Jaké cestovní doklady potřebuji pro cestu do EU a mimo EU?

Tisk Email
Pro občany ČR platí, že mohou vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Jako cestovní doklad lze tedy použít občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, pokud nemá odstřižený roh.

Při cestě do států mimo EU doporučujeme zjistit si, zda se kromě platného cestovního dokladu uplatňují další podmínky vstupu a pobytu. Jedná se především o 1) bezvízový styk s daným státem a 2) zda daná země požaduje minimální platnost cestovního dokladu v souvislosti se vstupem a pobytem na svém území.

Ad 1) Bezvízová dohoda stanoví, po jakou dobu a na jaké cestovní doklady se lze v daném státě zdržovat bez víza. Například pro bezvízové cesty do USA lze použít pouze cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji, zatímco pro bezvízové cesty do Kanady stačí, aby cestovní pas obsahoval strojově čitelné údaje - nemusí tedy obsahovat biometrické údaje.

Ad 2) Z hlediska platnosti cestovních dokladů například do Egypta je nutné mít pas platný ještě min. 6 měsíců ode dne vstupu do země. Cestujete-li do Turecka, musí být váš cestovní doklad platný minimálně 3 měsíce po opuštění území Turecka.

Bližší informace o podmínkách platnosti cestovních dokladů v dalších státech získáte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí , popř. na Ministerstvu vnitra - odbor správních činností.

 

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři