Business trip ACK: Maďarsko má co nabídnout

Tisk Email

 

Business trip ACK: Maďarsko má co nabídnout

Maďarsko má všechny předpoklady být zajímavým cílem pro krátkodobou relaxaci, poznání i rekreaci stále většího počtu českých občanů. Původní enormní hlad po cestách k moři je již poněkud ukojen a turistům včetně generace se vzpomínkami na doby, kdy byl Balaton pro Čechy mořem, je na čase ukázat, že dnes dovolená v Maďarsku vypadá úplně jinak. Relaxace u termální vody teplé za každého počasí, vybavenost zážitkovými prvky pro dospělé a zvláště pro děti, chutné jídlo, připomínající hojnost za časů Magdaleny Dobromily Rettigové – vše za ceny, za které si to člověk může dovolit – to dělá z Maďarska stále vyhledávanější cíl cest českých turistů, především na „druhé“ dovolené, ať už tu první=delší tráví u moře, na horách nebo na vlastní chalupě.  ACK ČR proto již po několik let organizuje ve spolupráci se svým přidruženým členem – Maďarskou turistikou – obchodní cesty cestovních kanceláří do vybraných oblastí Maďarska s cílem představit nové kapacity a možnosti nabídky a navázat přímé obchodní kontakty.

První taková cesta vedla v roce 2009 do západní Panonie a Budapešti – tedy oblasti nejbližší a nejlépe dostupné. Účastníci byli tehdy překvapeni, ba nadšeni tím, co všechno tam maďarská strana může nabídnout. Nadšeni byli po té i naši hostitelé. Počet českých turistů tam totiž následně podstatně vzrostl, což inspirovalo obě strany, ACK ČR i Maďarskou turistiku, k zacílení i na další oblasti. V dalším roce jsme s účastníky business tripu ACK ČR zamířili do lázní kolem Balatonu, po té do zvlněného pásu kolem slovenských hranic a letos jsme objevovali méně známé půvaby jihovýchodního Maďarska.

Toto území je od nás vzdálenější, takže dosud zůstává ve stínu známějších středisek západní Panonie a Balatonu. Pravda, čeští turisté na jihovýchod samozřejmě nemohou jezdit “na otočku“, resp. na víkend jako do Györu, na ten prodloužený už by to ale stálo za to, zvláště pro Moravany. Ono to s dopravou není zase tak hrozné: z Brna jste tam za 5 hodin. Ta hlavní vzdálenost se však týká informací a povědomí (resp. jejich nedostatku).  Výhodou naopak je, že jde o méně okoukanou a z našeho hlediska méně turisticky vytěženou oblast, kde nadto najdete i klidové zóny, kde lze ulehčit zatíženým nervům. I tato část Maďarska se rychle rozvíjí – vznikají zcela nové kapacity a ty dosavadní jsou často přetvářeny do špičkové kvality. Atraktivit je tu tolik, že je čím naplnit i delší zájezdy – jen to umět sdělit lidem. Troufám si říct, že pokud je u nás nějaké ponětí o tamější oblasti, pak je to ponětí veskrze zkreslené. Puszta totiž není pusté natož vyprahlé nic moc, kde se marketingově udělá z guláše turistický program – ostatně ani ten maďarský guláš nemá s tím, čemu tak říkáme u nás, mnoho společného. Puszta je zážitek na zážitku, jezero Tisza je z přírodního hlediska možná zajímavější než Balaton – a termální prameny jsou prostě všude.

Účastníci business tripu měli možnost navštívit den před oficiálním otevřením tématický park a návštěvnické středisko Ekocentrum Tisza, které se jako moderní chrám k poctě přírody tyčí na břehu přehradního jezera na řece Tisza. Tato přírodní oblast (částečně rezervace) i velkoryse pojaté centrum s  největším evropským sladkovodním akváriem, edukačními místnostmi a zejména outdoorovými atraktivitami vč. 130 km cyklostezky kolem jezera sama o sobě skýtá dost zážitků na týdenní i delší dovolenou nejen pro rybáře, ale pro všechny milovníky přírody, dobrodruhy a pro rodiny s dětmi, které se tu mohou nejen vyřádit, ale i poučit, aniž by je to nudilo. Ekoturismem se dnes ohání kdekdo. Tady je pro něj to pravé a nefalšované místo. Pár kilometrů od jezera je Berekfürdö, poměrně mladé lázeňské městečko s velkými termálními lázněmi, kde se můžete po dohodě koupat i v noci při měsíčku, hned vedle je rozsáhlý kemp a několik velmi kvalitních hotelů s vlastním wellness i léčivou vodou. Léčebné spektrum je značné – nejen pro pohybové ústrojí, ale i choroby nervového systému, kardiovaskulární potíže, gynekologické problémy a pro celkové zlepšení kondice. Tady se specializují na skutečně lázeňskou atmosféru klidu a pohody, takže typické aquaparky v Berekfürdö nenajdete. Za to najdete i jednodušší ubytovací kapacity včetně konferenčního střediska reformované církve Megbékelés Háza, kde jsou dobré podmínky zvláště pro mládež a méně náročné turisty, kteří nedávají přednost kempům. V hotelech nechybí konferenční místnosti a pochopitelně ani dobrá gastronomie.  Turisté najdou nejrůznější kategorie ubytování, gastronomii a programy i v dalších střediscích na břehu jezera a mohou si užít širokou paletu outdoorových aktivit i na zážitkovém ostrově Kalandsziget. Zájem o české turisty tady všude mají velký, pan starosta se nám věnoval celý večer, pracovnice turistické centrály nás vítaly v krojích pálinkou a pagáčky a kromě obvyklých materiálů jsme dostali CD s informacemi i v češtině!  Turista se ovšem zatím s českými popisky nesetká – dosud nebyl důvod je dělat.

„Hlavním městem“ puszty je Hortobágy – a nejde o pouhou turistickou atrakci typu zábavního parku. Naopak. Zdejší oblast i programy figurují na seznamu UNESCO a rozhodně stojí za návštěvu a propagaci.

Vzhledem k nabitému programu tripu jsme pochopitelně nemohli všechno absolvovat, spíš jen letmo poznat na vlastní kůži jízdu terénem na plachtami krytých vozech, z nich shlédnout umění čikóšů s koňmi i s bičem, seznámit se s původní faunou puszty jak pokud jde o chovná zvířata, tak o původní divoké obyvatele v zoologické zahradě, kterou se návštěvníci projedou starobylým autobusem.  Následovala prohlídka úžasné ekofarmy v tradičním pojetí s fantastickým programem moderovaným neméně fantastickým majitelem a s večeří v Tuba tanya, kterou lze turistickým skupinám vřele doporučit.

Nejznámějšími místy na našem business tripu byly lázeňské město Hadúszoboszló, kam čeští turisté už nyní zavítají častěji, a nedaleký Debrecen. V Hajdúszoboszló nás čekal maraton prohlídek: z hotelu do hotelu, celkem jsme jich absolvovali 8, ti pilnější 9 – přičemž všichni pilně fotografovali, aby měli snímky pro katalogy a v neposlední řadě také proto, že je to nejjistější cesta jak si zapamatovat, který poznatek ke kterému hotelu patří. Snad ani není třeba podotýkat, že všechny hotely byly na dobré až vysoké úrovni. Po tak náročném programu přišlo vhod, že zakončení v zážitkových lázních a Aquapalace bylo spojeno s nabídkou vyzkoušet si cokoliv na vlastní kůži včetně surfování až do zavírací doby v 21 hodin. Vzhledem k tomu, že z hotelu Aqua Sol, kde jsme byli ubytováni, tam lze dojít koridorem přímo v hotelovém župánku, byla nabídnutá relaxace vděčně a plně využita.  

Debrecen nazítří nabídl kromě ubytovacích a konferenčních možností lázeňské středisko Aquaticum v zeleni městské obory, které překypuje přírodní zelení a dobrými nápady i v interiéru a opravdu stojí za to. I v těsném okolí Debrecenu je puszta – tedy její poměrně panenská příroda, v níž jsou rozesety farmy (třeba i s krásným hotýlkem ideálním pro společenské setkání, svatby atp.) – a s všudypřítomným wellness s termální vodou. Mimochodem, využití termálních pramenů je značné, ale rozumné: nově platí povinnost vrátit vodu z vrtů, která není použita, zpět do útrob země, aby bylo co čerpat i pro budoucí generace. Kdo touží čerpat něco silnějšího, zavítá do nedalekého lihovaru  Zsindelyes, kde mají skutečně pěknou expozici a neodmyslitelné, v tomto případě sympaticky typicky selské, místnosti k ochutnávce pálinek s možností večeře, nad kterou labužníkovo srdce jásá.

Posledním místem na trase business tripu bylo lázeňské město Nyíregyháza, o jehož existenci neměla většina z nás předtím ani tušení. Přitom je to  město s hezkým centrem z 19.století relativně blízko slovenských hranic – a opět – v těsné blízkosti „solného jezera“ Sóstó s neodmyslitelnými termálními lázněmi, které se stále rozšiřují, a hned vedle s jednou z nejhezčích zoologických zahrad na ploše 300 ha včetně oceanária a show tuleňů. 

Dalo by se říci, že pětidenní program business tripu připraveného Maďarskou turistikou byl nejen inspirací k nabídce kratších či týdenních pobytů, ale i sám o sobě dobrým tipem na poznávací zájezd, zvláště když máte prima autobus a tak neobyčejně vstřícného řidiče, jako je pan Kubeš od Autobusů V.K.J s.r.o.

Poznat na vlastní oči turistické atraktivity i podmínky pro návštěvu (konkrétní příjezdovou komunikaci či parkoviště, typ pokojů a postelí, schůdnost pro starší či handicapované atd.) je jedna věc, ale k dojednání turistické nabídky musí být dvě strany. Proto  ACK ČR neorganizuje pouhý famtrip, ale business trip, kde důležitou součástí programu je vždy workshop s místními podnikateli. Teprve tam je prostor k vzájemné výměně kontaktů, individuálním dotazům, jednání ohledně podmínek a cen. Pozornost a význam, které místní centrála zájezdu českých cestovních kanceláří udělila, nejlépe dokládá fakt, že se na workshop dostavilo 22 nabídkových subjektů. Zájem českých účastníků pak dokládá fakt, že u všech stolků se živě rokovalo celé dopoledne, nenastala žádná hluchá místa a workshop ukončila až nutnost odjet na další plánovaný program.

A tak se všichni účastníci vraceli obtěžkáni získanými materiály, plni dojmů a s přáním podívat se do roka a do dne zase o kousek dál.

Těm turistům, kteří si myslí, že hodně ušetří, pokud budou do Maďarska cestovat na vlastní pěst, lze vzkázat jednu důležitou maličkost: podle maďarské legislativy hotely ani apartmány nesmějí prodat ubytování s menším rozsahem služeb než s polopenzí. Takže ani soukromě si v apartmánu s kuchyňkou nemůžete prakticky uvařit nic než oběd – a nevím o cestovní kanceláři, která by nabízela pro pobyty v Maďarsku širší, tj. plnou penzi. A protože právě v Maďarsku jazyková bariéra dělá své, je program zajištěný cestovní kanceláří velmi dobrou sázkou na jistotu.

 

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: