Cestovní kanceláře vycházejí vstříc specifickým potřebám seniorů při cestování

Tisk Email

Každý desátý člověk v Česku je starší šedesáti let a žije sám. Řada těchto osamělých seniorů tráví čas se svými dětmi nebo vnoučaty a výjimkou nejsou ani společné dovolené. Ty se ale kvůli odlišným zájmům, jiné tělesné kondici nebo odlišnému dennímu rytmu seniora mohou stát zdrojem stresu. Pro staršího člověka je v tomto směru lepší a prospěšnější pobyt s vrstevníky, kteří mají stejné potřeby.

Na začátku je přitom obvykle upřímná snaha potomků vytrhnout osamělého rodiče nebo prarodiče, který si sám nikam na dovolenou nevyrazí, z každodenního stereotypu. Vzít je na společnou dovolenou nebo prodloužený víkend na hory se zpočátku nejeví jako žádný problém.

Jenže jen málokdo si uvědomí, že starší lidé mají ve většině případů naprosto odlišné zájmy a potřebují zároveň i komfort a zázemí odpovídající potřebám jejich věku. A původně dobrý nápad na společnou dovolenou tak nakonec ne vždycky vyjde.

Starší lidé potřebují něco jiného

To, že mají starší lidé, kteří chtějí cestovat, naprosto odlišné nároky a potřeby, si uvědomily některé cestovní kanceláře. S podporou Ministerstva pro místní rozvoj se tak rozjíždějí projekty, které starším a osamělým lidem nabízejí možnost vyrazit na kratší pobyt, ale i delší dovolenou ve skupině vrstevníků s podobnými zájmy a ve stejné fyzické kondici.

Místo pobytu na horách s už dospělými dětmi, které by nejraději celý den strávily na svahu, ale je jim to hloupé vůči seniorovi, tak může starší člověk na hory vyrazit se stejně starými lidmi. Výlety na běžkách, popřípadě lekce sjezdového lyžování jsou koncipované s přihlédnutím k jeho zdravotnímu stavu a kondici. Vše probíhá pod dohledem zkušených instruktorů a po fyzickém výkonu mohou senioři odpočívat třeba nad zákuskem nebo se nechat hýčkat ve wellness centru.

„Když chce cestovat starší a osamělý člověk, potýká se se spoustou drobných překážek, které ale dokážou v konečném důsledku vzít seniorovi veškerou chuť někam vycestovat,“ vysvětluje manažerka cestovní kanceláře, která se na seniory specializuje. Pokud člověk vyrazí sám, musí počítat třeba s poplatkem za nevyužité lůžko, nebo s vyšší cenou jednolůžkového pokoje. To u cestovních kanceláří pro seniory odpadá.

Co senioři chtějí a potřebují?

Požadavky a nároky starších lidí jsou odlišné od toho, co vyžadují zase mladší ročníky. Pobyty pro seniory se snaží vyjít starším lidem vstříc ve všech směrech a koncipovat pobyty tak, aby se necítili špatně.

  • starší lidé špatně snášejí organizování na poslední chvíli. Jsou proto ideální zákazníci pro first minute nabídky a chtějí mít všechny informace s dostatečným časovým předstihem
  • s vyšším věkem souvisí i horší pohyblivost. Při specializovaných zájezdech se dbá na to, aby byl hotel uzpůsobený k pobytu hůře se pohybujících lidí
  • starší lidé jsou méně otevření a více opatrní. Program zájezdu je tak sestavený citlivě a s pomocí odborníků
  • podobné je to i se zdravím. K dispozici je obvykle školený personál schopný pomoci se zdravotními neduhy

Za kulturou do Prahy, za zdravím do lázní

Kromě výletů s aktivním programem, které mají pozitivní dopady nejen na zdraví, ale i na psychickou pohodu staršího člověka, je možné vyrazit i za kulturou do hlavního města. Ač se to nezdá, jsou Praha a kulturní události v ní pro spoustu lidí nedostupné. Večerní trmácení po skončení divadla nebo koncertu autobusem zpátky domů starší ročníky odradí. Díru v nabídce tak nově vyplňují dvoudenní výlety za kulturou s přespáním v hotelu.

Klasikou a stálicí jsou seniorské pobyty v lázních. Ty je dnes možné navíc připravit přímo na míru. Objevují se i možnosti vyrazit na dovolenou s domácím mazlíčkem, kterého by jinak neměl kdo hlídat, nebo vyrazit na pár dní s vnoučaty. Ty si část dne hrají s ostatními dětmi, část dne tráví s prarodiči. Pro ty, kteří se stále chtějí vzdělávat, zase existují pobyty v Praze s odborným výkladem historika.

Vzhledem k tomu, že senioři mohou vyrazit i mimo hlavní sezonu a mohou čerpat nejrůznější seniorské slevy, neudělá jim pobyt děsivou díru do rozpočtu. Navíc může být před Vánocemi pro jejich děti inspirací na netradiční dárek. 

 Specializované zájezdy pro seniory  zahrnují například pobyty s možností seznámit se na horách, navázat nová přátelství, užít si  horský vzduch a posezení v kruhu vrstevníků, možnost výletů na běžkách, sáňkování nebo pěších túr,  jet na hory i se svým psem, když nemá kdo pohlídat domácího mazlíčka nebo naopak užít si  předvánoční atmosféru Prahy a pražské vánoční trhy. Dovolená mimo hlavní sezonu vyjde nejen levněji, ale obejde se bez přemíry turistů.

 Zdroj: cestovaniproseniory.cz

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: