Ostrov Thassos – tip na dovolenou

Tisk Email

Ostrov Thassos je nazýván perlou Egejského moře. Je to místo, kde zažijete pohádkovou přírodu, krásné pláže a neuvěřitelně čisté moře. Od severu k jihu měří jen 24 km a na šířku 19 km, ale právě kombinace malé vzdálenosti a rozmanitých krás z něj činí turistický ráj, ve kterém je vše příjemně blízko.

alt

Paradise Beach

Hezkých pláží je na Thassosu nespočet, takže bude záležet jen na Vás, kterou si ve svém soukromém žebříčku zvolíte jako nejhezčí. Tady je několik tipů: Paradise Beach láká především na začátku a konci letní sezóny, kdy se tu vyskytují nádherně vysoké vlny. Je zároveň jedinou nudipláží na ostrově. „Mohu potvrdit, že vlny si na zdejší pláži opravdu užijete.“ uvádí tajemník ACK ČR Michal Veber, který je právě nyní na své dovolené na Thassosu. „Pokud se navíc pohybujete po ostrově autem, pak u Paradise Beach je výborné parkování a také tu naleznete velké množství taveren, které jsou v bezprostřední blízkosti pláže.“ doplňuje Michal Veber. „Přístup z písčité pláže je pozvolný a hloubka není veliká. Na své si tak ve vlnách přijdou i děti.“ Nejdelší pláž nese název Golden Beach. Nachází se mezi vesnicemi Skala Potamis a Skala Panagias a nabízí bohaté sportovní vyžití. Vstup do vody je pozvolný, takže rodinná dovolená strávená na tomto místě nemá chybu. Za pozornost stojí i Aliki – do moře tu vybíhá malý, piniemi porostlý poloostrov a zajímavá je i archeologická zóna. Lesíkem vede úzká stezka k pozůstatkům dvou svatyní ze 7. stol. př.n.l., zasvěcených patronům námořníků Kastorovi a Polluxovi. V blízkosti na malé vyvýšenině se pak nacházejí pozůstatky dvou křesťanských bazilik z 5. století n. l. Přímo u moře zůstal opuštěný mramorový lom ze 6. st. př.n.l. Samostatnou kapitolou je pláž Makryammos s nádhernou malou pláží a bílým pískem.

altStále početnější skupině turistů, kteří si na několik dní půjčují motorky a auta a preferují poznávací zájezdy, lze doporučit návštěvu horské vesničky Panagia s úzkými uličkami a domy z 19. století a dřevěnými balkony. Uvnitř místního kostela objevíte kromě zajímavé sbírky ikon také vlajku, pod kterou vedl své tažení Richard Lví srdce. Symbolem místa je velká studna uprostřed vesnice a 5 pramenů, ke kterým dojdete úzkou cestou vedoucí od studny asi za 5 minut. Místní specialitou je med s fíky a ořechy. Další horská vesnička se jmenuje Maries, kousek za ní pak objevíte sladkovodní jezírko. Protože jde o pitnou vodu, koupání v něm je zakázáno. Odtud je možné po cestě vhodné spíše pro terénní auta pokračovat na nejvyšší vrchol ostrova - Mount Hypsarion, který  dosahuje výšky 1 203 m n. m a odkud je famózní výhled na celý ostrov a modř Egejského moře.

altHlavním městem ostrova je Thassos (nazýván také jako Limenas), který leží v severní části ostrova. Žije v něm na 3000 stálých obyvatel. Jeho rozvoj začal na počátku minulého století, kdy sem přišla hlavní vlna osadníků z Malé Asie a Thrákie. Místní promenáda je lemována spoustou typických řeckých taveren, restaurací, barů a obchůdků. Doporučujeme ochutnat thassoské víno, známé již ze starověku, nebo místní speciality, např. thassoské olivy sušené na slunci, které mají nezaměnitelnou chuť, kdo je zkusí, často už nechce jiné…. Malebné úzké uličky lákají k nákupům a k večerním procházkám po městě. Milovníci památek si mohou prohlédnout vykopávky tržiště – agory, pevnosti Akropole nebo se seznámit s historií ostrova v archeologic­kém muzeu.

„Za sebe bych jednoznačně doporučil některý z hotelů v okolí města Potos. Voda je zde nádherně čistá, moře není z kraje hluboké a je tedy vhodné pro menší děti a navíc dosahuje teplot okolo 32 stupňů.“ uvádí tajemník ACK ČR Michal Veber. „A když již na Thassosu jste, neměli byste vynechat některou z celodenních plaveb, při které můžete z paluby menší lodě sledovat okolní útesy, na zastávkách si lze zaskákat do průzračné vody a šnorchlovat kolem z pevniny nedostupných skal nebo si na palubě užít odpolední barbecue. Připočtu-li usměvavý a ochotný personál v našem hotelu a všude kolem, mohu říci, že se na Thassos budu rád vracet.“

Kvůli hornatému povrchu se sem nevešlo letiště, letadla proto dosedají na řeckou pevninu v Kavale. Po cca třicetikilometrové jízdě do přístavu Keramoti se pokračuje trajektem (cca 45 minut). Cesta do vybraného hotelu už na Thassosu většinou trvá maximálně hodinu a půl.

Zdroj: VTT

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: