Berlín – tip na víkendový hit

Tisk Email

Chystáte se na „euroweekend“ a nacházíte stále jen to samé? Vaše přítelkyně byla v Římě? Váš kamarád si nemohl vynachválit Paříž a rodiče Vám vyprávějí o Barceloně? Vytřete jim zrak a jeďte se podívat do Berlína!

alt

Německá metropole na řece Spree (Spréva) je v dnešní době nejdynamičtěji se rozvíjející město Evropy a z České republiky coby kamenem dohodil. Na jednom místě se zde setkává nejen moderní architektura a skvosty, které přežily válečné běsnění minulého století, období, kdy městem procházela ne železná, ale betonová opona, a které tak dnes mohou opět zářit ve své plné kráse. Jedním takovým, a pravděpodobně nejznámějším, stavebním skvostem je Braniborská brána, která svým zprůchodněním symbolizuje i otevřenost Berlína a jeho obyvatel. Bez té by nebylo možné, aby se dřívější ochranné pásmo kolem Berlínské zdi proměnilo v pulzující centrum, kde se historie potkává se současností. Kde se projetím, dnes už pomyslného, Checkpoint Charlie (kontrolní bod C – nejznámější hraniční přechod mezi východní a západní částí Berlína) nedostanete do šedivého prostoru paneláků,alt ale vjedete na oživlou Friedrichstrasse, v jejímž okolí kousek od sebe najdete nejen salon Bugatti a berlínskou pobočku obchodního domu Galeries Lafayette, ale i nové restaurace, příjemné bary, případně honosné hotely.

Berlín ovšem není jen o architektuře a kultuře, byť té je tu plno a milovníci umění jistě ocení třeba Muzejní ostrov. Berlín je především o atmosféře. O atmosféře, která se za více než dvacet let od pádu zdi sice o něco změnila, ale sjednocení města především vdechlo život čtvrtím, jako je Prenzlauer Berg a Kreuzberg. Kreuzberg byl dříve obehnán zdí, a tak se nikdo nechtěl chlubit tím, že bydlí zrovna tam. Dnes je to však úplně nová čtvrť, plná etnických restaurací, kde turista může díky šikovnosti dřívějších přistěhovalců ochutnat tu turecký kebab, o něco dále chorvatské speciality a pokud zahne za další roh, čeká ho španělský tappas bar.

Byla by velká chyba vynechat při návštěvě Berlína původní centrum jeho západní části – oblast kolem třídy Kurfürstendamm (zkráceně Ku´Damm). Zde se nachází KaDeWe (Kaufhaus des Westens), altdříve označovaný za druhý nejluxusnější obchodní dům v Evropě, hned po londýnském Harrod’s, od kterého je to jen co by kamenem dohodil k Zoo Berlin, kde žije nejstarší samec pandy v zajetí a současně se jedná i o nejstarší pandu mimo území Číny. Na Ku´Dammu je k vidění ještě jedna zajímavost a to Gedächtniskirche, kostel vysvěcený roku 1895 a částečně zničený v roce 1943 při bombovém útoku na Berlín. Zbyla pouze kostelní věž, která spojencům v oblacích prachu ukazovala, kde zhruba se nachází bombardované město.

Je toho mnoho, co by se dalo o Berlíně napsat, ale já mám za to, že úplně nejlepší bude, když ho navštívíte.

Petr Pěkný

Text vznikl za podpory Německé turistické centrály (DZT); fotografie VisitBerlin.de

alt

 

 

 

 

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 Naše projekty:

ACK ČR- Pod křídly asociace

Hlavní mediální partneři: