Návštěvnost tuzemských hotelů stále klesá

Tisk Email

Praha – Český statistický úřad zaznamenal ve druhém čtvrtletí letošního roku pokles návštěvnosti hotelů na celém území republiky. Počet přenocování hostů, kteří se ubytovali v tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních, klesl meziročně o 8,6 procenta na 8,8 milionu. Do tuzemských ubytovacích zařízení přijelo v letošním druhém čtvrtletí 3,1 milionu hostů. Jde o nejhorší čísla za poslední léta.

"Letošní sezóna je pro hoteliéry nejhorší za dvacet uplynulých let," sdělil majitel tuzemské sítě hotelů EuroAgentur Hotels&Travel a šéf Asociace cestovních kanceláří Viliam Sivek. Na následující měsíce předpovídá krach několika desítek pražských hotelů.

Hotely výrazně pociťují především odliv cizinců. Za pololetí jich přijelo 2,7 milionu, o 12 procent méně než loni. Navíc doba, kterou v tuzemsku zahraniční hosté tráví, se neustále zkracuje. Počet přenocování zahraničních turistů se snížil o 14 procent na osm milionů. Tržby v ubytování klesly téměř dvojnásobně - o 16,6 procenta. Zásadní podíl na tržbách má totiž firemní klientela, která začala omezovat výdaje jako první. "Je to dáno i tím, že hotely klesly s cenami opravdu na hranici existence," vysvětlil mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

U Čechů je oproti cizincům vývoj mírně jiný. V hotelech jich sice přespalo o 4,4 procenta méně než loni, celkem 2,65 milionu, ale doba pobytu se prodloužila. Počet nocí, které čeští turisté strávili v ubytovacích zařízeních poklesl jen o necelá tři procenta a mírně tak předstihl počet přenocování cizinců. "Češi to však nezachrání, za celý letošní rok předpokládáme úbytek hostů v rozmezí devět až dvanáct procent," uvedl analytik Jaromír Beránek. Čísla mohou být podle něj ještě horší v případě, že se na podzim výrazněji projeví epidemie prasečí chřipky.

Výraznější pokles zaznamenali statistici u přenocování cizinců, kteří strávili v českých hotelech a dalších ubytovnách o desetinu nocí méně než loni. Ve druhém čtvrtletí činila obsazenost hotelů 41 procent, což je o 3,3 procentního bodu méně než ve stejném období loni. Nejlépe na tom byly čtyřhvězdičkové hotely (51 procent).

Podle ČSÚ se na poklesu mohlo v červnu částečně podílet i nepříznivé počasí, například kempy přišly téměř o třetinu hostů. Z regionálního pohledu klesl počet přenocování ve všech krajích, nejvíce v Ústeckém a v Jihomoravském.  Zdroj : ČT 24

Hledání členů

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

Kontakt

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

Hlavní mediální partneři: