Věže z Merkuru - výstava Muzea hl. m. Prahy

Tisk Email

altMuzeum hlavního města Prahy pořádá v suterénu Petřínské rozhledny výstavu Věže z Merkuru. Výstava se veřejnosti otevírá 6. 3. 2013 a potrvá do 30. 3. 2014. Výstava Věže z Merkuru mimo jiné představí modely vyhlídkových věží zhotovených ze stavebnice Merkur a přiblíží nám okolnosti vzniku Petřínské rozhledny.

Návštěvník bude mít také možnost postavit si vlastní model v hernách, kde budou k dispozici díly stavebnice. Výstava Věže z Merkuru navazuje na úspěšnou výstavu Já, Merkur, pořádanou v Muzeu hlavního města Prahy před dvěma lety. Výstava se koná pod záštitou radního hlavního města Prahy, Václava Novotného.

Výstava nabízí návštěvníkům možnost vžít se do role konstruktérů průkopnických staveb technického „století páry“, tvůrců účelových a praktických děl nebo se vrátit do dětských let. To vše Vám umožní vystavené modely, např. Petřínské rozhledny a Eiffelovy věže, coby její inspirace a konstrukčně velmi blízké stavby. Dále také model současné rozhledny Strážný vrch, která reprezentuje dnešní technicko-estetické počiny. Všechny tyto modely byly zhotoveny z dílů stavebnice Merkur, která roli pouhé hračky pro děti vysoce překračuje.

altSoučástí výstavy je i herna s díly stavebnice Merkur, kde mohou návštěvníci realizovat vlastní nápady a proměnit je v osobité výtvory. Inspirovat se mohou vyobrazením současných rozhleden nebo jejich zjednodušených schémat. Inspirací jim mohou být i další vystavené modely českých rozhleden – Kozlovský kopec, Granátník, Čestice a Čermákův vrch. Všechny jsou sestaveny z dílů stavebnice Merkur a návštěvník mezi nimi nalezne jak jednoduché vyhlídkové plošiny, tak také náročné a složité konstrukce.

Nekonečné možnosti stavebnice Merkur potvrzuje skupina modelů vytvořených Milanem Mrázem. Tento nadšený příznivec Merkuru vytvořil za svůj život (1945–2012) mnoho set přesných modelů dopravních prostředků, z nichž část je na výstavě možné shlédnout. Výstava se věnuje i okolnostem vzniku Petřínské rozhledny – ukazuje klíčovou roli Klubu českých turistů nebo i fakt, že byla rozhledna přímo inspirována pařížskou Eiffelovou věží.

Jak podotýká ředitelka Muzea hlavního města Prahy, PhDr. Zuzana Strnadová, „Věřím, že výstava stavebnice Merkur bude stejně úspěšná jako předešlé výstavy Merkuru pořádané v našem muzeu v minulých letech. Fenomény Merkuru a Petřína se pozoruhodně prolínají všemi věkovými generacemi“.

altV průběhu výstavy proběhne soutěž, při níž budou zdařilé modely rozhleden oceněny a stanou se součástí výstavy. Jejich autoři budou uveřejněni na webových stránkách Muzea hlavního města Prahy: www.muzeumprahy.cz a vítěz získá stavebnici Merkur. Fotografie modelů postavených ze stavebnice Merkur mohou účastníci soutěže zasílat do 30. 8. 2013 na adresu: muzeum@muzeumprahy.cz. Modely posoudí komise v čele s autory výstavy Tomášem Dvořák a Jiřím Mládkem.

Pro Jiřího Mládka se setkání se stavebnicí Merkur stalo osudovou záležitostí, stavbám objektů z Merkuru se věnuje přibližně od roku 1975, intenzivněji pak po odchodu do invalidního důchodu roku 1990. Díla z Merkuru vystavoval ve 42 výstavních prostorách v celé České republice a některé z jeho modelů jsou nastálo umístěny v Muzeu stavebnice Merkur v Polici nad Metují. Na výstavě Věže z Merkuru jsou prezentovány některé z jeho modelů. Jako jeden z autorů výstavy promluví Jiří Mládek i na její vernisáži, která se koná na Petřínské rozhledně 5. 3. 2013 od 17 hodin. Díly stavebnice do herny pro návštěvníky dodá pan Kříž z firmy Merkur Toys.

Kontakt pro bližší informace:

Mgr. Olga Šámalová - vedoucí oddělení prezentace

samalova@muzeumprahy.cz

T+420 221 012 939, M+420 725 847 820

Mgr. Pavla Tomšíková- produkční výstavy

tomsikova@muzeumprahy.cz

T+420 221 012 944, M+420 601 571 807

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři