Mariánská sklářská pouť na Kristiánově - sobota 1.září

Tisk Email

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. V sobotu 1. září od 8 hodin se tu uskuteční tradiční Mariánská sklářská pouť, kterou pořádá Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Vstup zdarma.

Na zarostlých základech Panského domu se bude konat pod širým nebem mše svatá celebrovaná paterem Milanem Glaserem SJ, působícím ve Vatikánském rozhlase. Poutní cestu zaplní stánky se skleněným a bižuterním zbožím, s medovinou a pamlsky, z nichž opravdového věhlasu dosáhly kristiánovské pouťové koláče. K vidění budou ukázky košíkářství, drátenictví, hrnčířství a dalších lidových řemesel.

alt

Děti i dospělí budou mít možnost si zakoupit pouťové štěstí, navléknout vlastní šňůrku korálků, házet do sklářské pece, odvážlivci se mohou projet na koni. Také letos připravila Horská služba Jizerské hory pro návštěvníky velmi oblíbenou atrakci – slanění přes řeku Kamenici. Pro všechny vzorné dětské cyklisty si pak v rámci projektu Bezpečnost na silnicích nachystala malé překvapení. „Tradičně na pouti vystoupí skupina Katastrofální předpověď počasí s jarmarečními zpěvy, zatančí folklórní soubor Šafrán a písničky o Jizerských horách zazpívají Zlatý holky. Pro nejmenší poutníky jsou připravené pohádky litoměřického ochotnického spolku Sváťovo dividlo. Poprvé na pouti zazní kramářské písně v podání Spolku jabloneckých dam a pánů. Celý program na závěr vyvrcholí vystoupením oblíbené kapely Rumová aféra“, přiblížila za pořadatele doprovodný program pouti Šárka Labusová.

První Mariánská sklářská pouť se v kdysi nejvýznamnější sklářské osadě Kristiánov konala roku 1790. Tradice se potom opakovala každoročně, vždy s ohledem na svátek Narození panny Marie (8. září). Na sklonku 19. století velký lesní požár zničil sklářskou huť, školu i domky sklářů, o několik desetiletí později lehl popelem i Panský dům. Myšlenka na obnovení pouti uprostřed jizerskohorských lesů vznikla v roce 1990, letos se novodobá pouť koná již po jednadvacáté.

Program:

8.00   začátek pouti

10.00   poutní mše svatá celebrovaná paterem Milanem Glaserem SJ

11.00   jarmareční zpěvy skupiny Katastrofální předpověď počasí

11.30   první pohádka Sváťova dividla

vystoupení folklórního souboru Šafrán

12.00   skupina Zlatý holky hraje písničky o Jizerských horách

12.30   druhá pohádka Sváťova dividla

13.00   vystoupení folklórního souboru Šafrán

13.30   kramářské písně Spolku jabloneckých dam a pánů

14.00   vystoupení skupiny Rumová aféra

14.30   třetí pohádka Sváťova dividla

16.00   ukončení pouti

alt

Doprava na pouť

Na Kristiánov se návštěvníci pouti dostanou pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách.

V den pouti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 1, která jede z centra Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov. Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích, signalizační systém bude informovat o jejich obsazenosti.

Sponzoři

Akce se uskutečňuje za finanční podpory Statutárního města Jablonec nad Nisou v rámci projektu Jablonec nad Nisou 2012, Města Lučany nad Nisou, Města Smržovka, Obce Albrechtice v Jizerských horách, Obce Bedřichov, Obce Janov nad Nisou, Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, Liberec a darů společností AG Plus, spol. s r. o. Jablonec nad Nisou / ARTIA BIJOUX, s. r. o. Jablonec nad Nisou / Atlas, Květoslava Konopková, Zásada / GOJA, s. r. o. Jablonec nad Nisou / Hejral - Kov a šperk, Smržovka / Jablonecké kulturní a informační centrum, o. p. s. Jablonec nad Nisou / KP papír, Jan Paroulek, Jablonec nad Nisou / Lucid, spol. s r. o. Jablonec nad Nisou / Marius Pedersen, a. s. Jablonec nad Nisou / Nadace Preciosa, Jablonec nad Nisou / Preciosa Ornela, a. s., Zásada / Soptík, Ing. Miloslava Kotšmídová, Jablonec nad Nisou / Dana Svatoňová, Hrádek nad Nisou / VITRUM, spol. s r. o. Janov nad Nisou / YANI, Drahomíra Krupková, Zásada.

Kontakt

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou

Šárka Labusová, tel.: 483 369 022, e-mail: sarka.labusova@msb-jablonec.cz

 

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři