Proč mají singl cestující vyšší cenu zájezdu ?

Tisk Email

Ceny zájezdů cestovních kanceláří logicky zpravidla reflektují ceny hotelů, resp. ubytovacích zařízení.

Ceny za ubytování v různých typech pokojů se řídí především cenovou politikou každého jednotlivého hotelu, resp. hotelového řetězce. Je přitom pochopitelné, že ubytování jedné osoby je vždy dražší než ubytování více osob ve vícelůžkovém pokoji, zvl. u pokojů s vlastním příslušenstvím (větší obestavěná plocha připadající na jednu osobu). Je sice pravdou, že jednolůžkový pokoj je levnější než dvojlůžkový, ale jeho cena je vždy vyšší než polovina ceny dvojlůžkového pokoje. Řada hotelů nadto vlastně jednolůžkové pokoje nemá vůbec - „jednolůžkový" pokoj pak představuje obsazení dvojlůžkového pokoje jednou osobou. To platí především pro rekreační oblasti, jednolůžkové pokoje jsou obvyklejší v městských hotelech, kde je častější využití obchodními apod. cestami. Adekvátní cenová tvorba obvykle platí i pro vícelůžkové pokoje, studia a apartmány.

Cestovní kanceláře zpravidla staví základní cenu uváděnou v katalogu na nejčastější případ, což je u pobytových zájezdů prakticky vždy na dvojlůžkový pokoj obsazený 2 osobami. V případě jiného obsazení se poskytuje sleva na osobu na přistýlce (pokud je k dispozici) a příplatek za neobsazené lůžko (nebo jednolůžkový pokoj, pokud je k dispozici). Obdobně se u studií počítá s využitím zpravidla 2 lůžek a u apartmánů zpravidla 4. Za neobsazená lůžka se platí doplatek, někdy ne za všechna, zvláště v mimosezóně, kdy ubytovací zařízení poskytuje lepší podmínky, aby pokoj/apartmán atp. vůbec obsadili.

Jistou roli mohou hrát i úvahy o obsazení sedaček v letadle, zvláště při prodejích last moment, tedy v podstatě doprodejových cen, ze kterých cestovní kancelář zpravidla nemá žádný zisk - jen zmírňuje ztrátu.

Cestovní kanceláře teoreticky mohou vyjít singl cestujícím vstříc dvěma způsoby:

  • v obdobích celkově menší poptávky příplatek za jednolůžkový pokoj neúčtovat (hradit jej buď z vlastních zdrojů určených právě pro obsazení kapacity, resp. příplatek neúčtuje již samo ubytovací zařízení ze stejných důvodů) - v poslední době se ovšem hotely daleko víc orientují na slevy pro rodiny s dětmi (nebo prarodiče s dětmi), a tak se i tyto výhodné nabídky vytrácejí (je to pochopitelné - při pobytu více osob má hotel obvykle větší tržby plynoucí ze stravování a dalších v základní ceně neobsažených služeb)
  • obsadit dvojlůžkový pokoj dvěma navzájem cizími cestujícími; tento způsob má ovšem svá rizika. Jednak cestovní kancelář nemusí druhého cestujícího najít - v takovém případě si zpravidla cestovní kancelář vyhrazuje, že singl klient příplatek uhradí - cestovní kancelář s tím má i tak vyšší pracnost a nebylo by tedy spravedlivé, aby nesla ještě i zvýšené náklady. Druhým rizikem je, že se druhý cestující sice najde, ale nastanou komplikace při samotném pobytu tím, že oba cestující se neshodnou (kuřák x nekuřák, rozdílné názory na pořádek, hygienu, noční návraty atp.). Takovéto soužití může být zdrojem stížností, které jsou prakticky neřešitelné. Proto většina cestovních kanceláří tuto službu neposkytuje.

Cestovní kanceláře jsou komerční subjekty. Nadto s ohledem na převahu nabídky zájezdů nad poptávkou jsou marže velmi nízké. Není proto možné požadovat, aby cestovní kanceláře prováděly sociální politiku a hradily vícenáklady za singl cestující ze svého. Nemají-li pro singl cestující vytvořeny podmínky dodavatelé cestovních kanceláří, musí singl cestující počítat s tím, že cena jejich zájezdu je vyšší.

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: