Řecký ostrov Thassos - Perla Egejského moře

Tisk Email

Tento ostro je stejně malý jako perla, ke které je často přirovnávaný – od severu k jihu měří pouze 24 km a  na šířku pouhých 19 km, ale ani tato malá rozloha mu neubírá na kráse.

Kombinace malé vzdálenosti s těmito místy a s 15 000 obyvateli dělá z Thassosu malý turistický ráj. Na Thassosu můžete objevit například tyto přírodní a kulturní krásy: nejvyšší vrchol Thassosu - Mount Hypsarion, dosahující výšky 1 203 m n. m., horské vesničky, olivové a piniové háje, romantické zátoky, historická  naleziště nebo klidné pláže.

Na Thassos se kvůli jeho malé rozloze nedostanete letedlem – letiště se na něj nejspíš nevešlo. O to víc si ale  můžete užít 45 minutovou plavbu trajektem, kde Vás jistě potěší hojná přítomnost racků, kteří Vás budou  doprovázet na trochu vzdálený Thassos.

Podél Thassosu, který je také nazývaný Zelený ostrov nebo Zelený smaragd v Egejském moři, se rozkládá hlavní komunikace na ostrově, díky níž můžete navštívit hluboké skalní zátoky na západě, nebo pláže s velmi jemným pískem na jihu.

Ostrov byl podle legendy objeven synem bájného Aginorase Thassosem. Odtud také zřejmě pochází jméno ostrova. Podle řecké mytologie byl ostrov sídlem sirén (žen, které měly rybí ocas), které lákaly k ostrovu  všechny námořníky, co proplouvali kolem ostrova. Podle legendy byl pouze jeden člověk, který dokázal odolat  vábivým hlasům sirén – Odysseus, díky této odolnosti se nestal jejich potravou. Podle jiné legendy se ostrov  zase stal útočištěm nejvyššího boha Dia , který sem unesl krásnou Europu.

Na základě archeologických vykopávek je předpokládáno že ostrov byl osídlen již od pravěku. Prvními obyvateli  byli pravděpodobně Thrácké kmeny. Během dalších let byl ostrov kolonizován Athéňany, Sparťany, Římany, Maury, Turky a nebo za druhé světové války Bulhary.

Podobně jako jiné řecké ostrovy se ani Thassos nevyhnul pirátským snahám uchvátit ostrov. Na ostrově byly objeveny rozsáhlé zásoby minerálů, které se staly hlavním vývozním předmětem. Mezi další suroviny, které  se vyvážely patří zlato, stříbro, mramor, rudy, olej a dřevo. V minulosti patřil Thassos mezi námořní velmoci, obchodoval zejména s malou Asií,Egyptem nebo Itálií. Ve 20. století byl Thassos osvobozen a připojen k  Řecku. Turisté zejména oceňují romantické prostředí, impozantní krajinu, čisté pláže, průzračné moře či  historické památky. Další zajímavostmi na Thassosu jsou pozůstatky majáku, které můžete spatřit u mysu Pigros, starodávné svatyně a baziliky v Aliki. Nejlépe dochované památky na ostrově jsou helenistické věže blízko Thiminia a Astris, které asi původně sloužili jako obrana proti pirátům.

Nejrušnějším místem a zároveň hlavním městem ostrova je Thassos (Limenas), který se rozprostírá v severní části ostrova. V Limenasu žije okolo 3000 stálých obyvatel. Rozvoj města začal na počátku 20. století, kdy se tam přemístila další vlna osadníku z Malé Asie Thrákie. Kolem místní promenády můžete najít spoustu typických řeckých taveren, restaurací, barů a obchůdků.

Každý návštěvník by určitě mel ochutnat thassosské víno, které je znám již od starověku. Malebné uličky Vás jistě budou lákat k nákupům a k večerním procházkám po městě. I milovníci památek si zde přijdou zaručeně  na své. Mohou si prohlédnout vykopávky tržiště – agory, pevnosti Akropole nebo se seznámit s historií ostrova a v archeologickém muzeu. V historické divadle také můžete shlédnout dobové drama. Turistům, kteří  by si chtěli půjčit motorky nebo auta na několik dní a dávají přednost spíše poznávacím zájezdům určitě  doporučujeme navštívit vesničku Panagia, která se nachází v horách. Vesnička Vás může zaujmou svými  úzkými uličkami a dřevěnými balkony. Uvnitř místního kostela můžete objevit kromě sbírky ikon také vlajku,  pod kterou vedl své tažení Richard Lví srdce. Symbolem této vesničky je velká studna uprostřed vesnice a 5  pramenů, ke kterým se dostanete úzkou cestou vedoucí od studny asi za 5 minut. Místní specialitou, kterou  byste určitě měli ochutnat, jsou fíky s medem a ořechy.

Další horská vesnička je Maries, kousek od ní můžete objevit sladkovodní jezírko. Jelikož je v něm pitná voda,  koupání je v něm zakázáno. Odtud je možné po cestě, která je vhodné pro terénní auta pokračovat na  nejvyšší vrchol ostrova, z kterého je úžasný výhled na celý ostrov a modř Egejského moře.

Základní informace o ostrově Thassos:

Hlavní město: Thassos (Limanos), Plocha ostrova: 389 km², Počet obyvatel: cca 15 000, Nejvyšší vrchol: Hypsarion (1 203 m n. m.), Tradiční ostrovní produkty: med s ovocem, ořechy bylinkami a dalšími, přísadami, známá jsou také ostrovní vína, Doba letu z Prahy: 2 hodiny 05 minut

ZDROJ: CK VTT – specialistou na Řecko, řecké ostrovy a Kypr.

Prolistujte si náš nový katalog Léto 2011  a vyberte si dovolenou snů, třeba i na ostrov Thassos…

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: