Putovní výstava „DUM SPIRO SPERO“ (Dokud dýchám, doufám)

Tisk Email

Putovní výstava se koná v Památníku Lidice od 2. 5. do 12. 6. 2011 pod záštitou ředitele Vojenského zpravodajství generálporučíka Ing. Ondreje PÁLENÍKA, MBA

Když se po teroristických útocích z 11. září 2001 celosvětově objevilo volání po speciálních jednotkách schopných efektivně bojovat s nevypočitatelným a ničeho se neštítícím nepřítelem, mnoho občanů České republiky teprve tehdy zjistilo, že i naše armáda disponuje dosud přísně utajovaným útvarem tohoto typu. Sídlí v Prostějově a jeho jméno – 601. skupina speciálních sil generála Moravce – je dnes již známé jak u nás doma, tak i za hranicemi České republiky. Mezinárodní věhlas, jenž ho řadí po bok nejelitnějších jednotek současného světa, si vydobyl právě během svého opakovaného nasazení v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda na území Afghánistánu. To, že jsou příslušníci útvaru připraveni splnit na ně kladené úkoly až do krajnosti a za všech okolností, symbolizuje jejich motto DUM SPIRO SPERO (Dokud dýchám, doufám).

601. skupina speciálních sil generála Moravce se může pochlubit dlouhou a bohatou tradicí, ke které se hrdě hlásí. Přímo navazuje jak na čs. parašutisty vysazované v letech druhé světové války ze Západu i Východu na okupované území Československa, tak i na příslušníky 2. čs. paradesantní brigády v SSSR, kteří prošli krvavými boji za Slovenského národního povstání.

A právě v přímé vazbě na tradice útvaru vznikla myšlenka na uspořádání výstavy o 601. skupině speciálních sil v Lidicích. Lidický rodák Josef Stříbrný, který v prosinci 1939 odešel do naší zahraniční armády a později se stal příslušníkem britského královského letectva (RAF), byl totiž původně ve Skotsku vycvičen jako parašutista a patří tedy mezi přímé předchůdce současného prostějovského útvaru.

Výstava DUM SPIRO SPERO, jež na více než sto unikátních fotografiích dokumentuje nasazení 601. skupiny speciálních sil v Kuvajtu, Iráku a zejména v Afghánistánu, je zamýšlena jako hold prostějovského útvaru jednomu ze svých předchůdců a především pak 340 občanům Lidic, kteří se stali obětí nacistické bestiality.

Vernisáž výstavy se uskuteční v pondělí 2. května 2011 ve 13,00 hodin ve výstavní síni Pod tribunou (naproti muzeu) v Památníku Lidice. Odborné slovo: gen. Ing. Ondrej Páleník, MBA a pplk. PhDr. Eduard Stehlík, VHÚ Praha

Otevřeno denně 9,00 – 18,00 hod.
Kontakty ZDE.

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: