TZ: Chybějící cizinci zdražují Čechům služby

Tisk Email

(Praha 7. září 2021) Po mnoha měsících jsou hranice České republiky opět otevřené. Kvůli ochranným opatřením ale jen pro některé zahraniční turisty. Ti navíc vzhledem k nejasnému systému vstupních pravidel ani neví, zda k nám přijet mohou. Turisté tedy nepřijíždí a chybí nejen Praze, která již musela kvůli nedostatku turistů zdražit jízdenky v MHD. Pokud se situace rychle nezlepší, může to mít vliv na zdražení dalších služeb.

Zatímco okolní státy již profitují z příjezdu zahraničních turistů, Českou republiku turisté opomíjí. Nejezdí sem, i když někteří z nich mohou,“ uvádí Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR a doplňuje: „Je to dáno tím, že stát zcela opomněl propagaci v zemích a jazycích, odkud k nám turisté mohou přijet. Chybí jasná pozvánka, že Česká republika se těší na turisty z otevřených destinací. Navíc vyhlašovaná ochranná opatření jsou nepřehledná a nepochopitelná i pro nás Čechy. Turisté ze zahraničí si tak radši zvolí jinou zemi.

Výrazný propad příjezdu turistů ze zahraničí, který od počátku pandemie covidu trvá až doposud , nelze jednoduše nahradit a promítá se také v cenách služeb a zboží pro obyvatele České republiky. Chybějící turisty vnímají také provozovatelé prádelen a čistíren nebo dodavatelé potravin do hotelů. I ti musí propouštět a omezovat své provozy. Zahraniční turisté, přijíždějící skrze agentury, chybí i atraktivitám, jako jsou muzea a galerie nebo divadla.

Bez okamžité a cílené podpory ze strany státu, nemáme žádnou šanci udržet naše podnikání a zahraniční turisté ztratí o Českou republiku zájem,“ konstatuje Karel Výrut, předseda sekce příjezdového cestovního ruchu asociace a majitel cestovní agentury a doplňuje: „Naše společnost ročně přivážela například na 30 tisíc studentů z Itálie, kterým jsme zde organizovali několikadenní programy včetně návštěv památek UNESCO nebo památníků jako jsou Lidice či Terezín, letos zatím nepřijel žádný.

Cestovní agentury pracující v příjezdovém cestovním ruchu generovaly ročně obrat okolo 6 miliard korun. Propad tržeb v porovnání roků 2019 a 2020 činil 95 procent. Cílená finanční podpora ze strany státu byla pouze program COVID – cestovní kancelář, kde pro tyto specializované agentury byly připraveny pouze jednotky milionů, což pokrylo necelých 0,5 procenta obratu z roku 2019. Podnikatelé pracující se zahraničními turisty museli tak propustit již více než 70 procent svých zaměstnanců.

Vlivem nečinnosti a nezájmu státu v oblasti propagace České republiky v zahraničí a nulovým podporám podnikatelů v příjezdovém cestovním ruchu, budou cestovní agentury pracující v příjezdovém cestovním ruchu nuceny propustit i poslední specialisty. Máme obavu, že může dojít k takovým škodám, které bude v budoucnu těžké nahradit a Česká republika přijde o velkou část příjmů generovaných zahraničními turisty,“ uzavírá Jan Papež.

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři