Fórum cestovního ruchu České republiky , největší spolek v cestovním ruchu sdružující 15 předních profesních sdružení, vyzvalo premiéra Andreje Babiše k sjednocení oboru

Tisk Email

V dopise, ke kterému se připojil i Svaz obchodu a cestovního ruchu, odborníci upozornili na rizika z diskutovaného tématu „rozdělení kompetencí“ nad řízením cestovního ruchu mezi několik subjektů – tedy konkrétně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (dále jen MPO) a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (dále jen MMR). Navrhované rozdělení by znamenalo, že by část kompetencí v oblasti cestovního ruchu byla přesunem zahraničních zastoupení agentury CzechTourism spravována v gesci MPO a samotné řízení cestovního ruchu ponecháno MMR.

Upozornili, že nově chybějící koordinace přinese vícenáklady, které zcela smažou plánové úspory pro státní rozpočet. A současně ohrozí konkurenceschopnost České republiky jako turistické destinace. 

FCR ČR které v současné době zastupuje 7500 členů se  180 000 pracovními místy, vyjádřilo  svůj zásadní nesouhlas s rozdělením agendy cestovního ruchu bez jakékoliv komunikace s podnikatelským sektorem . V případě rozdělení cestovního ruchu mezi dvě ministerstva dojde ke ztrátě podpory, jednotné prezentace a propagace cestovního ruchu v ČR. Tento krok se negativně projeví zejména v rámci příjezdového cestovního ruchu ztrátou zahraničních klientů, a to především v regionech, kde cestovní ruch je jedním z klíčových zaměstnavatelů ,zamezuje dalšímu vysidlování,  a je tahounem ekonomické prosperity.

FCR ČR vyjadřuje přesvědčení, že rozdělení agendy cestovního ruchu na domácí a zahraniční turisty je zcela v rozporu s programovým prohlášením vlády ČR a  svým postojem opakovaně podpořilo myšlenku jednotného  řízení oboru, a to s vlastní sekcí a odpovědným náměstkem. A to v souladu s významem cestovního ruchu v ČR, kdy tvoří 2,9 % hrubého domácího produktu České republiky (149 miliard korun) s větším podílem než zemědělství, lesnictví a rybářství a kdy v cestovním ruchu pracuje každý 22. člověk u nás.

Hledání členů

Kalendář akcí

8. srpna 2019
Zasedání Představenstva ACK ČR

25. září 2019
Odborný seminář ACK ČR: Jak správně komunikovat a řešit krizové situace v cestovním ruchu
Přihláška zde.

15. října 2019
Odborný seminář ACK ČR: Jaké má CK právní možnosti při problémech s dopravou?
Přihláška zde.

19. listopadu 2019
Valné shromáždění ACK ČR
Přihláška zde.

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2
Tel: 224 914 543
Fax: 224 914 674
E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři