Lednový Klubový den - pozor na změny v předpisech

Tisk Email

Lednový Klubový den Asociace cestovních kanceláří ČR začal přehlídkou toho, co se pro zaměstnavatele i OSVČ letos změnilo k horšímu. Vládní úsporná opatření v oblasti plateb sociálního a nemocenského pojištění, shrnutá v zákonu č. 347/2010 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s úspornými opatřeními v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí z 12. 11. 2010, protáhla do letošního roku a bohužel i dalších let některá pro zaměstnavatele nevýhodná ustanovení (kde bylo původně slíbeno, že budou platit jen 1 rok) – a ještě k nim přidala další zátěž. Zaměstnavatel bude nemocnému zaměstnanci platit náhradu mzdy za období až 21 kalendářních dnů, denní výše nemocenského zůstává 60% redukovaného vyměřovacího základu po celou dobu pracovní neschopnosti a zaměstnavatelé si již nebudou moci odečítat polovinu náhrady mzdy od odváděného pojistného (ledaže jsou to malí zaměstnavatelé a dobrovolně se do 20. 1. přihlásili k placení vyššího pojistného - sazba 3,3%) – a všechny tyhle „radosti“ by měly platit celé 3 roky. Redukční hranice se maličko zvýšily vzhledem k vyšší průměrné mzdě – ale ani tak nebude nemocenská taková, aby i jen trochu lépe placení zaměstnanci měli zájem stonat. Pokud ale je zaměstnanec nemocný často, může přivést svého chlebodárce hodně do úzkých. Žádná horní hranice pro opakované pracovní neschopnosti neexistuje, a tak by zaměstnavatel mohl být povinen platit nepřítomnému pracovníkovi redukovanou mzdu třeba půl roku i déle (samozřejmě s přestávkami na pracovníkovo uzdravení, jinak půjde o klasickou nemocenskou). Jak se s tím mohou firmy poprat? Těžko, snad jen nemocné kontrolovat – a všechno, co lze, řešit raději formou OSVČ.

Ani OSVČ nemohou nad novými ustanoveními jásat – sazba důchodového pojištění sice zůstala nezměněná, ale byla na ni navázána sazba nemocenského a předpisy, jak obojí hlásit a platit zálohy jsou, mírně řečeno složité. Jenže pozorně si je přečíst se vyplatí, respektive kdo tak neučiní, může platit pokutu. Účastníci Klubového dne měli tu výhodu, že to všechno dostali mailem až do svého počítače, krom toho i s příslibem, že lektor – mgr. Sovák z advokátní kanceláře JUDr. Ladislava Kolačkovského – jim případné dotazy zodpoví jednak na místě (a bylo nemálo těch, kteří to ihned využili) nebo následně písemně prostřednictvím ACK.

Aby těch předpisů nebylo málo, přišel na pořad dne i nový daňový řád, který také skrývá změny, některé dokonce i užitečné, jiné naopak záludné, protože například pokuta za opožděné tvrzení daně se uděluje ze zákona, tedy bez pardonu za každý den nad 5 dnů zpoždění, a sice ve výši od 500 Kč do 300.000 Kč podle přesně stanovených koeficientů.

Z jiného, méně náročného soudku než tato smršť paragrafů, byla následná informace tajemníka ACK M. Vebera o tom, jak se ACK bude prezentovat na veletrhu Holiday World: jako obvykle na stánku CzechTourism a dále vlastní společnou expozicí a jako letošní premiéru bude nadto ještě pořádat pro návštěvníky veletrhu doprovodný program ve dnech pro odborníky i ve dnech pro veřejnost. Na Klubovém dnu pak byly před zraky všech rozlosovány jednotlivé sektory ve společném stánku.

Účastníky Klubového dne pozdravila i ředitelka hostitelského hotelu President Praha Carmen Linares, měli možnost prohlédnout si hotel včetně Executive Lounge s nádherným výhledem na Pražský hrad a jako obvykle zakončit program přátelskými rozhovory u skleniček dobrého moravského vína a zároveň si tím vyzkoušet služby gastronomické části hotelu v praxi.

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři