Prosincový Klubový den ACK: Daně a jak na ně

Tisk Email

Prosincový Klubový den ACK: Daně a jak na ně

Prosincový Klubový den Asociace cestovních kanceláří České republiky, který se konal 14.12. v Best Western Hotelu Kampa, přinesl pod stromeček přehled toho, co podnikatele v příštím roce nemine a na co by si měli dát zvlášť pozor, protože ledacos bude v mnoha velkých maličkostech zase jinak, než byli zvyklí.

S daňovými pastmi i kličkami seznámil účastníky představitel Daňového ateliéru s.r.o. Ing. Tomáš Vondrák, odborník na slovo vzatý (ve své firmě má ostatně pro každou daňovou oblast zvláštního specialistu, takže je odkud čerpat). Dovedl tedy poradit i takovou finesu, že pokud je pro podnikatele daňová legislativa EU v oblasti DPH výhodnější než ta česká, může se odvolávat na evropskou judikaturu. Jen podnikatel – finanční úřad ne.  Změn v zákoně o DPH v oblasti cestovního ruchu nebylo tolik, aby je člověk postřehl pouhým okem – ale výklad toho, co může udělat se sazbami daně u hotelových package odvolání se na jinou klasifikaci v příloze č.2, stál nemálo minut zvýšené pozornosti, protože automatické zařazení balíčku do sazby ubytování bude obhajitelné podstatně obtížněji než dosud.  

Změna v sazbě DPH je jasná, za zamyšlení stojí účtování oblíbených silestrovsko-novoročních zájezdů, kde se dá na DPH prodělat – nebo na to jít tak, jak Ing. Vondrák poradil.

Majitelé nemovitostí – pozor! Reverse charge se bude týkat i stavebních prací – a když  dodavatel špatně vystaví fakturu, tak by z toho mohl mít nedoplatek a opletačky odběratel. Složité to mají především podnikatelé, kteří mají daňový koeficient (pokud mají plnění, která podléhají DPH a plnění osvobozená. Když jsme u těch nemovitostí, zvyšuje se daň z tzv. „ostatních pozemků zastavěných plochou stavbou“ z 20 haléřů na 7 Kč, což asi pro většinu cestovních kanceláří je jen okrajová informace – ale některé jejich dodavatele může bolet.

V cestovním ruchu dochází k pregnantnějšímu výkladu o tom, která „lázeňská péče“ má daň nulovou a která ne. Dělítkem již nebude to, kdo ji poskytuje, ale zda byla indikována lékařem. Jinými slovy: wellness pobyt v zařízení léčebných lázní bez lékařského předpisu nemůže být zdaněn nulou, zatímco pobyt s procedurami indikovanými lékařem v balneo-hotelovém komplexu dani unikne.

Malé cestovní kanceláře a agentury, které nemají svého daňaře či zkušeného účetního by si měly dát pozor na daňové koeficienty – a všichni, kdo podnikají služební cesty do zahraničí by měli absolvovat školení, jak to bude s náhradami, protože to není téma na Klubový den, ale na specializovaný seminář. Změnily se cestovní náhrady, vystavování cestovních příkazů i krácení stravného při přejezdech mezi státy.

Změny nastanou i pokud jde o souběh funkcí ředitel x předseda představenstva u akciových společností (nově bude možný, ale bude podléhat placení důchodového pojištění).

Jako vždy při takovýchto příležitostech, kromě obecně platných upozornění se každému dostalo odpovědi na jeho konkrétní dotaz, což je u daňového poradenství docela slušný vánoční dárek.

Pak už následovala jako obvykle společenská část u bohatě prostřeného stolu s lahůdkami, což v hotelu Kampa umějí opravdu výtečně, přátelské povídání a přípitky, protože v předvánoční čas myslíme nejen na práci, ale také na vzájemné vztahy a přátelství, což je do života – i toho podnikatelského, nejlepší deviza – a ACK ji svým členům hojně nabízí.

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: