TZ: Evropský trh s letními dovolenými a jak je to v Česku

Tisk Email

(10. února 2017, Praha) Zprávy ze sousedního Německa a Velké  Británie potvrzují, že Řecko je v letošním roce jasnou jedničkou při výběru destinací, silně ale roste i poptávka po Egyptě. Němečtí a britští touroperátoři mluví o pozitivním přehledu rezervací na letní dovolené.  Toto je stejný trend i na českém trhu, kde first minute zájezdy na léto zaznamenávají více než 20% nárůst. 

Turisté v západní Evropě jasně chtějí v letošním roce cestovat, a to navzdory všem loňským událostem, které poptávku velkou část sezóny měnily. Stejně jako v roce 2016, i v tomto roce Němci i Britové nadále přechází z východního do západního Středomoří a s předstihem si rezervují hotely a termíny zájezdů, které preferují. Platí, že v zemích, kde se hosté cítili bezpečněji, například ve Španělsku, Itálii nebo Řecku, se v loňském roce setkali s problémem s ubytovací kapacitou. Výsledkem je, že tyto cílové destinace si rezervují již teď. Toto není úplně dobrá zpráva pro české turisty, protože například Němci soutěží o přidělení kapacity s domácími turisty i s jinými zdrojovými trhy, jako je například Velká Británie. Češi přitom stále ještě kupní sílu Němců nebo Britů nemají.

Z hlediska jednotlivých destinací prudce stoupá poptávka po dovolených v Řecku a počet rezervací se v této destinaci zdvojnásobil ve srovnání ve stejném období loňského roku. Poptávku táhne Kréta, Rhodos a Kos. Na rozdíl od Španělska, kde došlo ke zdražení ubytovacích kapacit, jsou ceny Řecka ve srovnání s minulým rokem přibližně stejné. Naprosto stejnou situaci hlásí české cestovní kanceláře.

 Egypt pro Evropany loni zaznamenal od léta 2016 výrazný návrat a sezóna 2017 vypadá pro tamní hoteliéry velmi slibně. Ještě silnější jsou tyto signály z Česka, kde je Egypt vedle dražších Spojených arabských emirátů nejdostupnější destinací, kde je možno se v zimě koupat v moři. Pro Čechy platí, že i pro letní dovolenou je Egypt se svým bezkonkurenčním poměrem služby oproti ceně velmi zajímavým dovolenkovým cílem.  

Naopak s rezervacemi Turecka a Tuniska „západní“ turisté vyčkávají a budou je ve velkém nakupovat až v období blíže hlavní sezóně. Češi jsou přitom v tomto směru „odvážnější“ a zvláště kvalitní hotely si vybírají již nyní během first minute.

Celkově vyhlídky pro Turecko nejsou špatné a je předpoklad, že s tím, jak se budou doprodávat jiné destinace středomoří, se poptávka po Turecku bude nadále zvyšovat. 

V reakci na výše zmíněné trendy zvýšili od začátku roku němečtí touroperátoři kapacitu populárních destinací a přidali na sezonu více než 250 dalších leteckých spojení! Zde je kapacita českých cestovních kanceláří limitována. Výrazné navýšení kapacit na českém trhu realizovat nelze.

Vzdálené exotické destinace se v západní Evropě prodávají také dobře, největší zájem je o Thajsko, Srí Lanku, Dominikánskou republiku, Jihoafrickou republiku a USA. Na českém trhu vede Kuba, následovaná Zanzibarem a Thajskem. Bestsellerem z hlediska blízké exotiky jsou Spojené arabské emiráty.

Kontakt: Stanislav Zíma, 420 605 454 555, stanislav.zima@ackcr.cz
Zdroj: Asociace cestovních kanceláří ČR

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: