Prezentace Památkové sekce ACK ČR: Lidice je třeba představovat jako prožitek

Tisk Email

Prezentace Památkové sekce ACK ČR: Lidice je třeba představovat jako prožitek

Sekce Památek a významných turistických cílů ACK ČR již dvaapůl roku umožňuje systematickou spolupráci cestovních kanceláří a vedení památkových apod. objektů,  aby tyto památkové a turisticky významné cíle mohly předvést pracovníkům cestovních kanceláří nejen nové objekty, ale i ty natolik populární, že si člověk ani neuvědomí, nakolik o nich jen tak nějak ví – a nakolik je skutečně důvěrně zná a ví, co je tam nového.

V roce 70. výročí lidické tragedie tak ACK ČR uspořádala prezentaci Památníku Lidice, aby si pracovníci cestovních kanceláří osobně osvěžili a ozřejmili, co všechno tam lze klientům nabídnout a jak to naplánovat, aby prohlídka nebyla ani povinný školní výlet ani maraton, ale zážitek.

V úvodu vlastní prohlídky ředitel Památníku Dr. Milouš Červencl seznámil účastníky se zajímavostmi ohledně minulosti i současných starostí i záměrů Památníku Lidice, který kromě prezentovaných objektů v Lidicích má pod křídly i pietní místa v Ležákách a Letech. Památník v Lidicích prošel v nedávné minulosti velmi zdařilou přestavbou a má dnes tak emotivní multimediální expozici „A nevinní byli vinni“, že nám ji mohou ve světě závidět. Expozice předpokládá základní znalosti relevantních dějinných okamžiků a průvodci jsou připraveni je objasnit – ale ne je a priori vnucovat i již poučeným. Ke zvýšení povědomí veřejnosti ostatně přispěl film Lidice.

Dnes je na místě původní obce pietní území formou citlivě udržovaného parku, krásně přehledné od rampy Glorietu s kolonádou a budovou muzea. Známý kříž s trnovou korunou z ostnatého drátu označuje hromadný hrob lidických mužů, umístění význačných budov označují decentní patníčky. Směrem k novým Lidicím najdeme známý pomník lidickým dětem (a dětským obětem všech válek) akademické sochařky prof. Marii Uchytilové, ke kterému dnes spontánně pokládají dětské hračky, což umocňuje a velmi silně aktualizuje jeho poselství. Odsud vede cesta k růžovému sadu, založenému v padesátých letech z podnětu anglického spolku „Lidice budou žít“. V současnosti se v Růžovém sadu nachází 25 tisíc růžových keřů a sad čítá na 250 různých odrůd růží, které jsou zasazeny na 3,5 ha rozlohy sadu. Je to jeden z největších Růžových sadů ve střední Evropě.

Součástí Památníku Lidice, ke kterému někteří návštěvníci ke své škodě již ani nedorazí, je Lidická galerie, která se nachází v nových Lidicích pouhých 500 metrů od Růžového sadu. Lidické sbírky obsahují soubor umění 20. a 21. století. Stálá expozice Lidické sbírky výtvarného umění nabízí návštěvníkům k vidění díla od autorů české poválečné doby (F. Foltýn, F. Gross, E. Kmentová či Rudolf Uher), ale také od zahraničních autorů (Gerhard Richter, Joseph Beuyse, Wolf Vostela či Sigmark Polke. Rok od roku se sbírka neustále rozšiřuje o desítky dalších výtvarných děl. V patře objektu jsou pořádány příležitostné výstavy. Každoročně od května do konce října se tam návštěvník setká s mimořádným zážitkem. Galerie Lidice vystavuje početný soubor oceněných prací příslušného ročníku Mezinárodní dětské výtvarné soutěže Lidice. Ponechme stranou, že jde o jednu z největších a nejstarších výstav dětského umění v Evropě i ve světě a stála by tak za pozornost i v jiné souvislosti. Pro návštěvníka, který zrovna procítil tíhu lidické tragédie, jsou stovky dětských kreseb a výtvarných objektů příležitostí k nadechnutí, úsměvu a naději. 

Prezentaci zakončil ředitel Památníku Lidice Dr. Milouš Červencl poděkováním a kyticí lidických růží  předsedkyni sekce památek a významných turistických cílů ACK ČR PhDr. Jolaně Kopřiva Myslivcové. Společně vyslovili přání, aby se dařilo prezentovat Památník Lidice co nejvíce lidem tak, aby šlo o zážitek, který přenese poselství Lidic všem generacím i zemím.  Lidice žijí, v Růžovém sadu se uzavírají sňatky, hoduje se na až překvapivě vysoké úrovni v restauraci Lidická galerie – a je třeba, aby k tomu byly podmínky vždy a všude.

 

 

 

 

 

 

 

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: