Trojská botanická zahrada zahajuje jubilejní sezónu

Tisk Email

altBotanická zahrada hl. města Prahy tradičně začíná sezónu výstavou orchidejí, která proběhla v březnu, oficiální začátek sezóny je ale odstartován datem 1. dubna. Pro své návštěvníky chystá trojská botanická zahrada nejedno překvapení, aby ne, letošní rok je pro zahradu jubilejním, a to hned dvakrát.

Letos slavíme hned dvě významná výročí,“ říká ředitelka Botanické zahrady hl. města Prahy Věra Bidlová. „Od založení zahrady uplyne tento rok pětačtyřicet let a náš proslulý tropický skleník Fata Morgana slaví první kulatiny.“ Nejen díky těmto významným číslům se v botanické zahradě připravují do startu sezóny novinky, které zvýší pohodlí návštěvníků.

Jednou z nich je bezpochyby bezdrátová internetová síť, jež bude volně přístupná. V prostoru zahrady jsou již nyní umístěny dva routery s anténami, jeden u pergoly v Ornamentální zahradě a druhý ve viničním domku na vinici sv. Kláry. „Dovedu si představit, že si sem někdo zaskočí během polední pauzy s laptopem, pohodlně se usadí na jednom z lehátek, která máme pro návštěvníky k dispozici  a jejichž počet jsme ještě navýšili, a zatímco se bude slunit a relaxovat na čerstvém a vzduchu, stihne odeslat nějaké pracovní e-maily, dá si kávu a třeba bude i sdílet na svém profilu té či oné sociální sítě fotografie z místa, kde si právě užívá krásného počasí,“ popisuje ředitelka.

altKdyž už je řeč o sítích, trojská botanická zahrada nechala na úvod sezóny vybudovat relaxační sítě nejen pro děti, ale (hlavně) i pro dospělé. V prostoru pod expozicí Stráň, na takzvané „zahrádce“, tak stojí několik houpacích lehátek, další dvě sítě mají tvar pavouka a motýla a jejich autorka Lenka Klodová materiálem rozhodně nešetřila. Na délku mají sítě tři metry, nohy jsou z masivního dřeva a výplet tvoří pevná silná lana. Tento druh uměleckého prvku podle autorky obstojí klidně i na sídlišti, kde bývá vystaven velkému náporu.

Jedním z našich mnoha cílů je, aby si u nás návštěvník odpočinul - prostě vypnul hlavu, jak se říká,“ zdůrazňuje Věra Bidlová. „Právě proto letos oficiálně otevíráme lipovou alej vysázenou nad Pivoňkovou loukou. Stromořadí, jež původně nemělo žádné smysluplné zakončení, teď přirozeně směřuje k pavilonu čínského lyrického básníka Li Pa. Altán pro nás navrhla Adriana Skálová, naše dlouhodobá spolupracovnice.“

V této části zahrady jsme pak ještě odclonili kompost, z nevzhledného místa se tak u pokladny SEVER stala široká promenáda, již lemují gambionové zídky s trelážemi na popínavé rostliny,“ vyjmenovává změny Věra Bidlová. Díky dokončení tamního moderního zázemí pro zahradníky, kterému dnes již nikdo neřekne jinak než Statek, byly zpřístupněny důstojné bezbariérové toalety pro návštěvníky.

Botanická zahrada hl. města Prahy bude od nové sezóny nabízet také turistické známky, po nichž se návštěvníci v minulosti často ptali. K dostání budou tři varianty a bude možné zakoupit i turistický deník, do něhož si známky vlepí. Ti, kteří stále ještě posílají ze svých cest pohlednice, si je nově mohou nechat potisknout razítkem s logem zahrady.

altNerada bych opomněla další technickou vymoženost, jež usnadní našim návštěvníkům život,“ uzavírá výčet novinek ředitelka, „a tou je terminál na platební karty ve viničním domku na vinici sv. Kláry.“

Nezapomnělo se ani na ty, kteří do zahrady chodí se svými čtyřnohými přáteli. Pro ně nechala trojská botanická nainstalovat hned pětadvacet nových košů na psí exkrementy. Na jejich nedostatek se tak už nikdo v případě neohleduplného chování nebude moci vymlouvat.

Botanická zahrada hl. města Prahy má v dubnu ve venkovních expozicích otevřeno od pondělí do neděle od 9 do 18 hodin, tropický skleník Fata Morgana je přístupný od úterý do neděle také od
9 do 18 hod. Na Velikonoční pondělí 21. dubna však bude otevřeno jako ve všední den.
Návštěvníci mohou ochutnat nová vína ročníku 2013 ve viničním domku od pondělí do pátku mezi
14. a 19. hodinou, o víkendu a ve svátek pak od 11 do 19 hod.
Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: