Velká čínská zeď

Tisk Email

Velká čínská, nebo Dlouhá zeď? Přesnější překlad z čínštiny zní „(Deset tisíc mil) dlouhá zeď“, avšak rozšířenější je označení vzniklé z anglického „The Great Wall of China“, tedy Velká čínská zeď. My budeme používat obě označení rovnocenně.

KDE SE ZEĎ VLASTNĚ NACHÁZÍ?
Velká čínská zeď začíná 300 km východně od Pekingu u města Shanhaiguan (Šan-chaj-kuan). Její západní konec najdeme v poušti Gobi v průsmyku Jiayuguan (Ťia-jü-kuan).

BUDOVÁNÍ ZDÍ
Budování Velkých zdí probíhalo především během čtyř období: za dynastie Qin (Čchin) kolem roku 210 př.n.l., za dynastie Han (Chan) v 1. století př.n.l., poté ve 12. století a poslední fáze probíhala za dynastie Ming (1473–1620), jež zanechala Zeď v její dnešní podobě.
alt
DÉLKA A ROZMĚRY
Odhady celkové délky Zdi se značně liší – od 6000 km po neuvěřitelných 8850 km. Jen vzdušná vzdálenost nejvýchodnějšího a nejzápadnějšího bodu má být 2700 km!
Velká zeď je vysoká 6–10 m a šířka je 5–8 m. Na vnitřní straně věží stála asi 1 m vysoká zábrana proti pádu dolů a na vnější straně cimbuří až 1,8 vysoké.

STAVEBNÍ MATERIÁLY
Stavělo se podle dostupného materiálu v daném místě. V horách se využíval převážně vytěžený kámen, v rovinách hlína, v pouštních oblastech se hojně upotřebil i pískový rákos, štěrk a tamaryšek.
Základní konstrukcí v nejstarším období byl val ze zeminy udusané po tenkých vrstvách do připraveného bednění. Takto vytvořené velmi pevné jádro bylo pak případně i obezděno kamenem nebo později pálenými cihlami.

POČET DĚLNÍKŮ
Toto monumentální dílo vzniklo za cenu obrovských lidských obětí. Odhady počtu lidí, kteří se na stavbě podíleli, se velmi různí – mluví se o 300 000 lidech, ale také o 1,8 milionu lidí. Říká se, že jedním z materiálů stavby jsou ostatky dělníků, kteří při její stavbě zahynuli. Zdi se proto přezdívalo také „Nejdelší hřbitov světa“ nebo „Zeď slz“…

ÚČEL STAVBY
Zdi plnily bezesporu obrannou funkci. Na důležitých místech byly vybudovány pevnosti a věže, jichž je celkem neuvěřitelných 25 tisíc. Ve větších rozestupech pak byly budovány kasárny, zásobovací skladiště a velitelství.alt

Vedle hlavní linie má Zeď několik odnoží sledující hranice některých nezávislých států. Jinde je naopak přerušena, takže obvykle ji bylo možné nějak objet. Zeď nicméně svůj smysl určitě měla - stála často v těžko prostupném terénu a výrazně tak urychlovala přesuny vojenských jednotek.

VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ DNES

Dnešní podobu získala Zeď za dynastie Ming (1473–1620). Zdaleka ne celá Zeď se ale zachovala až do dnešních dnů. Některé části se nedochovaly vůbec, jiné pouze v ruinách.

To, co dnes obdivují turisté, jsou její opravené části. Nejznámější jsou tři úseky poblíž hlavního města Pekingu: Badalin (Pa-ta-lin), Simatai (S’ma-tchai) a Mutianyu (Mu-tchien-jü).

MUTIANYU
Právě poslední z jmenovaných patří k nejoblíbenějším pasážím. Úsek je dlouhý 20 kilometrů a stojí zde 22 zachovalých strážních věží. Oproti Badalinu jej turisté podstatně méně „okupují“ a návštěvníci si tak tento architektonický unikát mohou lépe a v klidu vychutnat. alt

Po zakoupení lístku turisty čeká výstup do strmého kopce až k úpatí samotné Zdi. Pro zájemce se ale nabízí i lanovka a pro zpáteční cestu dokonce tobogán. Nahoře se návštěvníkům otevře dechberoucí pohled do zalesněných roklí, nad nimiž se po vrcholcích kopcovité krajiny vine stavba, na kterou je právem pyšný každý Číňan.

JAK DLOUHOU ZEĎ NAVŠTÍVIT
Chce-li někdo Dlouhou zeď navštívit, může se sem vydat prostřednictvím mnoha místních cestovních kanceláří v Pekingu. Obvykle se ale do Číny turisté vypraví už kvůli jazykové bariéře s českou cestovní kanceláří (v Číně se anglicky prakticky nejde domluvit). I z tohoto důvodu se doporučuje vybírat pouze ty CK, které disponují českým čínsky hovořícím průvodcem.

Ať se obdivovatelé této světově unikátní stavby vydají na Zeď sami nebo s pomocí cestovní kanceláře, určitě se domů vrátí s hlubokým zážitkem, na nějž budou dlouho vzpomínat.

Zdroj: China Tours, s. r. o.

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: