Zářijový Klubový den ACK: jak ošetřit vztah cestovní kanceláře a průvodce

Tisk Email

Zářijový Klubový den ACK: jak ošetřit vztah cestovní kanceláře a průvodce

Zářijový Klubový den Asociace cestovních kanceláří České republiky, který se konal 21.9. ve staropražské krčmě Jedová chýše, zahrnul vlastně hned tři témata: prezentaci vyhledávacího a rezervačního systému členské cestovní kanceláře Anchoice, právní výklad toho, jak se má cestovní kancelář či agentura zajistit proti chybám smluvních průvodců a jako třešničku na dortu nakonec – když září, tak ochutnávku vín spojenou s pozváním do Rakvic a s degustací pražských specialit Jedové chýše.

Po přivítání v Jedové chýši speciálním welcome drinkem, který málokdo znal a každý ocenil, přivítala členka představenstva Dr.Jolana Kopřiva Myslivcová především nové členy ACK, kterých od posledního setkání přibylo na to, že šlo o letní období, docela dost: cestovní kanceláře a agentury Charmhotels, Limemedia, Anchoice, Relikt, Tezis a Sinimar Tours a přidružení členové GMF Aquapark Prague, Royal Group International a Ameropa o.s. Royal Group se kromě toho všem představil i výtiskem nádherného časopisu pro náročné Royal Report pro každého účastníka – a členům nabídl zvýhodněné ceny inzerce.

Systém Anchoice pro cestovní kanceláře, agentury a samozřejmě pro jejich klienty má být jednoduše ovladatelný a umožňovat rychlý výběr zájezdu včetně on-line rezervace. Přítomní představitelé cestovních kanceláří se dozvěděli nejen, co všechno systém dovede a jak jim usnadní práci, ale i to, že jako členové ACK budou mít uveřejnění svých zájezdů v systému zdarma. Cestovní agentury si provoz systému mohou osahat na balíčku Anchoice mini zdarma až do konce října.

Těžištěm odborného programu bylo vystoupení právní poradkyně ACK JUDr. Kláry Havlíčkové z členské kanceláře Holubová-advokáti s.r.o. na téma právních vztahů cestovních kanceláří a agentur s průvodci. O tom, že jde o problematiku, kterou ve víru realizace odsunujeme do pozadí, svědčila hned reakce posluchačů na otázku, kdo z přítomných při své činnosti smlouvu s průvodci uzavírá. Přestože (pochopitelně s výjimkou přidružených členů) průvodce angažují běžně všichni, k uzavření smlouvy se přiznala jen hrstka. Ne, že by chtěli něco tutlat, ale prostě proto, že angažují průvodce pomocí e-mailové zprávy, v níž jsou jen nezbytné technicko-organizační informace. Pokud nejde o pracovně-právní vztah, je i takový e-mail, dokonce i jen telefonická domluva z právního hlediska uzavřením smlouvy, jenže taková smlouva skýtá pro cestovní kancelář či agenturu velká rizika. Ne tím, co v ní je, ale tím, co v ní není. Protože vůči klientovi odpovídá ze zákona za jakékoliv nedostatky a pochybení jen a jedině cestovní kancelář. A tak přítomní manažeři cestovních kanceláří a agentur byli upozorněni na to, že je prozřetelnější uzavřít s průvodci rámcovou smlouvu, ve které podchytí povinnosti a náležitosti výkonu jejich činnosti a zakotví jejich odpovědnost za řádný výkon, pochopitelně včetně sankcí za nesplnění. Dozvěděli se, co všechno by v takové rámcové smlouvě mělo a mohlo být – a pak už stačí posílat ony maily jako dílčí objednávky podle smlouvy. Samozřejmě je možné uzavírat kompletní smlouvu na každou akci, zpravidla když dotyčného průvodce pravděpodobně nebudu používat častěji.

Po takovém výkladu přišlo vhod odlehčení a vzpruha – v podobě zástupců vinařství Víno Rakvice s.r.o. pana Oldřicha Michlovského. Kromě ochutnávky celé škály skvělých vín představil i zcela nový areál, kde si turisté budou moci prohlédnout archiv vín, víno ochutnat či popít a případně se tam hned i ubytovat, protože ze sklípku se neodchází snadno a je možné navázat i prohlídku vinných tratí. Vzhledem k návaznosti dalších turisticky i vinařsky zajímavých cílů, jako je lednicko-valtický areál to byl velmi zajímavý tip pro cestovní kanceláře. Ochutnávku vín jsme prokládali dobrotami z bohatě zásobeného stolu Jedové chýše, která nabídla, opět jako tip nejen pro turisty, výtečnou českou kuchyni od pravé bramboračky přes nejrůznější typy knedlíků a placek k pečením a štrůdlu na závěr. Provozovatel Jedové chýše si certifikát ACK za Klubový den rozhodně zasloužil.

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři