Krize snížila počet turistů, navíc málo utrácejí

Tisk Email

 

Cestovní ruch sice bývá o něco odolnější vůči krizi než další ekonomické sektory, avšak i zájem o turistické cesty do zahraničí od loňského září vlivem recese klesá. Podle údajů Světové organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO) sice za celý loňský rok počet zahraničních turistů mírně stoupl o téměř dvě procenta, v samotném druhém pololetí se však snížil o jedno procento a v poklesu pokračuje i letos.

Za celý letošek se podle odhadů počet zahraničních turistů dokonce poprvé od roku 2003 sníží, a to o čtyři až šest procent. Lépe na tom nebudou ani tržby z cestovního ruchu, které pro některé rozvíjející se země představují hlavní část jejich devizových příjmů.

V loňském prvním pololetí se počet zahraničních turistů zvýšil o pět procent. Ve druhé polovině roku však kvůli kolapsu na finančních trzích a rozšíření ekonomické krize zájem o turistiku opadl. Podle UNWTO se za první čtyři měsíce letošního roku snížil počet turistů o osm procent. A většina předních evropských turistických destinací hlásí pokles i v hlavní letní sezoně.

Evropa patří k nejhůře postiženým oblastem

Právě Evropa patří mezi turistické oblasti nejvíce postižené krizí. Již loni zde počet návštěvníků stagnoval a v letošním roce klesá. Příčinou je hlavně recese v Británii, Německu a USA, tedy v zemích, jejichž obyvatelé často vyrážejí na dovolenou do evropských přímořských letovisek i na poznávací cesty po metropolích. Pokles však zaznamenávají i další regiony, včetně Blízkého východu, Asie a Tichomoří. Jedinými oblastmi, kterým se zatím daří turisty lákat ve větší míře než dřív, jsou Afrika a Latinská Amerika.

Výsledky UNWTO odrážejí pouze výkon zahraniční turistiky. Nezahrnují domácí turistiku, která je pro některé destinace velmi důležitá. UNWTO ale očekává, že vykáže více méně podobný klesající trend, přestože krize donutí některé turisty vyrazit na dovolenou místo do zahraničí do domácích destinací.

Nejmenší příjmy v Řecku a na Kypru

Podobné to zřejmě bude i s příjmy z turistiky. Ty by dokonce mohly klesnout ještě více než počet turistů. Loni příjmy z turistiky mírně stouply o 1,8 procenta na 944 miliard USD (zhruba 16,02 biliónu Kč). Včetně mezinárodní osobní přepravy činily 1,1 biliónu dolarů, tedy více než tři miliardy USD denně. Evropa a Afrika však již loni zaznamenaly pokles příjmů, který evropské letní destinace trápí i v letošním roce.

Řecko již oznámilo, že zahraniční turisté utratili v zemi za pololetí méně než loni a příjmy země z turistiky se snížily o 14,7 procenta. Příjmy Kypru se od ledna do srpna propadly o 15,5 procenta. Portugalské hotely oznámily za sedm měsíců snížení příjmů o 11,5 procenta. Turecko pak varovalo, že jeho letošní příjmy z turistiky klesnou o deset až 15 procent. Turistika přitom tvoří důležitou část hrubého domácího produktu všech těchto zemí. Zdroj : ČTK

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři