Klubový den ACK ČR: Za poklady pražské Lorety – a úskalími chystané Package Travel Directive EU

Tisk Email

Klubový den ACK ČR:  Za poklady pražské Lorety – a úskalími chystané Package Travel Directive EU

Některé turistické objekty jsou tak populární, že pracovníky cestovních kanceláří ani nenapadne, nakolik je vlastně sami doopravdy znají či neznají. I proto zářijový Klubový den ACK ČR začínal prohlídkou pražské Lorety spojenou se seznámením se vším, co je tam možno turistům nabídnout. Škoda, že čas nedovolil vychutnat si ještě více dopodrobna poutavý výklad kurátorky Mgr. Markéty Baštové. Účastníci nicméně nejen oprášili a doplnili své znalosti o Loretě jako fenoménu i o té pražské, která sice není tou nejstarší, ale za to věrnou kopií, o osudu místa i s ním spojených donátorských rodů. Načerpali také a především poznatky ohledně nových počinů a objevů, jako jsou 4 nově otevřené rohové kaple v ambitech a krypta s freskami, jejíž 3D model byl právě zpřístupněn. Výzdoba ambitů ilustrující loretánské litanie dodnes emotivně koresponduje se zpívanými procesími. Pro cestovní kanceláře byly důležité i informace o tematických výstavách doplňovaných interaktivními prvky pro české návštěvníky. Letos jsme se rozloučili s výstavou Jana Zrzavého a v příštím roce se můžeme těšit na Skrytou tvář Loretánského pokladu.

altK vlastnímu jednání o prozaičtějších, ale závažných tématech jsme přešli do sousedního kláštera Kapucínů. V refektáři v přízemí jsme se zabývali návrhem nové Package Travel Directive, který v některých aspektech budí méně nadšení, ale o to více je třeba mu věnovat pozornost již teď, dokud jde ještě o návrh, který se bude projednávat. Předseda touroperátorské sekce a místopředseda ACK ČR Zdeněk Kříž k tomu pozval Ing. Danielu Trnkovou z ministerstva pro místní rozvoj, která se projednávání v Bruselu účastní. Geneze návrhu je dlouhá – diskuse probíhaly od r. 2008 a schvalování ještě také minimálně rok potrvá. Současný návrh vychází z potřeby reagovat na nové způsoby prodeje a vyrovnat jak postavení různých typů podnikatelů, tak i jejich klientů pokud jde o ochranu a zodpovědnost. To ACK ČR vítá, stejně jako alespoň částečné vyjmutí služebních cest z režimu směrnice. Po MMR žádáme prosazovat, aby vyvinění platilo pro všechny typy B2B akcí, protože není logické, aby mimořádně silná ochrana spotřebitelů byla aplikována i na ochranu firem.

Nejbouřlivější reakce vyvolává požadavek, aby klienti cestovních kanceláří mohli před cestou odstoupit bez stornopoplatků od smlouvy, pokud v destinaci nebo jejím okolí dojde k událostem vyšší moci.  MMR v podstatě přijalo požadavek ACK ČR, aby při projednávání v Bruselu ČR požadovala vysvětlení, jak by byla řešena harmonizace, kdo bude takové situace definovat a kdo by za to nesl hmotnou odpovědnost. V této souvislosti Mgr. Kříž informoval o aktuálním zmírnění doporučení MZV ČR pro cesty do Egypta, kterého bylo dosaženo až po velmi úporných jednáních ze strany ACK ČR. ACK ČR již předem předala ministerstvu pro místní rozvoj své připomínky k návrhu Package Travel Directive a obě strany budou průběžně spolupracovat.

altDalší odborný příspěvek obstarala členská organizace Akcenta, která jako největší nebankovní obchodník s valutami v České republice nabídla své služby při platebních operacích, forwardových obchodech a jištění kurzových rizik. Vzhledem k pobočkám v zahraničí může Akcenta nabídnout zvlášť výhodně platby zejména ve vztahu ke Slovensku, Polsku, Maďarsku a Rumunsku. Rovněž nabízí přímé platby do Číny v juanech. Členům ACK ČR nabídla zvlášť výhodný balíček služeb. Podobně nabídl při spolupráci členské výhody i ředitel muzea Loreta Mgr. Bašta. Před tradičním zakončením Klubového dne volnou rozpravou u pohoštění, které prokázalo, že i klášter umí připravit pro hosty výtečnou krmi i atmosféru, jsme si mohli prohlédnout dolní refektář a další přednáškový sál, aby cestovní kanceláře věděly, kam mohou eventuálně umístit své komerční akce. Jako i-punkt jsme si připomněli blížící se konferenci o církevní turistice organizovanou ACK ČR a také Vánoce nakouknutím do proslulých kapucínských jesliček v životní velikosti, na které se o svátcích stojí fronty.  V lednu už návštěva bývá snazší.

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři