Asociace cestovních kanceláří ČR hlásí, že se turistická sezóna úspěšně rozbíhá

Tisk Email

(Praha 31. května 2021) Asociace cestovních kanceláří České republiky i oficiální státní informační zdroje mají zcela jiná čísla, než jak pro server seznamzpravy.cz uvedl Jiří Jelínek ze skupiny DER Touristik EE, pod kterou patří i Exim Tours a Fischer.

 „Naše organizace sdružuje od těch nejmenších až po největší cestovní kanceláře. V žádném případě se nedomníváme, že aktuální situace na trhu, kdy se v celém světě postupně rozvolňuje, masivně očkuje a začíná cestovat, měla mít za následek úpadek několika set českých cestovních kanceláří.“ uvádí Ladislav Havel, předseda představenstva Asociace cestovních kanceláří České republiky a doplňuje: „Myslím, že autor výroku čerpal
z nesprávných zdrojů, protože uvádí, že zkrachovalo více než 200 subjektů, ale to není aktuálně reálná situace
. V letošním roce k dnešnímu datu zkrachovaly pouze 4 cestovní kanceláře, což není vyšší číslo než v letech před pandemií.“

V roce 2020 bylo na trhu aktivních 825 cestovních kanceláří. V souvislosti s pandemií covidu
a restrikcím v cestování, které pandemie přinesla, je jich nyní aktivních 637. Část cestovních kanceláří však v době, kdy nebylo možné cestovat, svoji koncesi pozastavila a funguje třeba jako cestovní agentura.

„Domnívám se, že případné problémy se netýkají jenom malých cestovních kanceláří, které
se naopak dokáží velmi rychle adaptovat na nové podnikatelské prostředí a situaci na trhu,
ale také těch velkých, což ukázal krach největší evropské cestovní kanceláře Thomas Cook“
vysvětluje Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky. Zároveň také upozorňuje: „Je to vždy pouze volba klienta, zda si vybere velkou cestovní kancelář nebo naopak tu malou, s individuálním přístupem a s úzkou specializací. Velikost není sama o sobě zárukou kvality.“

Základní podmínkou pro legální existenci cestovní kancelář je nezbytné zákonné pojištění
pro případ úpadku. Pokud by k úpadku došlo, pak se o turisty, kteří budou v zahraničí, postará pojišťovna, u které je cestovní kancelář pojištěna a ta následný návrat klientů zpět do České republiky zajistí. Klient tak nehradí žádné náklady spojené s návratem. Pojišťovna také řeší finanční nároky klientů, kteří na svou dovolenou třeba vůbec neodjedou.

V loňském roce, kdy nebylo možné cestovat, začal platit zákon č. 185/2020, kdy cestovní kanceláře měly možnost místo vrácení peněz za zájezdy, které kvůli pandemii a ochranným opatřením musely zrušit, vystavit poukazy. Bylo možné se dohodnout i na posunu termínu odjezdu na dovolenou. Aktuální situace ukazuje, že více než 85% klientů, kteří využili tuto možnost, se chystá v letošním roce skutečně vycestovat na zahraniční dovolenou a již je v kontaktu se svojí cestovní kanceláří či zprostředkovatelskou agenturou, aby si vybralo svůj letošní zájezd.

Kontakt pro média: Jan Papež

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři