Cestovky chtějí rozložit prázdniny českých školáků od června do září

Tisk Email

10. července 2009 16:16, aktualizováno 22:45

Dlouhodobé pravidlo, že letní školní prázdniny připadají na červenec a srpen, by se mohlo stát minulostí. Alespoň tak by si to přála Asociace cestovních kanceláří, která přišla s nápadem, aby hlavní prázdniny začínaly školákům v různých krajích různě, podobně jako jarní prázdniny. Návrh vzbudil spory mezi cestovkami.

Návrh má podporu ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky.
Některé cestovky chtějí, aby mohly školy vyhlásit dvouměsíční volno kdykoliv mezi červnem a zářím. Slibují si od toho delší sezonu i například menší zácpy na začátku a konci prázdnin.

Inspirovaly se v Německu, kde například děti v Sasku odjíždějí na prázdniny už koncem června, zatímco bavorští školáci až v srpnu.
"Dojde k prodloužení hlavní letní turistické sezony. Budou z toho profitovat jak podnikatelé, tak i klienti. Rodiny s dětmi si budou moci vybírat ze širší nabídky zájezdů a využít výhodnějších cen v červnových a zářijových termínech," tvrdí předseda asociace Viliam Sivek.

"Jedná se o opatření, které by nezatížilo státní rozpočet a výrazně by stimulovalo rozvoj cestovního ruchu v České republice, zejména na regionální úrovni," tvrdí ministr Vondruška.

"Je to zajímavý návrh, který neodmítám," řekla MF DNES ministryně školství Miroslava Kopicová. Podle ní už v minulosti takové myšlenky byly, ale neprošly. "Musíme prověřit, kvůli čemu tyto návrhy zapadly," dodala. Návrh se naopak nelíbí školským odborům.

Je to nereálné, oponují některé cestovky

Některé cestovní kanceláře se však postavily proti návrhu. "Tento návrh jedné z menších Asociací cestovního ruchu vůbec nebyl konzultován s drtivou většinou cestovních kanceláří včetně těch největších. Nebyl konzultován ani s rodiči či školami," uvedl Tomio Okamura za Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur.

Podle jeho slov je nereálné, že by takový netradiční návrh mohl být prosazen. Systém by navíc způsobil chaos v případě, že by děti z jedné rodiny měly prázdniny v různých termínech.

Autoři:
• js MF DNES

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři