Květnový klubový den: Ve znamení novinek

Tisk Email

Květnový Klubový den Asociace cestovních kanceláří ČR byl koncipován tak, aby  si přišli na své všichni: touroperátoři i jejich prodejci, incomingové firmy včetně specialistů na incentivy a speciální akce, každý koho zajímá účastnit se výhodně veletrhů cestovního ruchu a konečně i každý, kdo zaměstnává pracovníky v provozovnách mimo Prahu.

 První novinkou byla již sama doprava do místa konání Klubového dne - do restaurace Stará myslivna na Konopišti. Pro členy ACK připravila firma Irisbus Iveco svůj nejnovější luxusní autokar Magelys, který kromě většího pohodlí zaručuje všem cestujícím i daleko lepší výhled. Zatím jej provozuje jen jediný dopravce - a jen co se to rozkřikne, jistě to pro něj bude komparativní výhoda (už při zpáteční cestě se jedna cestovní kancelář dohadovala na použití pro tuto sezónu). Takže ostatní autokaroví dopravci mají nad čím uvažovat.

Stará myslivna přichystala další příjemné překvapení, ba důvod k nadšení. Od letošního dubna se ukazuje ve zcela nové kráse. Interiér sladili se stylem sousedního zámku Konopiště od obložení a židlí až po trofeje, mimochodem, těch židlí přibylo, ale můžete mít i soukromí v salonku. Kuchyně, přednostně zaměřená - jak jinak - na zvěřinu, je excelentní. Díky společnosti provozovatele - International Gurman Club se v ní totiž střídají šéfkuchaři ostřílení prezentací české kuchyně na světových výstavách. Měli jsme příležitost ochutnat několik specialit a přesvědčit se, že chvála je víc než na místě. Společnost IGC  dovede kromě výstav i catering včetně takových specialitek, jako opéct několikametrákového býka kdekoliv si vzpomenete. Kromě toho nás lákala i do Lovecké chaty a loveckých srubů.

V cestovním ruchu jsou však nyní realitou „hubená léta", což ilustroval povzdech jedné z účastnic: my sem budeme turisty rádi posílat - jen když je budeme mít! A právě k tomu jsou upřeny aktivity Asociace, které letos zvlášť nabraly na dynamice. Předseda ACK Viliam Sivek, který řídil Klubový den s jemu vlastním tempem, razancí, ale i humorem, prošel jedním dechem úsilí, které jeho a další spolupracovníky stálo vyjednávání s pražským magistrátem. Stálo to však za to. Poprvé v historii bylo vyčleněno 80 mil. Kč pro cestovní ruch nad rámec rozpočtu města. Zvláště potěšující je, že nejde o jednorázovou injekci, ale systémové opatření - ta částka činí polovinu prostředků vygenerovaných z rekreačních tax a poplatků za ubytování a  do rozvoje cestovního ruchu Prahy bude taková 50% investice proudit každoročně. Neméně revolučním výdobytkem je, že část bude vyčleněna na projekty předložené přímo podnikateli, tedy pro konkrétní podporu konkrétních produktů. Letos bude 50 miliónů věnováno na propagační kampaň města, 30 miliónů na účasti na veletrzích a konkrétní projekty v rámci partnerství. Podmínky, za jakých si na část z té sumy mohou sáhnout i podnikatelé, byly tou dobou ještě v rukou zastupitelů města s vřelým doporučením poradního sboru pana primátora, v němž zájmy podnikatelů hájí nejeden zástupce ACK. Jakmile budou posvěceny, seznámí s nimi ACK své členy na schůzce sekce incomingové a kongresové turistiky.
V.Sivek o úspěších při jednání na MHMP

V další části Ing.Šenkýřová představila návrhy Incheby na nové formy spolupráce při veletrzích cestovního ruchu, najmě Holiday Worldu. K marketingovým aktivitám Slovinska jako partnerské země veletrhu v roce 2010 se již lze hlásit; pokud jde o účast na veletrhu, náměty a novinky  zní zajímavě, ale jednání o cenách budou, jak jinak, tvrdá. ACK má zpracovanou novou koncepci účasti na veletrzích a učiní vše pro to, aby cestovní kanceláře i spřízněné subjekty našly pod jejími křídly co nejvýhodnější přístřeší.

Nižší prodeje pociťují i organizátoři výjezdové turistiky. Stále ještě je otázkou, nakolik jde o odložení bookingu na poslední chvíli - a nakolik o odložení cest na lepší časy. V každém případě jim to přidělává vrásky již kvůli cash flow. Předseda touroperátorské sekce Zdeněk Kříž vyzval cestovní kanceláře i agentury, aby využívaly možností, které členství v Asociaci skýtá, a svěřovaly se se svými problémy, ať už s neetickým jednáním obchodních partnerů nebo s úřady. Asociace může pomoci - vzájemným varováním (aby zbytečně nenarazili i ostatní kolegové) i jednáním s úřady či jejich nadřízenými. Milan Kittner zase nabídl své zkušenosti s tím, jak si zařídit školení pro mimopražské zaměstnance, aniž byste cokoliv platili. Po krátké diskusi o současné situaci, médiích a některých známých nešvarech následovala důkladná ochutnávka díla mistrů kuchařů, kteří sklidili zaslouženou chválu, proložená volným pokračováním diskuse mezi sebou.

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: