Do krajiny čínské pohádky

Tisk Email

Mnozí z vás jste se už někdy setkali s romantickými snímky homolovitých kopečků strmě vystupujících skoro až nepřirozeně z jinak rovné krajiny. Svěží tropickou krajinu doplňují malá rýžová políčka a člověk si připadá jako v pohádce. Dost možná to byly fotografie okolí městečka Yangshuo (čti Jangšuo), jež leží v jihočínské provincii Guangxi (Kuang-si) a díky nebývalému zájmu turistů v posledních letech zažívá prudký rozvoj.

Nedivme se – fascinující okolní krajina je opravdu jako z pohádky a láká jak čínské, tak i zahraniční turisty v rekordních počtech. Číňané ji označují za nejkrásnější na světě a asi málokdo by její nevšední krásou nebyl zasažen. Místní obyvatelé dávali kopcům od pradávna názvy odrážející jejich podobu. Najdeme tu tak například Sloní chobot, Starého muže nebo Poskládaný brokát.alt
Protože se jedná o vápencové kopce, ukrývají mnohé z nich krásné členité jeskyně. Jedna z největších a nejoblíbenějších je jeskyně Rákosové flétny, jejíž hlavní síň pojme tisíc lidí. V duchu čínského vkusu jsou jeskyně často barevně osvětleny, což na Evropany může působit poněkud kýčovitě, ale i to přece patří k poznávání cizích kultur...

Skutečně silným zážitkem všech návštěvníků plavba po řece Li, jež se mezi vápencovými homolemi kroutí a klikatí a vede lodě srdcem celé oblasti. Asi dvouhodinová projížďka nabízí neustále se měnící fascinující podívanou. Myslete proto na dostatek volné paměti ve svém fotoaparátu, abyste v zápalu focení nebyli nuceni předčasně přestat.

Čarovnou krajinu si lze vychutnat při jízdě na vypůjčeném jízdním kole, případně elektromobilem. Zkušený místní průvodce turisty bezpečně provede mezi homolovitými kopečky a rýžovými políčky, kde by se neznalý člověk mohl snadno ztratit.  Během výletu můžou zájemci vyjít asi 380 m vysokou Měsíční horu s neopakovatelným výhledem na krajinu. Výstup není nijak náročný – jako mnohých jiných turisticky oblíbených místech v Číně vede k cíli pohodlný chodníček, takže nahoru mohou bez problémů vyjít i Číňanky ve střevíčkách a pánové v nablýskaných lakýrkách, tedy v jejich obvyklé „výletní“ obuvi.

Večer probíhají nezvyklá představení – ukázky tradičního lovu ryb s kormorány. Kormorán má podvázané vole, čímž se mu mírně zúží hltan. Tak se zabrání spolknutí ryby, kterou by jinak pták rád dopřál. Ptačí lovec ale svou odměnu dostane – menší rybky hladce projdou zúženým krkem a spokojený je kormorán i člověk.alt

Yangshuo se leží přibližně 75 km jižně od Guilinu (Kuej-lin), hlavního města jihočínské provincie Guangxi (Kuang-si). Její jižní okraj tvoří hranici s Vietnamem a podobně jako u jižního souseda tu žije mnoho národnostních menšin, například Yao (Jao), Miao a nebo Zhuang (Čuang), která čítá dokoncei 15 milionů obyvatel.

Menšinová etnika je možné potkat i v další turisticky oblíbeném místě ­– asi dvě až tři hodiny cesty od Yangshua se nachází oblast zvaná Dračí hřbet. Označení si vysloužila svými terasovitými rýžovými políčky, jež se vinou se na svazích kopců až k samým vrcholkům. Najdeme tu typická dřevěná stavení místních obyvatel, jež ale bohužel postupně ustupují daleko větším budovám určeným pro turistický ruch. Musí se ale ocenit, že se i tyto nové stavby naštěstí stále alespoň vzdáleně drží původního stylu architektury.

Procházka mezi rýžovými políčky, budovanými pečlivě po dlouhá staletí, je opravdvým zážitkem. I nejmenší možnou plochu využili trpěliví zemědělci k pěstování životně nezbytné plodiny, jež udává ráz celé krajině. Během roku se podle políček mění i barva celého panoramatu – od zeleno šedavé, když se rostlinky rýže ještě koupou ve své vodní lázni, přes svěží zelenou, když rýže povyroste, po zlatavě hnědou při sklizni. Životodárnou vodu přivádí důmyslný systém vodních kanálů, jenž se ani v dnešní době technických vymožeností nezměnil.alt

Čína zažívá v posledních dvaceti letech doslova raketový rozvoj, což při návštěvě Číny každý může pozorovat prakticky na každém kroku. Také městečko Yangshuo, jež ještě docela nedávno plnilo funkci jen poklidné vesnice, se mění každým rokem. Okolní krajina ale i přes všechen pokrok dál předvádí svou pohádkovou krásu tušových maleb čínských mistrů.

Zdroj: China Tours, s.r.o.

 

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: