Klubový den 04/2007 - Mimořádné zážitky

Tisk Email

Rámec dubnového Klubového dne Asociace cestovních kanceláří ČR měla ve své režii hostitelská firma Dreyer s.r.o., která na sklonku loňského roku vyhrála soutěž na nájem pražského Klementina a dělá vše pro to, aby krásy svěřeného objektu zpřístupnila co největšímu počtu turistů. Několik mladých průvodců dobře znalých věci a schopných zabezpečit výklad ve všech hlavních jazykových mutacích prezentuje  vše, co předvést lze, od Zrcadlové kaple přes barokní knihovnu a Meridiánový sál až po úžasný výhled z Astronomické věže, a to i docela malým skupinám, ba i jednotlivcům – po pravdě řečeno, ony by se tam (s výjimkou kaple) velké davy ani nevměstnaly. V Zrcadlové kapli se denně s výjimkou pondělků pořádají od 18 hodin koncerty, takže náplň bohatá, jenže zdaleka ne všichni touroperátoři o tom vědí. Aby se s touto turistůmlibou činností firmy Dreyer lépe seznámili, připravili hostitelé Asociaci cestovních kanceláří vskutku nádhernou ukázku všeho, co mohou nabídnout. Obvyklé zasedání nad odborným tématem se konalo v Zrcadlové kapli, ale jako ouvertura byl zařazen půlhodinový koncert s průřezem toho hlavního, co zde mladí velmi talentovaní interpreti denně předvádějí: od sólového zpěvu a Měsíčku na nebi hlubokém po Bernsteina, od varhanní hudby a Ave Maria po jazzový saxofon. To vše na vynikající úrovni, takže posluchači nešetřili potleskem a vůbec nepospíchali na to, proč vlastně přišli.

Nenásilný přechod do pracovní reality připravil přidružený člen ACK – turecká CK Resital Tours. Její ředitel pan Ibrahim Celikel prezentoval tuto CK se sídlem v Alanyi a pobočkou v Marmaris jako zkušeného touroperátora pro celé území Turecka, který nabízí veškeré služby pro touroperátory: kromě rezervací, transferů a výletů i administrativní zázemí pro delegáty a dále speciální akce typu jachting, golf a další sporty, církevní trasy, lázeňská turistika, konference.

Hlavní blok odborného programu pak prezentoval rovněž mimořádný zážitek, arciť z poněkud značně jiného soudku: co zažila konkrétní cestovní kancelář, kterou poctila návštěvou inspekce práce. Můžeme prozradit, že se inspektoři ohlásili s mírným předstihem, ale s takovým seznamem věcí, které jim mají nachystat, až se hlava zatočila. Vzhledem k tomu, že ACK svým členům již několikrát před časem vzory nejrůznějších směrnic a seznamy potřebných materiálů poskytla, a to včetně kontaktu na  chytré lidi, kteří se v tom vyznají, přežila to dotyčná CK bez ztráty kytičky (i když přece jen s odřenými nervy). Ono je něco jiného dostat stoh formulářů, které v tu chvíli nikoho moc nezajímají – a mít je pro inspektory zpracované, potvrzené a ještě nezapomenout na nejrůznější návaznosti do daňových a jiných sfér. Takže vůbec neškodilo, že se téma inspekce práce, BOZP, zákoník práce atp. na Klubových dnech znovu zopakovalo. Suché zákony zůstávají kusem (resp. balíkem) popsaného papíru, zato popsaná zkušenost je poněkud pádnějším argumentem. Nehledě na to, že letos mají inspektoři dvojité žně: kontrolovaný musí předložit firemní směrnice (a jejich plnění) za loňský rok, ale i směrnice na rok letošní – a to vzhledem k novému zákoníku práce znamená často dost jiný obsah. Což si účastníci Klubového dne zapsali nejspíš za uši, protože jinak si nepotřebovali psát nic: soupisku toho, co by měli mít v oblasti BOZP dostali přímo do ruky a vzorové směrnice už předtím do mailu. Jenže v téhle oblasti je toho tak bezbřeze a nepřehledně, že si nadto vyžádali příslib, aby Neumann Institut, který pro ACK tuto problematiku připravuje v rámci členské solidarity zdarma, pro ty ostatní již v rámci podnikání, členům ještě dodal tahák, co všechno musí mít velká firma vlastnící budovu, sklad atp. a co se bude chtít po té mrňavé, která má jednu nebo dvě kanceláře v najaté budově. Inspektoři práce totiž vystupují sice velmi slušně a korektně, ale připouštějí jen: mám x  nemám. O tom, proč nemám to, co mám mít, se prostě nediskutuje – to se pokutuje. A tak je dobře vědět, jestli na mých jediných dveřích najaté kanceláře musí viset cedule „únikový východ“ – nebo jestli tohle půjde k tíži panu domácímu, jak je to s přesčasy a pracovní pohotovostí ve vztahu k hovorům ze služebního mobilu a tak vůbec.

Po takových zvěstech se hodilo zklidnění formou zajímavé prohlídkové trasy, korunované po trochu náročnějším výstupu rozhledem z ochozu Astronomické věže, odkud je takový pohled na pražské památky i okolí, že prý odtud vznikal i Langweilův model Prahy. Na posílenou hostitelé přichystali historicky první raut v Astronomické věži. V místech, odkud se druhdy vyhlašovalo mávnutím šátku pravé poledne (což Pražané jistě přehlédli, ale nepřehlédl na protějším kopci  připravený kanonýr, který vzápětí poledne vyhlásil razantnějším způsobem), se tedy tentokrát čas jídla nezvěstoval, ale přímo praktikoval. Lahůdky velmi nápaditě dodala kavárna a restaurant Phenix z blízké ulice Na Zábradlí, a tak bylo vše nepříjemné zasuto a účastníci zářili nadšením jako to sluníčko, které pořadatelé na tento mimořádný den vymodlili.


25.4.2007 Eva Mráčková

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři