Do spojených států nyní bez překážek

Tisk Email

Každý cestovatel směřující do Spojených států využije nyní nový systém tzv. elektronické autorizace - Electronic System for Travel Authorization (ESTA).

Tento systém začal 17. listopadu fungovat nejen pro Českou republiku, ale také pro Slovensko, Maďarsko, Estonsko, Litvu, Lotyšsko a Jižní Koreu (v roce 2007 představoval součet turistů přijíždějících do USA z těchto států téměř 4 procenta celkového počtu turistů).

Od 12. ledna 2009 bude platit režim ESTA i pro ostatní státy, které již mají Visa Waiver Program - Program bezvízového styku USA - Andorra, Austrálie, Belgie, Brunej, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Monako, Německo, Nový Zéland, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, San Marino, Singapur, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.

Na vstup do Programu bezvízového styku USA čeká : Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Řecko, Malta a Kypr.

Více informací a odkaz na vstup do ESTA lze nalézt na webu VELVYSLANECTVÍ SPOJENÝCH STÁTŮ v Praze nebo přímo vstoupit na ESTA.

Detailní popis nového systému poskytl v rámci veletrhu MaDi, na akci organizované Asociací, osobně konzul Spojených států Stuart M. Hatcher (vpravo)

(foto Jan Pomykal, C.O.T., media)

Pokud se podíváme na statistiku roku 2007, pak zjistíme, že do Spojených států zavítalo 56 milionů turistů. Odečteme-li turisty ze sousední Kanady a Mexika, pak se dostaneme k výslednému číslu 23,9 milionu turistů z celkem 211 zemí světa. Pro úplnost je nutné dodat, že z České republiky vycestovalo do Spojených států přibližně 40 tisíc turistů, což ve srovnání se sousedním Rakouskem, které nemá vízovou povinnost a odkud vycestovalo pouze 30 tisíc turistů, je úctyhodný výsledek.

Pro letošní rok 2008 jsou k dispozici zatím pouze čísla od ledna do srpna a nelze tak odhadovat změny v příjezdech turistů do Spojených států způsobené celosvětovou krizí. Pravdou však je, že stabilně nízký kurz amerického dolaru a levné ceny letenek zejména z Evropy pomohly ke vzestupu příjezdů ze západní Evropy o 18 procent, z východní Evropy o 15 procent a z Ruska dokonce o 28 procent. V celkovém pohledu se západní Evropa podílí na plných 48 procentech turistiky do Spojených států.

Změnou vízové povinnosti na systém ESTA předpokládáme nárůst výjezdů z České republiky do USA o 30 procent. Cestovní kanceláře jsou již připravené s širší nabídkou standardních zájezdů, ale také novinkami jako je např. nákupní turistika (shopping turistika). Odhaduje se, že kromě současně nejpočetnější skupiny cestovatelů s věkovým průměrem 45 let bude více cestovat i generace třicátníků a početná část mládeže, zejména z řad studentů. Neočekáváme rapidní změnu v délce pobytu, která je v současné době 14 dní. Hlavní sezonou bude i nadále období od března až do listopadu s vrcholem v září a velmi silným květnem.

Dopravní spojení je nyní zajišťováno pomocí přímých letů do New Yorku se společností ČSA (5 x týdně) a do Atlanty se společností DELTA (4 x týdně). Nově se i DELTA chystá otevřít přímé spojení s New Yorkem příští rok během sezony.

Nejvíce navštěvované jsou národní parky (National Parks) a město New York. Mezi velmi populární patří KALIFORNIE (národní parky : Yosemite, Sequoia & Kings Canyon, Death Valley; města : Los Angeles, San Francisco, San Diego), UTAH (národní parky : Zion, Capitol Reef), ARIZONA (národní park Grand Canyon), NEVADA (město Las Vegas a přehrada Hoover Dam) a také národní park Yellowstone (mezi státy Montana, Wyoming a Idaho)

Velmi populární a vyhledávané jsou návštěvy tzv. factory outlets (obchody určené pro doprodej posledních kusů nebo kolekcí předchozích módních sezon, příp. zboží druhé jakosti), a to zejména v Kalifornii a Nevadě (velká centra mimo města u dálnic), a také v New Yorku (zde je však až o 300 procent dražší ubytování v hotelech).

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: