ZAKYNTHOS – ostrov želv a krásných pláží

Tisk Email

Symbolem tohoto nejjižnějšího Ionského ostrova je želva Caretta caretta. Naleznete ji v podobě veškerých suvenýrů na každém kroku. Po mnoho tisíc let migrovala tato kareta pravá z Afriky do zálivu Laganas na ostrově Zakynthos, o kterém se říká, že má nejjemnější písek v Řecku.

Do tohoto písku klade kareta pravá svá vejce. Vyhloubí díru a naklade do ní zhruba 150 vajec velikosti golfového míčku. Za 60dní se začnou v noci líhnout mladé želvičky, které mají přibližně 22 gramů. Orientují se podle svitu měsíce a hvězd. Často se stává,že jsou mateny veřejným osvětlením a místo do moře cestují na pevninu, kde jsou kořistí dravců. Malé množství želv se dožije dospělosti, která nastává zhruba ve 3 letech. Nejdříve se malé karety živí korýši a medúzami, později se živí pouze řasami a vodními houbami. Želva se dožívá přibližně 150let a může mít až 150kg.

altŽelví hnízda můžete na ostrově najít nejen v oblasti Laganas, Kalamaki, Gerakas, ale také na malém ostrůvku na protější straně zálivu zvaném Marathonisi, který i svým tvarem připomíná tělo želvy. Na přední straně najdeme krásnou bílou písčitou pláž, místy s kamínky a na zadní straně jsou dvě překrásné jeskyně, kde se prý v letních měsících připlouvají chladit tuleni středomořští Monachus monachus. O kousek dál najdeme menší ostrůvek Peluzo, který obývají tito tuleni a proto je veřejnosti nepřístupný. Na ostrůvek Marathonisi se můžete dostat buď organizovaným výletem s průvodcem, nebo je možné si v letoviscích  Laganas, Agios Sostis, nebo Keri, zapůjčit motorový člun a pátrat po želvách na vlastní pěst.

A co takhle se vydat na soukromý ostrůvek Cameo?
Cameo se nachází u letoviska Agios Sostis a je  zajímavý tím, že byl součástí pevniny. Při zemětřesení v roce 1633 byl však od pevniny oddělen a od té doby je spojen dřevěnou lávkou. Na ostrůvku se nachází dvě restaurace. Jedna na vrchní části, odkud je hezký výhled na záliv a druhá ve spodní části, kde je bar a malá romantická plážička. Vstup na ostrůvek je zpoplatněn cca 4 eury a v ceně je jeden nápoj. Také se tam často pořádají svatby a diskotéky, známá je white party provázená ohňostrojem.

Mezi nejatraktivnější výlety patří pláž Navagio a Modré jeskyně.
Navagio – nebo také pláž ztroskotání, je nejznámější pláží na ostrově a jednou z nejfotografovanějších pláží celého středomoří. Pláž se nachází ve východní části ostrova, přístupná je pouze z moře, lodí. V r. 1983 zde ztroskotala loď jménem Panagiotis, která měla pašovat neproclené kartony cigaret. Vrak lodi leží uprostřed pláže s bílým pískem a kamínky obklopen skalním masivem a až neskutečně modrou, avšak chladnou vodou. Pláž je možno vidět i z předsunuté vyhlídky na skalním masivu u obce Anafonitria

altModré jeskyně – leží na severu ostrova na mysu Skinari, jsou pojmenované podle zabarvení křišťálové průzračné vody. Jsou jedním z nejvíce navštěvovaných míst ostrova. Až neuvěřitelně modrá voda v okolí jeskyní je důsledkem dlouhodobého působení místního pískovce. Modré jeskyně můžete navštívit během lodních výletů kolem ostrova, nebo do jeskyní můžete proplout na menších loďkách, které si lze pronajmout v malém přístavu Agios Nikolaos, nebo u majáku Faros. Zde jsou i dva větrné mlýny, které dnes slouží jako ubytování. K jedné z jeskyní se váže legenda, že zde byl za trest přikován kněz, který znásilňoval ženy. Můžete zde ještě dnes spatřit okovy.  

Když je libo krásné pláže…
… měli byste zavítat na poloostrov Vasilikos, kde je nesčetně nádherných písčitých pláží. Po cestě dolů na jih budete míjet pláže Porto Roma, Porto Zoro, Porto Azuro. Pokud je libo vodní sporty, tuto možnost nabízí pláž Banana Beach, nebo pláž Ag. Nikolaos. Také stojí za návštěvu větší, ale klidná pláž Gerakas na jižním výběžku, kde také můžeme najít hnízda želv.
Pokud ale toužíte po soukromí, je zde úžasná, avšak trošku hůře přístupná pláž Daphni.
alt
Romantický západ a další zajímavá místa …
… začněme od jihu, kde je poloostrov Keri, nahoře na útesech s majákem, dole s krásnými oblázkovými plážemi, stojí za zmínku Limni Keri, a pláž Marathia. Dále po cestě na sever je za vesničkou Kiliomeno odbočka vlevo na krásné místo Korakonisi. Za vesnicí Agios Leon můžete zajet na místa jako je Porto Roxa a Porto Limnionas, kde je výtečná taverna. Směrem dále na sever, můžete zajet do vesničky Kampi, kde je opět několik taveren. Na útesu se tyčí velký kříž na památku obětem druhé světové války. Také se zde dá pozorovat nejúžasnější západ slunce. Další je vesnička Exo Hora, kde je na náměstí obrovský platan a nejstarší olivovník odhadovaný na 2000let. Pokračujeme stále nahoru do vesničky Anafonitria, kde je klášter sv. Dionýsa - patrona ostrova a když odbočíte vlevo dolů, dojedete do přístavu Porto Vromi, odkud můžete podniknout lodní výlet buď do okolních jeskyní (jeskyně Poseidona, Sokratova jeskyně), nebo na pláž Navagio, kterou nyní můžete spatřit z výšky, pořídit si krásné fotografie a nakoupit místní speciality.                                  Zdroj: VTT


Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: