Business Trip do maďarských lázní

Tisk Email

Maďarské termály - výhodná nabídka

Ať vás trápí skutečná ekonomická krize či její mediální strašák nebo nepřehlédnutelné projevy krize mravních hodnot v naší zemi, jistým, přinejmenším krátkodobým řešením je dopřát si pohlazení po těle i po duši. Proto je v posledních letech wellness nejen módou, ale skutečně čím dál rozšířenější alternativou volnočasových aktivit. Ekonomická krize nám letos celkem nečekaně přiblížila maličko pozapomenuté vodní bohatství Maďarska, kde mají tu výhodu, že málem všude, kde kdy kopli do země, tak tam vytryskla termální voda a ještě k tomu léčivá. Po té, kdy euro prodražilo dovolenou na Slovensku, naopak pád kurzu forintu posunul maďarské ceny tak, že se našincům mohou docela zamlouvat, respektive si mohou připadat jako doma, ne-li líp. Až na tu maďarštinu, pochopitelně - ale Maďaři jsou docela dobří obchodníci, a tak leckde blízko hranic, třeba v Györu, najdete letáky a ceníčky  i v  češtině. Protože zatímco Němců ubývá, Češi se vracejí.

u autokaru Civa Trans

 

A protože se na maďarské straně hojně investuje a buduje, takže je co objevovat, zorganizovala Asociace cestovních kanceláří v dubnu místo Klubového dne na pozvání Maďarské turistiky Study tour do západní Panonie. Zájem byl tak velký, že naplnil moderní padesátimístné Volvo strakonické společnosti Civa Trans. Ta kromě spolehlivého a ochotného řidiče, který bravurně zvládal zajíždění „na centimetr", má i tu výhodu, že druhý autobus podobného designu převážně modrých barev jsme nikde nepotkali, a tak nikde nebyl problém najít ten náš.

Dlužno konstatovat, že maďarské termály jsou opravdu blízko - za necelých 6 hodin jsme byli v Györu, přestože jsme cestou dvakrát stavěli. V Györu nás uvítal ředitel turistické centrály Panonie spolu s dobrou vílou celého zájezdu - paní Juditou Hegedüs, která ovládá výborně češtinu i plnění přání tak zvídavých hostů jako jsou pracovníci cestovních kanceláří, z nichž mnozí měli zcela specifické požadavky a dotazy podle své klientely (například šíře dveří kvůli vozíčkářům). A ještě dříve než jsme se přiblížili k první termální vodě, došlo na proslulou maďarskou kuchyni s její štědrostí, jejímuž útoku nelze uniknout nejen proto, že vám všude dávají přehojné porce, ale že jsou to takové lahůdky, které prostě nechcete a nemůžete odmítnout.

maďarské kuchyni nelze odolat


Termální lázně se dokonale zmodernizovaly. Dávno již nejde o pouhé bazény se stále krásně teplou  vodou účinnou na kde co od vždypřítomných pohybových potíží přes kůži či ženské problémy až po dýchací cesty. Vedle nich vyrostly jiné, maličko chladnější (pokud se takto nazvat dá 28.stupňová voda), kde se můžete vymasírovat a vyřádit na všech těch moderních atrakcích vodních hřibů proudů a vířivek.

v lázních Györ

 

V  Györu k tomu mají ještě 6 m vysoký vodopád Victoria. A samozřejmě tobogány a krytý saunový svět. V létě pak  ještě velký otevřený plavecký bazén s normální vodou. Výhodou Gyoru mezi ostatními lázeňskými městečky je, že je pro Čechy „na ráně", nadto z minulosti v povědomí jako Mekka krátkodobých zájezdů. Město se stavebními památkami a kulturním životem, kde je co k vidění - a přitom dost malé na to, aby bylo plné zeleně a idylických zákoutí u řek, na níž jsme pozorovali i bobra. Přitom návštěva aquaparku vyjde levněji než v Praze - a koupete se v léčivé vodě.

Study tour znamená poznávat v letu, a tak jsme nabrali informace, letáčky a ceníky a přejeli nějakých 50 km směrem k rakouským hranicím do obce Kapuvár. Dnes nám z rekreačního hlediska neříká až tak moc, ale pozor - na místní léčení jsou pořadníky a do nějakých 5 let, pokud vybudují odpovídající zařízení (grant již dostali),  by Kapuvár mohl být novou atrakcí Maďarska. Dnes je to maličké městečko s ještě menšími lázničkami s pár bazény s termální léčivou vodou, květinovou výzdobu pěstují ve sklenících vyhřívaných termální vodou, jež se tím zchladí právě na tu teplotu, aby se v ní hosté mohli koupat. K ubytování penzion s dvojlůžkovými pokoji a patrové apartmánové domky s příznačným názvem Flora, v bezprostředním sousedství autokamp a veřejné koupaliště - to ovšem jen v létě. V sousedství nedalekém přírodní rezervace Förtö-Hanság, k vyjížďkám do okolí půjčují kola jako samozřejmý doplněk ubytování. Rakousko co by kamenem dohodil.To unikátní je však metoda léčení insuficience malých cév, což se jinde moc nedaří.To se ovšem provozuje v nemocnici, kam se host může objednat (v potřebném předstihu - jak dlouho to ale je jsme se nedozvěděli). Starosta, nám věnoval čas, pozornosti i odpolední raut, lázeňskému projektu evidentně fandí, takže pokud se nic nezvrtne, máme horký tip do budoucna.
lázně v Kapuváru
A uháníme zase o pár km blíž k Neziderskému jezeru a k Rakousku - přenocovat do historické bašty Soproně. Stejnojmenný hotel **** je na kopci s krásným výhledem na nedaleký kostel pevnostního charakteru i na blízké centrum pod námi. Bezproblémový příjezd z hlavní silnice, veliké parkoviště, na opačné straně otevřený bazén, tentokrát netermální. Rychlý check-in, pěkné prostorné pokoje, v hotelu wellness, sauna, fittness, ale na prohlídku nezbývá mnoho času, protože odcházíme naproti do vinárny a restaurace, která také patří k hotelu, abychom se důkladně seznámili s místní tradicí vín, za podrobného odborného výkladu okoštovali - a to, které nám chutnalo nejvíce si odnesli k opulentní večeři, kterou zakončily palačinky se šlehačkou, plněné mákem. Takže ani o kulinářská překvapení nebyla nouze.
ochutnávka vína v Soproni
Hotel Sporoň samozřejmě má i restauraci přímo v objektu (a ne jen jednu). Druhý den krátká pěší prohlídka města, které má turistům hodně co nabídnout, my jsme je bohužel museli proběhnout spíš orientačně, pro hosty z některých blízkých lázní tam lze najít program i na dva výlety.

lázně Bükfürdö
Nějakých 30 km jižněji nás čekaly známé lázně Bukfurdo. Z Rakouska na dosah (a po lepších silnicích než v Maďarsku) velkoryse vybudovaný areál s typicky pobytovou atmosférou.  27 bazénů, termálních bez atrakcí, termálních zážitkových, na cvičení ve vodě i plaveckých, pro děti, částečně krytých i v uzavřeném objektu, v něm i saunový svět a neodmyslitelné masáže, venku zeleň, lavičky, lehátka (k zapůjčení), rychlé občerstvení i restaurace různého typu - samoobsluhy i s obsluhou. My jsme zakotvili v obyčejně znějícím Fürdö Éttterem - ale byl to zážitek, na který se jen tak nezapomene. Nádherně upravená tabule, na předkrm husí játra, pak mísy s nejméně 5 druhy báječně upravených masitých chodů, saláty a dezert.
oběd byl hotová hostina
Jediné, čím stůl neoplýval - a co každý požadoval, bylo vydolovat když ne prospekt, tak alespoň vizitku majitele, protože tuhle restauraci budeme rádi doporučovat. A rychle přejet do golfového rezortu Radisson, kde nás čekalo nejprve setkání s maďarskými podnikateli na workshopu v konferenčním zázemí rezortu. Maďarští nabídkáři byli na workshop dobře připraveni, předem měli nastudováno, které české cestovní kanceláře přijedou, a tak jednání probíhala čile. Jako třešničku na dortu  obdrželi kompletní adresář členů ACK s přehledem kontaktů i činností jednotlivých cestovních kanceláří. Po workshopu následovala prohlídka 4hvězdového hotelu, který vedle 18jamkového golfového hřiště má vlastní vodní i saunový svět, samozřejmě s léčivou termální vodou. Takže ihned po ubytování hup do hotelového župánku a krytou chodbou k bazénům. Počasí se trochu zkazilo, fičel vítr, a tak jsme většinou dali přednost vnitřnímu areálu; voda venku byla sice pochopitelně teplá, ale tak proplavat ven a na posezení na lehátko zase dovnitř. Oni Maďaři vědí, proč spojují kryté a otevřené bazény. Nadto si každý může lebedit v některé z mnoha druhů saun či poležet na hamamu. K večeři v rozlehlé restauraci nás čekaly švédské stoly, takže přejídání se nebylo společensky nutné - ale odolejte, když nabízejí lahůdky až oči přecházejí! Po ranní - u někoho snídani, u jiného rozcvičce v bazénu nás čekaly prohlídky dalších dvou čtyřhvězdových hotelů v místě: Danubius a Répce Gold. Ty na rozdíl od Radisonu mají termální vodu nejen pro potěchu hostů, ale jsou lázeňskými hotely v pravém slova smyslu - tedy i s léčebnými procedurami. Zatímco hotel Danubius má kromě léčebné části vlastní krytý a otevřený bazén (1+1), hotel Répce řeší bazény krytým vstupem přímo do lázní Bukfurdo (vstup na ubytovací kartu), takže hosté mají bazénů přehršel, ale nejen pro sebe. Hotel Danubius má rozsáhlejší kongresové zázemí, hotel Répce Gold více sportovních animací a péče o děti.
interiéry hotelů jsou atraktivní

Dále jsme přejeli do lázní Szentgotthárd v blízkosti hraničního přechodu do Rakouska, které jsou postaveny ve velkorysém mediteránském stylu, s prosklenou kupolí a spoustou živé subtropické zeleně - a také cena je vyšší. Vybavení je na úrovni, opět bazény termální i zážitkové, vnitřní i vnější vč. pro děti, tobogány, uvnitř sauny, wellness i fittness.
lázně Szentgotthárd

Odtud jsme zamířili do Sárváru, přece jen maličko většího městečka, kde turisté mohou obdivovat hrad a radnici i se zvonkohrou, ale také rozsáhlé arboretum a přírodní rezervaci. Magnet tvoří, jak jinak, léčebné a wellness lázně Sárvári Gyógyfürdő, které kromě pro nás již tou dobou obvyklých samozřejmostí a atrakcí mají na rozsáhlém pozemku bazén s vlnobitím, dobrodružný bazén pro děti s pirátskou lodí a řadu sportovišť.
lázně Sárvár
V sousedství jsme si prohlédli Hotel Park Inn s přímým propojením do lázní a konferenčním zázemím.  A pak jsme poznali nejkrásnější hotel mého života - a ne proto, že bych jich znala tak málo - přestože je otevřen teprve rok, získal Spirit hotel Thermal Spa Sárvár cenu za třetí nejlepší wellness hotel v Evropě. Leží stranou, přímo u lesoparku, který zve k romantickým vycházkám mezi jezírky, řekou a zelení. Ale to jsem stačila vidět tak z balkónu. Okouzlí už sám hotel, kde jste v luxusu jak z pohádky (inu, pět hvězd), ale v luxusu nikoliv procovském nýbrž navýsost elegantním a nevtíravém. Krásné kongresové sály s obrovským foyer, elegantní společenské prostory i restaurace, kde vám u bohatě oplývajících švédských stolů připraví i vybrané minutky čerstvě na vaše přání. Vodní, léčebný a wellness svět má hotel pochopitelně svůj, nadto se pyšní vlastním pramenem tak silným, že si mohou dovolit měnit v bazénech vodu každou noc - a nechávat ji tak bez rušivých zásahů chemie. Těch bazénů (jen a jen pro hotel) je 22, odpočinkové prostory jak z tisíce a jedné noci, v plaveckém 25m bazénu jsem jeden čas plavala sama. Zážitkem bylo i setkání s generálním ředitelem, který vzpomíná s láskou na Prahu, kde otevíral hotel Giovanni. Na Spirit Hotel ovšem může být mnohem pyšnější.
foyer hotelu Spirit

Závěr cesty patřil hlavnímu městu Budapešti - i ono proslulo mimo jiné termálními lázněmi. Ty jsme pohříchu nenavštívili, ty jsou známé, prohlédli jsme několik menších hotelů ve městě a tržnici (kde jsme mohli vidět, jak vypadají ta výtečná husí játra za syrova) s obědem v místní restauraci, kde vám zahrají do ouška a nabídnou výběr z opravdu maďarských specialit.
restaurace v Budapešťské tržnici
Díky ubytování jsme se zvlášť důkladně seznámili s novým Aquaworldem a hotelem Ramada na severu města. Ten je koncipován vskutku giganticky, ale co naplat, po dojmu ze Spirit Hotelu měl trochu smůlu. Nadto tam mají vodu sice teplou, ale jen ohřívanou; termální či léčebný pramen tam chybí. Jinak ale nechybí nic: hotel má od kongresových sálů přes sportovní aktivity po přímé propojení na Aquaworld prakticky všechno, co si kdo může přát. Dokonce i repliku chrámu v Angkoru jako hlavní centrum kryté části Aquaworldu a v té vnější dokonce i surf-pool a pavilon pro grilování.  Po posledním vykoupání jsme se s Budapeští rozloučili okružkou, zakončenou výtečným obědem v restauraci Dio poblíž Svatoštěpánské baziliky - a ujížděli domů zatíženi dojmy  a prospekty - a jako vždy s pocitem: tam bych se jistě chtěla vrátit. Ať jakkoliv, vím, že mám co doporučovat. Svým známým, všem čtenářům - i cestovním kancelářím.
loučíme se s Budapeští

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři