Kanada zdražila poplatek za vízum o pět euro

Tisk Email

 

Praha - Kanada zdražila poplatek za vyřízení víza o pět euro (asi 130 korun) na současných 50 eur (asi 1300 korun). Podle vyjádření pracovnice kanadského velvyslanectví pro ČTK je to kvůli změnám ve směnném kurzu. Kanada víza pro Čechy zavedla 14. července kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl z České republiky, od opatření v pátek uplyne měsíc.

Víza vydává kanadský zastupitelský úřad ve Vídni, kam musejí lidé svoje žádosti také směřovat. Na postup kanadských úřadů si stěžují některé cestovní kanceláře, které víza vyřizují pro své klienty. Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ambasáda zdražila 12. srpna bez předchozího upozornění. "Kancelář tedy doplatí ze svého pět eur za každou už přijatou žádost jednotlivého klienta," uvedl Papež.

Problémy však podle něj budou mít i individuální žadatelé, kteří dopředu složili původní částku na účet u ČSOB a nyní se chystají pro víza do Vídně. Ve Vídni však prý vyžadují již zvýšený poplatek.

Lidé, kteří již zaplatili původních 45 eur spolu s podanou žádostí a zatím na vízum z Vídně čekají, ale údajně navýšení platit nemusí. Jedna z českých žadatelek to dnes řekla ČTK s tím, že jí to telefonicky sdělila pracovnice velvyslanectví v Praze.

Cestovní kanceláře tvrdí, že kolem vydávání víz panuje zmatek. Zástupci autorizovaných kanceláří musejí projít školením na ambasádě ve Vídni, hromadná víza pak dostanou do tří dnů. Jak uvedl ředitel CK America Tours Jan Kužel, třídenní lhůtu pro kanceláře zavedla Kanada náhle bez předchozího varování, ačkoliv donedávna vydávala víza pro klienty CK na počkání.

Český velvyslanec v Kanadě Karel Žebrakovský si myslí, že Kanadě potrvá roky, než upraví své přistěhovalecké zákony a postupy. V rozhovoru pro místní tisk to uvedl krátce poté, co kanadský premiér Stephen Harper připustil, že za zavedení vízové povinnosti pro Mexičany může do značné míry špatně fungující kanadský azylový systém. Stejně to prý Žebrakovský vnímá ve vztahu k Česku, které bylo vedle Mexika zemí, jíž Ottawa víza letos zavedla.  Zdroj : ČTK

 

 

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři