Senioři mohou cestovat pohodově, i u nás jsou cestovní kanceláře pro seniory

Tisk Email

Mladí nemají na cestování čas, senioři si na jeho nedostatek naopak stěžovat nemohou. I přesto se ale čeští senioři do cestování a poznávání příliš nehrnou. Nedostatek financí, strach z toho, že cestu nezvládne, nebo problém, že už nemá s kým vyrazit – to jsou hlavní strašáci těch, kteří raději zůstávají zavření doma. I v Česku cestovní kanceláře proto přicházejí s programy speciálně upravenými pro potřeby starších klientů.

„Jen málokdo si třeba uvědomuje, že osamocení lidé jsou znevýhodněni i tím, že si musí za jednolůžkový pokoj v hotelu obvykle připlatit,“ upozorňuje majitel jedné z nich. A právě starší lidé už často partnera nemají. Cestovní kanceláře specializované na zájezdy pro seniory se snaží tyto problémy odstranit. Svým starším klientům tyto poplatky neúčtují a naopak se snaží připravit pro ně program tak, aby jim vyhovoval jak z hlediska zájmů, tak i příjmů.

Podle údajů z roku 2006 jsou čeští důchodci ti nejméně cestující z celé Evropské unie. V průměru stráví na dovolené patnáct nocí. Řečtí senioři pro porovnání téměř měsíc a půl. „V Česku panuje zažitá představa, že senioři se mají věnovat vnoučatům a ne cestovat po světě,“ říká sociolog. „V poslední době ale naštěstí postupně roste alespoň podíl seniorů, kteří cestují po domovině.“

Za tím, že čeští senioři tak málo cestují, stojí i další faktory. Děti mají už odrostlé, často kvůli ztrátě partnera nemají s kým cestovat a ostýchají se vyrazit sami. Cestovní kanceláře proto připravují i skupinové programy, kde se sejdou lidé, kteří by jinak neměli s kým jet. „Celá skupina pak vyrazí třeba do Prahy, kde je pro ně připravený program – výstavy, prohlídka města s výkladem nebo návštěva divadla. Každý má na hotelu svůj pokoj, tudíž soukromí,“ vysvětluje průběh podobných akcí manažerka hotelu.

Málokdo z nich si ale napoprvé podobný zájezd objedná sám. „Často je ale pořizují jejich děti. Jako dárek k narozeninám, k výročí, nebo třeba k Vánocům,“ vysvětluje dál. Nejčastěji se pořizují pobyty v českých lázních spojené s ozdravnými kúrami. Tam ale výčet možností nekončí. V nabídkách cestovních kanceláří jsou i poznávací okruhy po českých hradech a zámcích. Nebo dovolené na horách.

Při nich se nepočítá s tím, že budou senioři zdolávat vrcholky hor v rekordních časech, ale že si užijí příjemný víkend, nebo celý týden plný procházek po bližším i vzdálenějším okolí. Pokud je pak součástí hotelu wellness nebo rehabilitační centrum s bazénem, je pobyt pro seniory ideální. Pozitivní vliv toho, že senioři čas od času někam vycestují, ostatně potvrzují i odborníci zabývající se psychickou stránkou stárnutí. 

Zdroj: cestovaniproseniory.cz

  

 

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: