Francouzská Polynésie - klenot mezi exotickými destinacemi

Tisk Email

Již při vyslovení názvů ostrovů „Bora Bora“, „Tahiti“, „Le Tahaa“,nebo „Rangiroa“ se většině z nás v mysli vytvoří obrázek jedné z nejexotičtějších destinací s nekonečnými plážemi, průzračnou křišťálovou vodou a krásně opálenými domorodci. Téměř všichni si také vzpomeneme na legendární příběhy lodi Bounty, který se ve Francouzské Polynésii odehrává...

Tahaa - smaragd mezi ostrovy Polynésie

Tahaa - smaragd mezi ostrovy Polynésie

 

Jaká je ale skutečnost? Skutečnost, jak už to bývá, se od našich snů velmi liší. Tento pocit si z Polynésie odnáší většina cestovatelů. Polynésie je totiž velmi rozmanitá a liší se zejména v rámci jednotlivých seskupení ostrovů, ale také mezi samotnými ostrovy. Nejznámější jsou Společenské ostrovy, mezi něž patří zejména Tahiti, Bora Bora, Moorea, Huahine, Raiatea a Tahaa (a další menší ostrovy), souostroví Tuamotu (78 ostrovů), souostroví Markézy (17 ostrovů), Gambierovy ostrovy (20 ostrovů) a Jižní souostroví (7 ostrovů). Majorita obyvatel žije na nejhustěji obydlených Společenských ostrovech – zejména na Tahiti. K prozkoumání všech ostrovů by byla potřeba cesta na několik měsíců, v rámci dvou týdnů jsem tedy měl možnost poznat pouze některé ze Společenských ostrovů a některé ostrovy v souostroví Tuamotu.

Společenské ostrovy

Naprostá většina cestovatelů z Evropy začíná svoje putování po Francouzské Polynésii na letišti Faaa v Papeete, Tahiti. Ihned po přistání vás musí upoutat velmi bujná vegetace, která napovídá, že na ostrovech často vydatně prší.

Hornatá krajina ostrova Tahiti

Hornatá krajina ostrova Tahiti

Dalším poznáním je velmi hornatá krajina, vždyť nejvyšší místo tohoto relativně malého ostrova „Mount Orohena“ měří 2 241 metrů nad mořem. Po podrobnější prohlídce ostrova zjistíte, že mu chybí to, co od něj ve svých představách očekáváte – nekonečné bělostné pláže. Pláže na ostrově jsou, nicméně jsou spíše menší a písek je sopečný – tzn. velmi tmavý. Nicméně koupání je příjemné a na některých místech si můžete užít vynikající podmínky k jednomu z národních sportů – surfování.

Tahiti opouštím po jednom dni a odjíždím lodí na ostrov Moorea. Moorea je opět velmi krásný a hornatý ostrov, který se může pyšnit několika dlouhými písečnými plážemi se světlým pískem, u nichž jsou zpravidla luxusní hotely. Pobyt na Moorea má několik velkých výhod – je vzdálen jen přibližně 30 minut trajektem od Tahiti, najdete zde mnohem větší klid a krásnou přírodu a také perfektní podmínky ke koupání a potápění. Milovníci golfu zde naleznou také nejlepší golfové hřiště ve Francouzské Polynésii.

Na další ostrovy je již třeba letět letadlem, místní společnost Air Tahiti naštěstí operuje svými malými stroji ATR mezi všemi většími ostrovy, a tak je doprava velmi pohodlná. Na letiště stačí přijít (pokud nemáte velké zavazadlo) pouhých 25 minut před odletem,protože zpravidla odlétá jen jedno letadlo a check-in zabere sotva pár minut. Velký pozor je třeba dát na váhu zavazadel, vždyť palubní zavazadlo může oproti evropským zvyklostem vážit jen 3 kg (v Evropě cca 8-12 kg, dle letecké společnosti).

Pověstný luxus hotelů Polynésie

Pověstný luxus hotelů Polynésie

Impozantní je přílet na ostrov Bora Bora, jehož bájná hora Otemanu se ztrácí v západu slunce. Úžasný pohled je také na největší lagunu světa. Nicméně – pro cestovatele, který hledá zejména klid a nedotčenou přírodu, může být pobyt na ostrově Bora Bora malým zklamáním. Hotely jsou umístěny zpravidla na malých ostrůvcích - „Motu“, na hlavní ostrov se dostanete jen lodí. Kromě hotelového luxusu za opravdu závratné ceny je nabídka velmi omezena. Většina turistů tráví dny ve svých resortech a také na výletech za potápěním, šnorchlováním či rybařením. Bora Bora je jistě bájné místo, které stojí za návštěvu, nicméně osobně bych dlouhou cestu do Polynésie nevážil jen kvůli návštěvě jednoho ostrova, resp. resortu.....Zcela jistě je vhodná kombinace více ostrovů, která vám dá možnost hlubšího poznání.

Další den cesty mě čeká jedno z největších překvapení – nádherný ostrov Le Tahaa. Ostrov Le Tahaa se přesně „potkal“ s mými sny a představami o Francouzské Polynésii – je to malý ostrov v překrásné přírodě s nekonečnými mělkými vodami a bělostnými plážemi. Zážitek umocňují perfektně zařízené vodní vilky, ze kterých můžete celý den pozorovat moře.

Four Seasons hotel Bora Bora

Four Seasons hotel Bora Bora

Klid ruší jen záběry pádel několika projíždějících kajaků. K dokonalosti přivádí zážitek z ostrova místní personál svým servisem včetně fantastického jídla v restauraci vystavěné v korunách stromů. S jedním z místních průvodců jsem se vydal do „Korálové zahrady“ - místa, které bylo stvořeno pro šnorchlování. Na jedné straně průlivu mezi ostrovy si nasadíte ploutve a šnorchl a doslova projíždíte hnáni mořským proudem „Mořskou zahradou“ s nekonečnými druhy ryb, korálů a rostlin. Na ostrově Le Tahaa bych opravdu „vydržel“ několik týdnů, letadlo však letí vstříc dalšímu dobrodružství.

Následující den mám možnost poznat rozdílnost ostrovů Tuamotu od ostrovů Společenských. Ostrovy Tuamotu jsou atoly, které tvoří téměř doslova jen písečný násep. Rangiroa, Fakarava, Manihi – vždy se jedná jen o několik kilometrů dlouhé ostrovy, které mají na šířku sotva několik set metrů. Z jedné pláže ostrova tak vidíte na pláž na druhé straně. Pláže jsou zpravidla krásně písečné a naprostá většina turistů sem jezdí za největší místní atrakcí, které místní říkají „Obří akvárium“. Potápění je zde obrovským zážitkem a ostrovy zcela jistě patří k pěti nejzajímavějším potápěčským lokalitám na světě. Množství různých druhů žraloků, želv, barakud, rejnoků, tuňáků a dalších mořských živočichů se zdá být nekonečné.  Noc trávím na ostrově Rangiroa a prakticky od všech stolů lze slyšet nadšené povídání o nezapomenutelném dni pod mořskou hladinou. V noci bičují jednu stranu ostrova mohutné vlny, které mi dávají rozpomenout na vyprávění jednoho z místních průvodců o tom, co dělají místní obyvatelé v případě bouře....V případě velké bouře se na ostrovech, jejichž nadmořská výška dosahuje zpravidla maximálně dva nebo tři metry nad mořem, místní obyvatelé již po staletí šplhají na kokosové palmy, kde se přivazují, aby bouři přečkali. Bez řádného přivázání nemají šanci se na stromě udržet a byli by strženi vlnami. Nicméně moje noc proběhla velmi klidně.

alt

Ostrůvek nedaleko ostrova Tahaa

Jaká je tedy Francouzská Polynésie? Je jiná, než jsem si ji představoval. Je jinak krásná, ale rozhodně krásná a má co nabídnout. Cestu do Francouzské Polynésie mohu jen doporučit – nicméně na smysluplnou cestu je třeba vyhradit nejméně dva týdny a navštívit minimálně tři nebo čtyři ostrovy. Návštěva samotného Tahiti nebo Bora Bora vám nedá reálný náhled na skutečnou krásu místních, zejména menších ostrůvků. Ideálním obdobím pro návštěvu je doba od května do října (rušnější jsou červenec a srpen). Na cestu je třeba se připravit i finančně, neboť ceny jídel a služeb patří k nejvyšším na světě. Jednoduchý oběd nebo večeře s jedním nápojem vás přijdou minimálně na 500,-Kč na osobu, zpravidla výrazně více. Ideální je tedy zajistit si hotel i s polopenzí. Navzdory tomu stojí krásná příroda a vlídnost místních obyvatel určitě za návštěvu.  

Zdroj: AIR MARINE

 

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: