Klubový den ACK ČR - Předcházet problémům v BOZP

Tisk Email

Klubový den ACK ČRPředcházet problémům

Starostí v cestovním ruchu je tolik, že manažeři cestovních kanceláří a agentur mají sklon zapomínat na povinnosti kladené obecně platnými zákony. ACK ČR proto na Klubovém dnu přehledně seznámila s těmi úskalími BOZP, které by mohly přijít draho i těm nejmenším firmám.

BOZP platí pro všechny

Problematiku „bezpečnosti a ochrany zdraví při práci“ na sebe často nevztahují ty malé firmy, kde se práce neodehrává v nebezpečném prostředí, ale jen v kanceláři, k tomu pronajaté, takže stavební a požární aspekty padají na vlastníka. Tedy typická cestovní kancelář nebo agentura. Ale ouha – platná legislativa vyžaduje v přiměřené míře uplatňování předpisů BOZP i nejmenším firmám, všem, které mají byť jediného zaměstnance a dokonce i těm, které nemají žádného, pokud jde o podnikající fyzickou osobu! Takže úplně se vyvinit prakticky nelze.  Velké firmy na to zpravidla mají svého experta a systemizovaného pracovníka, těm malým poradil na lednovém Klubovém dnu ACK ČR Ing. Jan Buček, soudní znalec v této oblasti, kterého k tomu angažoval přidružený člen ACK ČR Neumann Institut.

Zákoník práce

Základem a „Biblí“ je Zákoník práce, s kterým ale nevystačíte, protože k téhle oblasti existuje ještě celá řada vyhlášek, resp. nařízení vlády. Ke cti přednášejícího budiž řečeno, že podal výklad přehlednou a stravitelnou formou s příklady místy až zábavnými, i když z důsledků může i mrazit. Třeba když se dozvíte, že dojde-li k pracovnímu úrazu a nebyly splněny všechny relevantní předpisy BOZP, tak jde o trestný čin. Trestný čin toho, kdo ve firmě za BOZP zodpovídá. Že máte všechno tip top? Ing. Jan Buček má jiné zkušenosti: něco se najde vždycky. Příklady pochybení (a požadavky předpisů) se někdy jeví až absurdní – ale s tím už si každý musí poradit, jak umí. Víte, že když prokazatelně neproškolíte personál, jak zacházet s …. (dosaďte cokoliv od těžšího šanonu přes výše položené předměty po kopírku natož skartovačku) a něco se přihodí, máte průšvih? A že toho, co musíte pro zaměstnance prokazatelně dělat a udělat, je na hodiny výkladů?

Jak z toho?

Předseda ACK ČR Viliam Sivek, který Klubový den moderoval, kvitoval, že členové ACK ČR dostali na Klubovém dnu kromě písemného přehledu předpisů, které musejí splňovat, i několik velmi užitečných rad, jak si v oblasti BOZP krýt záda a současně zjednodušit život. Ti nepřítomní dostanou jako obvykle podrobnější informace ve Zpravodaji pro členy. Zároveň tajemník ACK ČR Michal Veber upozornil všechny na firmy vymáhající pokuty za neoprávněné použití fotografií a pozval na sérii seminářů, které ACK ČR na toto téma organizuje. Ten nejbližší bude jako doprovodný program veletrhu Holiday World v Praze.

Třešnička na dortu na závěr

Aby okamžité starosti z těžkého tématu uplavaly, konal se lednový Klubový den v Aquapalace v Čestlicích. Účastníci si mohli prohlédnout Aquapalace Hotel, od jehož ředitele Ladislava Nováka obdrželi nejen speciální nabídku spolupráce, ale i pozvání, aby okusili kvality místní kuchyně. Její zvláštností je, že nešéfuje šéfkuchař, ale žena – a dlužno říct, že se jí to daří skvěle. Žádný div, že hotel měl konferenční prostory plně vytíženy.

Zároveň ředitel největšího aquaparku ve Střední Evropě Jakub Vondrák všem navrhnul spolupráci při provizním prodeji vstupenek a pozval účastníky užít si návazně complimentary aquapark po libosti na vlastní kůži i s jejich rodinnými příslušníky. Takže z Klubového dne mohli odejít obohaceni o spoustu znalostí – a přitom báječně osvěženi.

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: