Symi pro skutečné labužníky

Tisk Email

Už jste si někdy při jednodenním výletě na některý z krásných malých řeckých ostrůvků během Vaší dovolené říkali, že byste zde rádi zůstali na pár nocí? Že těch několik hodin, než se budete muset vrátit, Vám k načerpání jedinečné atmosféry nestačí?

altAle také si neumíte představit, že byste zde strávili třeba celý týden? V sezóně 2014 máte možnost vyrazit na dovolenou, která Vaše očekávání v tomto směru předčí.  Poznat můžete jeden z nejmalebnějších řeckých ostrůvků, ležící jen pár kilometrů od břehů ostrova Rhodos, Symi.  Strávíte zde několik krásných dní, během kterých budete moci relaxovat na téměř soukromých plážích a procházet se uličkami hlavního města s jedinečnými barevnými domečky vystavěnými po svazích. Až si do sytosti užijete krás ostrova Symi, přesunete se na sousední ostrov Rhodos, kde strávíte delší část své dovolené.

Ostrov Symi, patřící do souostroví Dodekanissa, leží 41 km severozápadně od ostrova Rhodos, zároveň také nedaleko tureckého pobřeží. Nejedená se o velký ostrůvek, zaujímá pouze 67 km². Převážnou část jeho území tvoří hory a skály.

Ostrov získal své současné jméno po nymfě Symi, která byla dle řecké mytologie manželkou boha moří Poseidona. Homér ostrov zmiňuje jako účastníka trojské války. V průběhu staletí se zde vystřídali Rhoďané, Lakedemonští, Římané, Byzantinci, Johanité, Turci, Italové a jiné národy při obsazení ostrova. V minulosti se zda dařilo námořnímu obchodu, lodnímu stavitelství a lovu mořských hub. Avšak stavba parníků i pokles zájmu o mořské houby vedl k hospodářskému úpadku ostrova. Nyní je ostrov opět na vzestupu díky turistickému ruchu.

altHlavní lákadlo, které na ostrov turisty přivádí, představuje stejnojmenné hlavní město, které Vás okouzlí malými domečky vystavěnými po kopcích nad malebným přístavem, některé z nich jsou natřeny teplými pastelovými barvami. Místo se vyznačuje klidnou atmosférou a svádí k procházkám uličkami a odpočinku v některé z taveren u přístavu. V dřívějších dobách bylo město známo pro lov a zpracování mořských hub. I dnes se zde ještě můžete v místní manufaktuře seznámit s procesem, kterým mořská houba musí před prodejem projít. Město se rozděluje na části Yialos (Dolní město) a Chorio (Horní město). V dolní části města Vás zve k návštěvě řada taverniček, kaváren i obchůdků se suvenýry, bylinkami a kořením rozesetých podél přístavu. Do horního města stojí za to vystoupat už kvůli krásnému výhledu na celé město a přístav.

Hojně navštěvovaným je také kláštěr Panormitis, nacházející se ve stejnojmenné zátoce na opačné straně ostrova. Kromě touhy po poznání zde můžete utišit i své chuťové buňky v místní pekárně, provozované mnichy, která dodávala pečivo již na sultánský stůl.

altPobřeží ostrova je lemováno strmými skalnatými útesy a střídavě písečnými plážemi v romantických zátokách. Dostupné bývají často pouze lodí. Vypravit se na ně však určitě stojí za to. Odměnou Vám bude soukromí a koupání v průzračné vodě. Autem se pak dá dojet k zátoce Pedi nebo Nimborios.

Zajímavé webové odkazy:

www.symi.gr, www.symivisitor.com, www.symidream.com, www.visitgreece.gr, www.aroundgreece.com

Symi – řecky Symi

Plocha poloostrova: 67 km²

Délka pobřeží: cca 85 km

Počet obyvatel: 2 500

Nejvyšší vrchol: Vigla - 616 m n. m.

Doba letu z Prahy (na ostrov Rhodos): 2 hodiny 50 minut

Přeprava na Symi z Rhodosu trajektem cca 90 minut, přeprava rychlolodí cca 50 minut

Popis letoviska

Letovisko Pedi

altNázev Pedi nese jedna z nádherných přírodních zátok malebného ostrova Symi.  Leží v zeleném okolí, které je oázou na jinak holém ostrově. Síla přírody zde vytvořila krásný ráj Středomoří. Nádherné pláže v atmosféře klidu a přírodních krás předurčují toto místo k prožití nezapomenutelné dovolené.

Pedi je součástí hlavního města ostrova Symi, je však od něj odděleno vysokým kopcem. Při cestě do centra je tedy nutné zdolat náročnější stoupání. Komu by se nechtělo, může využít místní dopravu nebo taxi.

V zátoce jsou rozesety domečky místních, několik se jich nabízí k prodeji, pár apartmánů, hotel Pedi Beach, restaurace a supermarket. Za dalšími možnosti zábavy i nákupů můžete vyrazit do centra města.

altPři procházce vesničkou a jejím okolí mohou Vaše kroky zavítat i do místního kostela Sv. Jiří (Agios Georgios) a kapliček Sv. Andrease a Sv. Spyridona.

Snadno se odsud dostanete i na další překrásné pláže ostrova Agios Nikolaos a Agia Marina, k dosažení jsou buď pěšky, nebo lodním taxi.

Pláž: oblázková

Hodnocení letoviska: klidná atmosféra v jedinečném prostředí

Zdroj: VTT

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: