Maďarsko – ideální dovolená za každého počasí

Tisk Email

Čím větší psychické nároky na člověka klade moderní doba, a zvláště v obdobích krize a nejistoty, tím spíše potřebujeme protipól, odreagovat se. Buď adrenalinovými zážitky, aby si člověk dokázal, že dokáže – nebo naopak spočinout a dopřát si pohlazení po těle i duši. I proto je oblíbená v oblasti gastronomie čokoláda – a v oblasti trávení času voda, která smývá stres a evokuje prostředí, z něhož se zrodil život.alt

Spojení vody a pocitu pohody a uvolnění je podstatou wellness, který se stal nejen módou, ale skutečně čím dál rozšířenější alternativou volnočasových aktivit, zvláště ve spojení s poněkud aktivnějšími vodními hrátkami. Na popularitě tak získaly relaxační a wellness pobyty v lázních, přičemž k dovolené neodmyslitelně patří pobyt pod širým nebem, výlety a zábava všeho druhu.

Užít si takovou dovolenou bez ohledu na časté rozmary počasí můžeme v Maďarsku. Tam mají totiž tu výhodu, že málem všude, kde kdy kopli do země, tak tam vytryskla termální voda a ještě k tomu léčivá. Ceny jsou nyní výhodnější než doma a Maďaři jsou docela dobří obchodníci, a tak leckde blízko hranic, třeba v Györu, najdete letáky a ceníčky  i v češtině nebo přinejmenším slovenštině.

Maďarské termály se stávají jedním z hitů turistické nabídky na našem trhu. Přitom se tam neustále hojně investuje a buduje, takže je stále co nového objevovat, přibývá krásné ubytování, bazény i ekologické areály. K všudypřítomným atraktivitám dlužno připočíst proslulou maďarskou kuchyni s její štědrostí, jejímuž útoku nelze uniknout nejen proto, že vám všude dávají přehojné porce, ale že jsou to takové lahůdky, které prostě nechcete a nemůžete odmítnout. Pokud ale vyznáváte racionální výživu nebo máte dietu, nemusíte mít obavy: skoro všechny hotely nabízejí dost možností, jak si vybrat, a to i u vzácnějších diet typu bezlepkové. 

Přehled cestovních kanceláří, které tam nabízejí zájezdy, najdete na  http://www.ackcr.cz/clenove 

Maďarské termální lázně jsou opravdu dost blízko – většinu z nich dosáhnete i z Čech nejdéle do půl dne.  Termální lázně se oproti minulosti dokonale zmodernizovaly. Dávno již nejde o pouhé bazény se stále krásně teplou  vodou účinnou na kde co od vždypřítomných pohybových potíží přes kůži či ženské problémy až po dýchací cesty. Vedle nich vyrostly jiné bazény, maličko chladnější (pokud se takto dá nazvat 28.stupňová voda), kde se můžete vyřádit a dát vymasírovat na všech těch moderních atrakcích typu vodních hřibů, proudů a vířivek. A samozřejmě i užít si „divokou řeku“ a nejrůznější skluzavky a tobogány.

V  Györu k tomu mají ještě 6 m vysoký vodopád Victoria. A samozřejmě krytý saunový svět, solnou jeskyni a masáže, pro sportovce ještě velký otevřený plavecký bazén s normální vodou. Výhodou Györu mezi ostatními lázeňskými městečky je, že je pro Čechy „na ráně“, nadto z minulosti v povědomí jako Mekka krátkodobých zájezdů. Město se stavebními památkami a kulturním životem, kde je co k vidění – a přitom dost malé na to, aby bylo plné zeleně a idylických zákoutí u řek, na níž jsme zpozorovali i bobra. Přitom návštěva aquaparku vyjde levněji než v Praze – a koupete se v léčivé vodě.

Nějakých 30 km jižněji najdete známé lázně Bükfürdö.  27 bazénů, termálních bez atrakcí, termálních zážitkových, na cvičení ve vodě i plaveckých, pro děti, částečně krytých i v uzavřeném objektu, v něm i saunový svět a neodmyslitelné masáže, venku zeleň, lavičky, lehátka (k zapůjčení), rychlé občerstvení i restaurace různého typu – samoobsluhy i s obsluhou. My jsme zakotvili v obyčejně znějícím Fürdö Éttterem – ale byl to zážitek, na který se jen tak nezapomene. altCestovní kanceláře mají v nabídce širokou paletu ubytování od soukromí a penzionků pro rodiny s dětmi po prvotřídní luxusní hotely s vlastními lázeňskými službami, na které přejdete v hotelovém župánku. Vyznavači golfu zakotví v golfovém rezortu Radisson, který vedle 18jamkového golfového hřiště má vlastní vodní i saunový svět, samozřejmě s léčivou termální vodou v krytém i venkovním bazénu, spojeném koridorem k proplavání, což je v případě špatného počasí velmi příjemné. Nadto si každý může lebedit v některé z mnoha druhů saun či poležet na hamamu. K večeři v rozlehlé restauraci čekají švédské stoly, takže přejídání se není společensky nutné – ale odolejte, když nabízejí lahůdky, až oči přecházejí!

Sárvár je maličko větší městečko, kde turisté mohou obdivovat historický hrad a radnici i se zvonkohrou, ale také rozsáhlé arboretum a mnohahektarovou přírodní rezervaci. Magnet tvoří, jak jinak, léčebné a wellness lázně Sárvári Gyógyfürdő, které kromě obvyklých samozřejmostí a atrakcí mají na rozsáhlém pozemku bazén s vlnobitím, dobrodružný bazén pro děti s pirátskou lodí a řadu sportovišť. Také tady najdete ubytování od jednoduchého až po jeden z nejkrásnějších hotelů v Evropě - Spirit hotel Thermal Spa Sárvár, který jistě právem získal cenu za třetí nejlepší wellness hotel v Evropě. Leží stranou, přímo u lesoparku, který zve k romantickým vycházkám mezi jezírky, řekou a zelení. Okouzlí už sám hotel, kde jste v luxusu jak z pohádky (inu, pět hvězd), ale v luxusu nikoliv procovském nýbrž navýsost elegantním a nevtíravém. Krásné kongresové sály s obrovským foyer, elegantní společenské prostory i restaurace, kde vám u bohatě oplývajících švédských stolů připraví i vybrané minutky (a ráno vajíčka) čerstvě na vaše přání. Vodní, léčebný a wellness svět má hotel pochopitelně svůj, nadto se pyšní vlastním pramenem tak silným, že si mohou dovolit měnit v bazénech vodu každou noc – a nechávat ji tak bez rušivých zásahů chemie. Těch bazénů (jen a jen pro hotel) je 22, odpočinkové prostory jak z tisíce a jedné noci,  plavecký 25m bazén máte leckdy sami pro sebe. O zábavu je v Sárváru postaráno – zvláštní atrakcí je historický festival 20.-22.7., kdy si užijete dobových kostýmů i bitvy.

Paradoxně se týden dovolené dá příjemně rekreačně strávit i v hlavnímu městě Budapešti – i ono proslulo mimo jiné termálními lázněmi - „již staří Římané…“. Kromě těch v centru města vyrostl na severu novější Aquaworld -  vskutku giganticky koncipovaný vodní svět, kde mají rovněž teplou vodu, ale ohřívanou, protože tady termální pramen chybí. Což dovádění dětí všeho věku ani sportovců vůbec nevadí. Zato tu mají dokonce i repliku chrámu v Angkoru jako hlavní centrum kryté části Aquaworldu a v té vnější dokonce i surf-pool a pavilon pro grilování. A všechny atrakce hlavního města jsou na dojezd. Kromě historických památek a kulturních a zábavních akcí včetně hudebního festivalu na hradě Vajdahunyad

od 12. července do 9. srpna 2012, nevynechejte ani návštěvu tržnice, kde můžete vidět a koupit nejen skvělé zemědělské výrobky, ale také proslulá husí játra velikosti menšího kuřete.

Ani nejznámější rekreační oblast Maďarska – Balaton, není bez možnosti zaplavat si v teplé vodě, ani kdyby bylo psí počasí. Pomineme-li, že v lepších hotelech mají vlastní wellness centra, zde najdete lázně Balatonfüred, odkud se můžete vydat lodí na prohlídku opatství v Tihany a posedět v některém ze sklípků při dobrém víně. Sportovní možnosti včetně golfu nabízí Royal Balaton Golf & Yacht  Club v Balatonudvari a zážitkový park v Zánka, kde najdete i ubytování. Na dohled jsou sopečné vrchy Badacsony, které tvoří působivou kulisu pro oko – a dobrý podklad pro vinnou révu. Slavnosti vína se zde budou konat 14.-29.července.

Nedaleko jsou jedny z nejstarších a nejznámějších termálních lázní – Hévíz. Tam mají kromě termálních bazénů v hotelových areálech unikátní velké termální jezero, kde se lze koupat dokonce i v zimě, a tak celé město prakticky žije lázněmi. A to včetně sportovních možností, tenis a golf nevyjímaje – a o cyklistice ani nemluvě, protože při reliéfu maďarské krajiny jsou tu pro ni ideální podmínky všude. alt

Na břehu Malého Balatonu (Kis Balaton) jsou lázně Zalakáros. Rozvíjejí se dynamicky – v sousedství městských lázní vzniklo velké rekreační jezero ke sportům, procházkám kolem i posezení na ostrůvku. Od 1.července letošního roku byl dán do provozu velkorysý dětský svět. Rodiny s dětmi tam najdou nejen plno atrakcí pro děti od nejmenších po náctileté, o prázdninách včetně animátorů a opatrovníků, takže si  rodiče  mohou svoji dovolenou užít bez starosti o své potomky. Ojedinělým zážitkem pro všechny věkové skupiny je návštěva přírodního parku Malého Balatonu s buvolí rezervací a s možností procházek či projížděk (na kole, segwayi či na koni) unikátní panenskou přírodou a pozorování vodních ptáků.

Na jižním břehu Balatonu je nejznámějším střediskem Siófok. Ten je znám jako ideální pobytové místo pro rekreaci a vodní sporty – a je také na to vybaven. Nicméně i zde jsou termální lázně, kterými si rekreanti mohou buď zpestřit pobyt – nebo je využít jako variantu pro horší počasí.

Na severovýchodě Maďarska, blíže ke slovenským hranicím pak leží jedny z nejkrásnějších termálních lázní: jeskynní lázně Miskolc-Tapolca. Tam se každý Čech zorientuje snadno, protože na každé tabuli najde i polštinu a slovenštinu. A světe, div se, přes věhlas a nespornou atraktivitu těchto lázní jsou zde ceny vstupného ani ne poloviční ve srovnání s aquaparky u nás. Pravda, tzv. zážitkových prvků typu tobogánů a vodních hřibů v Miskolc-Tapolce potkáte o trochu méně, ale skutečné zážitky, kdy procházíte či proplouváte jeskynními koridory (opět s jakoby přirozenými vodními atrakcemi typu vodopádů či tropického deště) jsou naprosto jedinečné a pobyt v centrální jeskyni při hudbě a zhasnutých světlech, nad sebou jen „hvězdnou oblohu“, doslova bere dech a přenáší do jiných sfér.

Zdroj: ACK ČR

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: