Navštivte skalní obydlí čp. 1 ve Lhotce u Mělníka

Tisk Email

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka je jedním z mnoha skalních obydlí na Kokořínsku. Do pískovcových  skalních  bloků jsou vytesané nejen skalní byty, ale také hospodářské prostory (kolny, chlévy a chlívky, sklepy apod.).

Skalní obydlí ve Lhotce  patří k nejdéle obývaným a k nejzajímavějším. Jde vlastně o celé hospodářství vtěsnané do pískovcového bloku na kraji vsi. Světnici naznačuje obílená vnější stěna se dvěma okny, jedny vstupní dveře vedou do síně a druhé do chléva, za kterým je možné sestoupit do sklípku a nebo vystoupat do sýpky v patře, osvětlené dvojicí okének. Areál dotváří přistavěné objekty bývalé řezárny a dalšího malého hospodářského objektu.

Toto skalní obydlí je dokladem neobvyklých konstrukčních metod i častého způsobu, jakým nemajetní lidé řešili své bydlení. Poslední obyvatelka paní Holubová zde bydlela ještě v 70. letech 20. století. Návštěvníci si mohou prohlédnout část jejího původního zařízení. V přistavěné řezárně zase uvidí nářadí a náčiní, které se používalo v hospodářství.

Obydlí je přístupné od května do konce září o sobotách a nedělích od 10.00 hod. do 17.00 hod. Hromadné skupiny mohou svou návštěvu objednat na e-mailové adrese, nebo na tel. čísle 315 630 936. Mimo uvedenou návštěvní dobu je možné si dohodnout návštěvu této památky na stejné adrese. Další informace nejen o skalním bytě lze získat ZDE.

Přijeďte do překrásného kraje pískovcových skal, prosluněných strání i temných roklí, kraje dřevěných roubených chaloupek i skalních bytů.

 


 

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: