Lednový Klubový den ACK: Starý a nový Občanský zákoník

Tisk Email

Lednový Klubový den ACK: Starý a nový Občanský zákoník

Na lednovém Klubovém dnu Asociace cestovních kanceláří ČR, který se konal 25.1. v Hard Rock Cafe,  se členové ACK seznámili s tím, co oproti dosavadní praxi přinese nový Občanský zákoník, pochopitelně se zaměřením především na cestovní kanceláře a agentury. Jakkoliv se toto téma mohlo na první pohled jevit jako předčasné, protože návrh nového Občanského zákoníku právě týž den teprve projednával Senát, datum vstupu Občanského zákoníku v platnost je vzhledem ke lhůtám v cestovním ruchu vlastně skoro „za dveřmi“. S pravděpodobností hraničící s jistotou totiž nový Občanský zákoník vstoupí v platnost 1.1.2014, takže se podle něj musí připravit již katalogy na zimu 2013/2014. Je to sice až za půldruhého roku – ale je s tím potřeba počítat při tisku formulářů cestovních smluv apod. materiálů, aby je cestovní kanceláře pak nemusely zbytečně vyhazovat. Kolik cestovních kanceláří by si to bez takového připomenutí uvědomilo?

Pozván byl odborník na slovo vzatý – člen legislativní rady vlády JUDr. Jaroslav Svejkovský, který se zúčastnil nejen tvorby, ale i projednávání Občanského zákoníku, a to i na půdě ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny, kdy přispěl k podpoře úsilí ACK o odstranění „ztráty radosti z dovolené“ z  vládou již přijatého znění návrhu Občanského zákoníku. Toto klíčové jednání spolu s místopředsedou ACK JUDr. Vladimírem Dolejšem, který Klubový den moderoval, připomněli. Odstranění populisticky již zneužitého pojmu o ztrátě radosti neznamená snížení ochrany spotřebitele – a pozor, ani odpovědnosti cestovních kanceláří. V zákoně je však použit pojem „narušení dovolené“, což v kombinaci s následujícím textem „zejména byl-li zájezd zmařen nebo podstatně zkrácen“ odkazuje do pravých mezí, za jak závažná provinění lze takovou náhradu požadovat. Je proto důvodné očekávat, že se nebude konat lavina neoprávněných reklamací kvůli kdejaké smyšlené ztrátě radosti. Na druhé straně, odpovědnost i za nemateriální škody platí již dnes – a podle nového předpisu bude rozhodně ještě patrnější. Z toho důvodu byli všichni zúčastnění upozorněni, aby si dávali pozor na informace, které svým zákazníkům poskytují. Každé propagační vylepšení by se mohlo cestovní kanceláři snadno vymstít. Na druhé straně je a tím více bude radno zákazníka upozornit na možná úskalí a vodit ho za ručičku, protože jinak to může využít proti cestovní kanceláři. I proto bylo užitečné, že advokátní kancelář Svejkovský, Kabelková&spol. probrala s účastníky prakticky celou úpravu dnešní cestovní smlouvy ve srovnání se změnami, které nový Občanský zákoník přinese. Těch faktických vlastně není tolik, ale znamenají téměř jednoznačně zvýšení ochrany spotřebitele. Zvláštní pozor si budou muset dávat cestovní agentury, protože firma bude odpovídat za nabídku, kterou prezentovala tak, že klient se mohl důvodně domnívat, že ji učinila svým jménem. Pak pro ni budou platit všechny povinnosti pořadatele zájezdu a také veškerá odpovědnost, kterou po ní bude klient požadovat. V dílu Zájezd nový Občanský zákoník, jako ostatně i leckde jinde, mění mnohé zaběhané pojmy – i na to se musíme připravit. Nový Občanský zákoník nemění jen problematiku zájezdů – ale vstřebává i celý Obchodní zákoník a všechny oblasti života. Na všechno se měli členové ACK možnost zeptat – a dozvěděli se nejednu užitečnou radu.

Pan Tomáš Faltus, ředitel Kongresového centra Aldis, které je přidruženým členem ACK, představil svou nabídku pro členy a zároveň pozval na konferenci na téma: Voda a cestovní ruch a paralelní veletrh Infotour a cykloturistika, nad kterým převzala záštitu ACK.  Dojde i ke křtění jednoho českého unikátu pro cyklisty – můžete jej vidět 16.3. – všichni jsou zváni a vstup na veletrh je zdarma!

Mezitím zraky účastníků letmo sledovaly zajímavé exponáty na stěnách sálu v Hard Rock Cafe a všichni se těšili, že si při štědře nalévaném dobrém pití vymění názory na všechna probíraná témata i na právě aktuální problémy. Posilu čerpali ze stále čerstvě donášených specialit typických pro Hard Rock Cafe, kde jsme vzpomínali, jak jsme znali Dům u Rotta dříve a kam dnes místo kutilů může přijít až 800 lidí na skvělou moderní party.

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři