I na dovolenou cestujte za poznáním

Tisk Email

Cestování je svět zážitků a představ. Skutečnost si každý představuje a následně vnímá jinak. Ale cestování by mělo především rozšířit naše obzory a zkušenosti. Kdo jede do ciziny s třeba podvědomým přáním přenést tam to, na co je zvyklý doma, se ochuzuje – a možná by měl raději zůstat v České republice. Umělou palmu, vodopád a „divokou řeku“ najdete ve všem pohodlí v aquaparku, kterých je i v naší vlasti povícero – například Aquapalace Praha či Babylon Liberec. Určitě si tam budete rozumět s obsluhou, najdete česká jídla a naopak nenajdete mravence ani jiný hmyz.

Kdo jede do ciziny proto, aby kromě relaxace ještě také nasál atmosféru jiné země, poznal její zvyky, památky a lidi, ten se musí připravit na to, že to tam chodí jinak. Zvláště v jižních, neřku-li orientálních zemích platí především to, že času je dost, nikdo se nehoní, nepospíchá. Nikdo z místních nechápe, že vás znervózní, když žádané nedostanete v tu minutu (někdy ani hodinu). Připadá nám, že jsou líní – ale ruku na srdce, stojí ta ušetřená minuta či pět za ten stres, který si z toho děláme? Nestálo by za to se také trochu zklidnit – a kousek toho klidu si přivézt i domů? Takovéhle poznání můžete udělat i na pláži.

V teplých krajích se kocháme bujnou vegetací zaplavující terasy a balkony; je krásná – a přitahuje hmyz, který pochopitelně zabloudí i do pokoje. Jenže zatímco ostřílený chatař to zná, nejeden turista bere zatoulaného brouka místo jako kolorit spíše jako katastrofu. Nadrobím-li na terase či v pokoji z jídla, je to pozvání pro mravence. Buď si musím dát pozor – nebo nenaříkat. Jiná možnost není. Nějaká moc razantní chemie by mohla škodit nejen těm mravencům.

I když většina turistických hotelů dávno přizpůsobuje svoji kuchyni evropskému střihu, je logické, že v muslimských zemích a Izraeli nabídnou nejčastěji skopové maso nebo drůbež, tamní přílohy známe spíše z vegetariánských restaurací a dezerty bývají přesládlé. Ale to je přece na cestování to zajímavé: poznat, co se tam jí, co se tam nosí, jak se tam žije.

Zvýšenou pozornost je při turistice třeba věnovat upozorněním na možná nebezpečí. V hygieně a nejen v ní. Ne všude je radno chodit po pláži bosý, toulat se divokou přírodou či koupat se v noci. Ne všude je vhodné jít sám ani ve dne.

Proto se doporučuje využít možnosti vycházek a výletů s průvodcem, který upozorní na to, co je zajímavé a co by člověk běžně přehlédl, dodá k tomu potřebný výklad a většinou i nějakou zajímavou historku. Kdo cestuje na vlastní pěst, buď mu toho větší část unikne – nebo naopak zažije takové historky na vlastní kůži, což bývá mnohem méně příjemné než o nich poslouchat. Není nad to mít v cizí zemi kontaktní osobu – delegáta cestovní kanceláře, který hned po příjezdu upozorní na vše důležité a nabídne škálu možností, co vidět, co zažít. A v případě případů se postará o ty, kdo se dostali do problémů. Jet s cestovní kanceláří přece neznamená chodit ve štrůdlu, ale užít si dovolenou bez starostí a vyzískat z pobytu v cizí zemi co nejvíc zážitků s co největším pohodlím a jistotou.

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: