Výstavy v Číně stále populárnějšími mezi podnikateli

Tisk Email

V poslední době si většina podnikatelů začíná uvědomovat, že Čína je perspektivní trh, na který se vyplatí zaměřit, a to jak na možnost vývozu, tak dovozu zboží. V České republice převažovali podnikatelé a firmy, jež nakupují zboží od evropských prostředníků, které následně prodávají na našem trhu. Ale to se právě v poslední době mění.

Češi čím dál více navštěvují čínské výstavy, které se konají téměř každý týden po celé Číně. Ty největší výstavy, které jsou označovány jako největší na světě, jsou organizovány každoročně vždy na jaře a na podzim ve městě Kuang-čou pod názvem China Import and Export Fair, zaměřený především na spotřební a dárkové zboží, elektroniku, oděvy, stavebnictví a strojírenství. Výstavy jsou pořádány ve třech fázích, kde mezi každou fází je odstup tři dny, během kterých se vyplatí shlédnout výstavy pořádané v nedalekém Hongkongu (cca 3 hodiny cesty vlakem či autobusem). altNěkteré veletrhy v Hongkongu bývají sponzorovány přímo Hongkongskou obchodní radou, kde se Vám náklady s cestou částečně vrátí nazpět (sponzorují ubytování a občas Vám uhradí i část letenky).

Pokud se rozhodnete navštívit výstavy v Číně, tak je nutné předem zařídit pozvánky na výstavy, které přikládáte k žádosti o vízum do Čínské lidové republiky, zakoupit zpáteční letenku – přímá linka z Prahy do Číny neexistuje, takže se připravte na náročné a zdlouhavé cestování  minimálně s jedním přestupem. Letenky je vhodné objednat s časovým předstihem, abyste ušetřili, neboť se dají pořídit již od 12 000 Kč a na poslední chvílí cca od 20 000 Kč a výše. Taktéž je třeba myslet na časový posun, který je v letních měsících +6hodin a v zimních +7hodin. Na největší výstavy pořádané ve městě Kuang-čou můžete zvolit letenku přímo do tohoto města, nebo si vybrat jako cílovou destinaci Hongkong, která Vás vyjde většinou o pár tisíc levněji a odtud se dopravit do města Kuang-čou. Můžete použít přímý autobusový spoj z letiště nebo vyrazit na dobrodružnou cestu vlakem z centra Hongkongu (náročnější cesta na přestupy, zejména hraniční přestup).

Na veletrhu se domluvíte s čínskými obchodníky bez problému s angličtinou. Je vhodné mít s sebou větší počet vizitek a pokud možno nejen v anglické mutaci, ale i v čínské. Ceny, které Vám budou nabízeny obchodníky, je nutné brát s rezervou a vždy se je pokuste stlačit na co nejnižší cenu, ale buďte opatrní, neboť Číňané jsou schopni jít na nižší ceny, ale na úkor kvality zboží.

Teploty v období pořádání výstav se pohybují kolem 25 °C, a to jak na jaře, tak na podzim. Jako hotovost si vezměte EUR nebo USD, které si směníte na místní měnu CNY (RMB) – kurz se nyní pohybuje 1 CNY = cca 2,80 Kč. V Číně jsou zakázány směnárny, takže peníze můžete směnit pouze v bankách, na recepci hotelu nebo na letišti, popřípadě použít Vaši kreditní kartu a vybrat si peníze z bankomatu. V Hongkongu máte možnost směnit Vaše peníze i v několika směnárnách, zde jsou místními úřady povolené.

Číňané jsou velmi přátelský národ, ale vždy mějte na paměti, že jste pro ně cizinci, kteří disponují financemi, neboť jste si mohli dovolit cestu do jejich země a podle toho se i chovají. Ceny pro cizince jsou zpravidla několikrát vyšší, než pro místní obyvatele. Dejte si pozor zejména na „černé“ taxikáře, lidi co Vám budou nabízet jakékoliv zboží nebo služby na ulici apod. Pro přesun používejte metro, kde jedna cesta Vás vyjde na cca 6 Kč nebo taxi službu, která je oproti ČR velmi levná. Pokud budete v Číně delší dobu a víte, že budete potřebovat volat na čínská čísla, zakupte si místní sim kartu, která Vás vyjde na cca 300 Kč i s kreditem a volání Vás vyjde velmi lacino.

Jsou převážně tři typy podnikatelů, kteří navštěvují výstavy: První, co navštěvují výstavy pravidelně a stále hledají nové produkty, které zařazují do svého portfolia zboží. Druzí jsou podnikatelé, kterým došla pozvánka od jejich čínských partnerů, aby je navštívili na veletrhu a třetí, kteří vůbec netuší, co hledají a věří, že na výstavách najdou unikátní produkt, který začnou jako jedni z prvních prodávat na trhu – a budete se divit, ale pokaždé jim to vyjde. Přeci jen, Čína je o velký kus dále nežli Česká republika. Možná stojí za zmínku i čtvrtá skupina podnikatelů, kteří hledají čínskou továrnu, která by byla schopna vyrábět jejich vlastní zboží a tím jim snížila náklady. Největší obsazení zde má výroba forem, přičemž u nás za ně zaplatíte i několik set tisíc, ale v Číně Vás vyjde na pár tisíc, či desítek tisíc.

Pokud obchodujete s Čínou, je vhodné alespoň 1x ročně se u svých čínských partnerů ukázat – docílíte tím nejen dobrých vztahů, ale přidáte velkou hodnotu ve Vašem partnerském obchodování.

Doporučené výstavy, které se vyplatí v Číně a Hongkongu navštívit: China Import and Export Fair, Asia Solar, Bauma China a všechny veletrhy pořádané organizátory HKTDC a Global Sources.

Zdroj: JOuTrip s.r.o.

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: