Probouzení Kutné Hory 2014 – Tentokrát po stopách kutnohorských zvonařů a zvoníků

Tisk Email

Již podeváté budeme slavnostně „probouzet“ turistickou sezónu v Kutné Hoře k životu, tentokrát se vydáme po stopách kutnohorských zvoníků a zvonařů.

altMatka příroda je vrtkavá, proto jsme letošní ročník posunuli již do téměř májového období. Probouzení Kutné Hory se tentokrát uskuteční v sobotu 26. dubna.

Komponovaný program účastníkům představí další z tradičních kutnohorských řemesel. Kromě stříbra se Kutné Hoře a jejím nejbližším okolí totiž těžily i kovy nezbytné pro výrobu zvonů. Kutnohorští zvonaři patřili mezi špičky tohoto oboru.

Program odstartuje v 15.30 hod v Kině Modrý kříž, kde se bude již od 15.00 promítat pásmo krátkých filmů o výrobě a historii zvonů. V 15.30 proběhne slavnostní zahájení, na které bude navazovat povídání o výrobě zvonů. Výkladu se ujme odborník na slovo vzatý, mistr zvonařského řemesla, pan Petr R. Manoušek. Poté se účastníci spolu s průvodci vydají na procházku historickým jádrem, při níž se dozví více o historii kutnohorského zvonařství a pověsti, které jsou s kutnohorskými zvony spojené. Procházkou účastníci dojdou až k jižní věži Jezuitské koleje. Ta bude od 16.30 do 17.30 mimořádně přístupná veřejnosti a tak si zájemci budou moci zblízka prohlédnout unikátní historické zvony z původní Barborské zvonice.

Komponovaný program bude pokračovat unikátním koncertem tzv. „Pražské mobilní zvonohry“. Zvonohra byla postavena v letech 2000 – 2001 ve spolupráci českého zvonařství Manoušek s holandskými a belgickými zvonaři a hodináři. Tento nástroj je jedinou mobilní zvonohrou ve východní Evropě a jednou z největších na světě. Nástroj je skutečnou „koncertní zvonohrou“, která odpovídá mezinárodním normám. Mechanická klaviatura je postavena bočně uprostřed zvonohry, takže zvony jsou rozmístěny pravidelně v celém prostoru, proto posluchači mohou při poslechu koncertu přímo sledovat hru carillonéra. Koncert začne v 17.30 hod v zahradách Jezuitské koleje a potrvá přibližně 20 min. Probouzení zakončí Kutnohorští zvoníci, kteří v 18.00 hod rozezní zvony v jižní věži Jezuitské koleje.

Koncert zvonohry i celý program bude bezplatný. Zpoplatněn bude pouze vstup do jižní věže Jezuitské koleje.

Na Probouzení Kutné Hory naváže společný charitativní koncert Městské hudby F. Kmocha Kolín a USPS Tyl z Kutné Hory v chrámu sv. Barbory. Na programu bude mimo jiné Pavlicova Missa Brevis.

Pořadatelem akce je Průvodcovská služba Kutná Hora s.r.o. Akce se koná za podpory Města Kutné Hory. Partnery projektu jsou Galerie Středočeského kraje (GASK), Městské Tylovo divadlo – kino Modrý kříž, Zvonařství Manoušek, Kutnohorští zvoníci a fotograf Jiří Coubal.

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: