Khadžuráho, erotika tesaná do kamene

Tisk Email

Na indické poměry malá vesnice (má asi 20 000 obyvatel) Khadžuráho (खजुराहो, Khajuraho) leží v severoindickém státě Madhjapradéš asi 600 km jihovýchodně od Dillí. Celkem nenápadná vesnice však každý rok přiláká tisíce turistů...

altV dobách své největší slávy bylo Khadžuráho hlavním městem Čandélů. Jejich vládci se proslavili jako velcí stavebníci – jen v hlavním městě postavili 85 chrámů, z nichž se do dnešní doby zachovalo 25. Později bylo kvůli muslimským vpádům hlavní město přesunuto do pevnosti Káliňdžar, a tak Khadžuráho zůstalo pouze náboženským centrem. Chrámy se zde ale stavěly až do 12. století a jsou jak hinduistické, tak i džinistické. Pro svou jedinečnost a vysokou uměleckou úroveň byly v roce 1986 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

altChrámových komplexů se na indickém subkontinentu nachází spousta - tak proč sem míří turisté z celého světa? Zdejší chrámy se totiž proslavily bohatou výzdobou a především erotickými výjevy na svých stěnách, vnějších i vnitřních. Mnohé scény jsou natolik otevřené, že se při prohlížení reliéfů nejeden západní turista zvyklý ve filmech na leccos začervená. A ačkoliv zdaleka ne všechny precizně vyvedené kamenné reliéfy znázorňují lechtivé scény (údajně asi jedna desetina), obvykle na fotografiích přátel, kteří Khadžuráho navštívili, nic jiného neuvidíte :-)

altDochované chrámy v Khadžuráhu se pokrývají plochu zhruba 6 km2, jsou uspořádány do tří skupin a všechny byly postaveny mezi roky 950–1050. Nejvýznamnějšími stavbami celého areálu jsou chrám Lakšmana, jeden z nejstarších chrámů, krásně zdobený džinistický svatostánek Páršvanáth nebo chrám Mandir zasvěcený bohu Šivovi. Ten byl uctíván v podobě 2,5metrového lingamu, hinduistického falického symbolu.

Ovšem stavba asi s nejpikantnějšími výjevy a tudíž i nejvyhledávanější je Kandaríja Mahádév. Největší a nejzdobnější z chrámů z l. 1025–50 je vrcholem čandélského umění a je na něm zpodobněno nejvíce erotických výjevů. Jeho věž (šikhara) je vysoká 31 m. Ale co jsou platná slova - v tomto případě mluví fotky za vše...

Zdroj: China Tours

alt

 

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: