Bezvízový styk s USA neplatí pro majitele víz do USA!

Tisk Email

Kdo má platné americké vízum, tak ho musí používat až do konce jeho platnosti, protože vízum má přednost před systémem ESTA. Potíž nastane, když je platné vízum v neplatném nebo zaplněném pase.

Již téměř rok si užívají občané ČR bezvízového styku s USA. Stačí mít biometrický pas a přes internet si udělat autorizaci ESTA. Jak upozornil Ing. Kužel, tento systém funguje velmi dobře, jenže kdo má platné americké vízum, tak ho musí používat až do konce jeho platnosti, protože vízum má přednost před systémem ESTA. Takže majitelé platných víz musí vyplňovat v letadle o jeden formulář navíc a kromě toho dost často vozit i dva pasy. Americká víza má totiž mnoho klientů  buď v neplatných pasech nebo v pasech, které sice platí, ale už nemohou být použity, třeba protože jsou zaplněny razítky navštívených zemí. Zákon o cestovních dokladech č.329/1999 Sb. v platném znění však přímo přikazuje neplatný nebo razítky zaplněný pas odevzdat, a to pod hrozbou pokuty až do 10 000 Kč. Jde tedy o jasný rozpor mezi legislativou ČR a  požadavky americké strany.

Představenstvo rozhodlo kontaktovat americkou ambasádu v Praze s cílem pomoci tento problém řešit.

Je třeba, aby CK a CA informovaly svoje klienty o tomto problému. Klient, který má vízum do  USA v neplatném pase, totiž bez problémů dostane povolení ESTA do pasu biometrického, ale pokud nechá doma pas s vízem, tak nemusí být na území USA vpuštěn.

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři