Kurz koruny neochromí dovolené v zahraničí

Tisk Email
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Přes určité oslabení současný kurz koruny dovolené Čechů v zahraničí nezdražuje, v mnoha případech dokonce zlevňuje. Oproti mínění některých analytiků, kteří vycházejí ze strohých výpočtů bez ohledu na souvislosti v oblasti turistiky to dokládá současná realita vývoje na trhu cestovního ruchu.

Některým důsledkům oslabení koruny se dá vyhnout při výběru dovolenkových cest do zahraničí strategií orientace na zavedené cestovní kanceláře s ověřenými  zkušenostmi v poskytování služeb All Inclusive, které mají dlouho dopředu nasmlouvané služby a termíny v jednotlivých destinacích a hotelích. „Tyto služby v letošní sezóně nezdražily, naopak zahraniční obchodní partneři často poskytují českým cestovním kancelářím v době krizí oslabeného trhu mnohdy výhodnější a levnější podmínky," uvádí Ing. Stanislav Zíma, člen představenstva Asociace cestovních kanceláří ČR. Proti někde nevýhodnému kurzu koruny tak na trhu působí pohyb hotelových cen, kde služby při dopadech kurzu naopak zlevňují. Přemýšlivý český turista, který se nechce vzdát své každoroční dovolené u moře, proto nezvolí individuální cestování, ale orientuje se právě na bohatou nabídku tuzemských cestovních kanceláří, které navíc nabízejí nejrůznější výhody a slevy. „Díky současnému kurzu koruny se zájemcům o letní dovolenou spíše vyplatí koupit zájezd u tuzemských cestovních kanceláří než u zahraničních, např. německých. Zájezdy na léto  byly připravovány v druhé polovině minulého roku a ceny byly kalkulovány  z výhodnějšího kurzu koruny. Jistě si všichni pomatují spekulace ze začátku tohoto roku o možném zdražení zájezdů, které se ve většině případů nekonalo," doplňuje Tomáš Brejcha, ředitel marketingu Čedoku. Kurz koruny se ho pak může dotknout jen při nákupech suvenýrů, protože potraviny a jídlo v restauracích nekupuje vůbec.

Pohyb v cenách zájezdů potvrzuje i Romana Slížková, výkonná ředitelka CK Exim Tours:

Například osmidenní zájezd v červenci do egyptské Hurghady do pětihvězdičkového hotelu s All Inclusive stál loni včetně příplatků (taxy a palivový) 19 420 korun, letos ten samý zájezd ve stejnou dobu se účtuje včetně příplatků za 18 920 korun.

Příklad druhý - osmidenní zájezd na Krétu v červenci, který loni stál včetně příplatků 17 370 korun, je v letošní nabídce za 16 070 korun.

„Ceny zájezdů v drtivé většině zůstaly stejné nebo šly dolů. Byly kalkulovány kurzem na podzim 2008 a po poklesu kurzu koruny počátkem roku 2009 již zvýšeny nebyly," doplňuje Tomáš Brejcha z Čedoku a uvádí příklad:

Kréta, čtyřhvězdičkový hotel s polopenzí v srpnu na osm dní stál loni u Čedoku 17 990 Kč, letos 17 690 Kč a ostrov Mallorca, tříhvězdičkový hotel s polopenzí ve stejném termínu na osm dní byl loni za 19 790, letos za 17 790 korun.

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: