Klubový den ACK 03/2008: O létání - nově a výhodně

Tisk Email

Březnový Klubový den ACK ČR 26.3. těsně předcházel zavedení Schengenského prostoru i na letišti od 30.3., a tak byl uspořádán vis-a-vis ruzyňským letištním terminálům a věnován převážně tomu, co cestovní kanceláře a agentury z problematiky letecké dopravy i služeb Letiště Praha zajímá. Překvapení na úvod - a báječnou gastronomickou tečku na závěr - připravil hostitelský Restaurant Letiště s.r.o., zahrnující restauraci Budweiser/Budvar+kavárnu l´Attesa, který spolehlivě vyvrací pověsti, že v areálu Letiště Praha se není možné kvalitně najíst za přijatelnou cenu. V tomto případě opak je pravdou: oba provozy jsou s obsluhou (rychlou a milou), na jídelním lístku najdete speciality jak české, tak i světových kuchyní a nabídka sahá od sandwichů a baget na cestu až po několikachodové menu s lahůdkami z lososa či pravé svíčkové. Najdete ji v obchodní pasáži proti terminálům, vedle hotelu Mariott; v téže budově je i parkoviště, v místě máte napojení na WiFi, můžete sledovat, kdy se máte dostavit k odletu vašeho letadla a popíjet přitom jeden z mnoha druhů kávy nebo čokolády.

V odborném programu představila své novinky jedna z největších nízkonákladových leteckých společností v Evropě - přidružený člen ACK - Sky Europe Airlines. Přestože je na českém trhu teprve dva roky, nalétává z Prahy již 26 destinací, z toho např. Paříž 3x denně, prázdninové cíle 2-3x týdně. Letos k nim přibude jih Španělska a Portugalsko. Pro individuální cestující je milé, že skoro všechno jde zařídit přes internet: od rezervace přes jejich změny až po sedačku a check-in (pro osoby starší 18 let se zavazadlem toliko příručním a s dokladem platným v EU). A daří se jim i držet slíbené časy - loni měli v 95% odlet s tolerancí do 1 hodiny a v 81% dokonce do 15 minut. Nás zajímala především nabídka pro cestovní kanceláře, která zahrnuje package ceny, skupinové rezervace, nabídku eurovíkendů a do letních destinací charterové lety (převážně v nočních hodinách) a nabídku garančních bloků pro ty, kdo neobsadí celé letadlo. Kromě toho lze využívat korporátní programy, které se vyznačují značnou flexibilitou a výhodnými cenovými a platebními podmínkami. Členské CK využily osobní kontakty se zástupci Sky Europe k dotazům především na podmínky ohledně ne zcela standardních, leč pro dovolené používaných typů zavazadel jako jsou surfy, kola atp.

Návazně představil novinky i záměry do budoucna zástupce Správy Letiště Praha, které je druhé největší ve Střední a Východní Evropě, umístilo se ve World Airport Awards 2007 a pyšní se m.j. výhodou relativně velmi krátkých minimálních přestupních časů - 30 minut pro evropské a 45 minut pro transkontinentální lety. Denně odbaví v průměru neuvěřitelných 33.250 cestujících a přijme či vyšle 465 letadel, odletět můžete do 128 destinací. Loni na podzim přibylo 6 nových nástupních mostů v Terminálu 2, do budoucna je v plánu výstavba nového prstu D a paralelní odletové dráhy.

V souvislosti s Schengenským prostorem byl již od zimního letového řádu přesunut provoz do nových schengenských zemí do Terminálu 2, kde se od 30.3. zruší pasové odbavení a celý Terminál bude vyhrazen pro Schengenský prostor. Odlety se realizují z Gate C2 - C21 a D1 - D6. Pro nonSchengenský provoz bude sloužit Terminál 1 a odlety se realizují z Gate A1 - A8 a B1 - B20. Oba terminály budou odděleny pasovými přepážkami, kterými budou muset projít cestující tranzitující mezi Schengenskými a nonSchengenskými zeměmi.

Novými dopravci v r.2008 jsou Aeroflot-Don, City Airline, Luxair a Seagle Air, na pravidelných linkách jsou novými destinacemi: Alicante, Alma Ata, Billund, Damašek, Goteborg, Heraklion, Chania, Lucemburk, Olbia, Pisa, Rhodos, Rostou na Donu, Štrasburk, Tbilisi, Terst, Valencie a Zadar.

Obchodní strategie zahrnuje stejné podmínky pro všechny dopravce - tradiční i nízkonákladové (ovšem s pobídkami pro nové dopravce a destinace) a incentivní programy směřující k využití méně vytížených časů.

Nutnou i když méně příjemnou součástí Klubového dne bylo upozornění, na co že se zaměřují letos kontroloři a že již sledují i to, jak cestovní kanceláře dodržují novelu Obchodního zákoníku, která vstoupila v účinnost od 1.3.t.r. Praktické rady i text novely členové ACK obdrželi jako obvykle.

 

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři