Zlatá jeřabina 2010 přinesla šest nominací pro památky ve správě NPÚ

Tisk Email

 

Návštěvnická sezóna na objektech NPÚ přinesla v roce 2010 několik výjimečných kulturních akcí, které si zasloužily nominaci do ankety o Cenu kraje Vysočina za kulturní počin roku – Zlatou jeřabinu. Návštěvnická sezóna na objektech NPÚ přinesla v roce 2010 několik výjimečných kulturních akcí, které si zasloužily nominaci do ankety o Cenu kraje Vysočina za kulturní počin roku – Zlatou jeřabinu.

Odborná komise kraje Vysočina nominovala projekt Salieri v Náměšti, dále výstavu Sladký život zámecký instalovanou na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou a oživené noční prohlídky telčského zámku s názvem Vigilie Bílé paní. V kategorii Péče o kulturní památky to bylo zpřístupnění vyhlídkového ochozu věže Samson na hradě Lipnici, zpevnění krovu a oprava střechy kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a postupná obnova fasád zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

S počátkem měsíce března se rozběhlo hlasování o Cenu kraje Vysočina za kulturní počin roku – Zlatá jeřabina 2010. Cílem ankety je nejen propagovat kulturní dění v našem regionu a upozornit na širokou žánrovou škálu aktivit v kraji Vysočina, ale také poukázat na úsilí, s nímž je pečováno o bohaté dědictví kraje. Proto je tradičně rozdělena do dvou kategorií: Kulturní aktivita a Péče o kulturní dědictví. Z akcí, které se v loňském roce uskutečnily na pámátkových objektech NPÚ, nominovala odborná komise Kraje Vysočina projekt Salieri v Náměšti, dále výstavu Sladký život zámecký, která byla s doprovodnými akcemi úspěšným návštěvnické sezóny na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou a také oživené noční prohlídky telčského zámku s názvem Vigilie Bílé paní.

Hudební projekt SALIERI V NÁMĚŠTI se uskutečnil ve dnech 17. a 18. září 2010 u příležitosti 260 let od narození Antonia Salieriho (1750 - 1825), jako připomínka vztahů skladatele s hrabětem Jindřichem Vilémem Haugwitzem a zároveň jako jubilejní XX. Zámecký koncert. Během večerních koncertů byla ve světové premiéře provedena Gratulační kantáta, kterou Salieri věnoval majiteli panství. Díla byla interpretována předními českými sólisty a soubory - Ensemble Opera Diversa s německým dirigentem Andreasem Kröperem a The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir s dirigentem Romanem Válkem. Součástí projektu bylo nokturno v zámecké knihovně a sobotní společenský večer v reprezentačních prostorách zámku. Dramaturgem projektu byl náměšťský kastelán Marek Buš.

Vigilie Bílé paní, speciální večerní prohlídky v doprovodu významných postav telčské historie, pořádal Národní památkový ústav a Státní zámek Telč ve spolupráci s Divadelním souborem Tyl Dačice. Prohlídky se zábavným i vzdělávacím podtextem zpestřily tři letní večery na konci prázdnin (20. - 22. 8. 2010) a umožnily návštěvníkům netradiční prohlídku renesanční trasy A telčského zámku. Rolí historických i smyšlených postav zámecké historie se s nadšením zhostili také někteří zaměstnanci NPÚ ÚOP v Telči.

Výstava Sladký život zámecký oživila v roce 2010 prohlídkovou trasu B jaroměřického zámku, kde jsou podobné vzdělávací projekty již tradiční záležitostí. Poutavá výstava byla zaměřena na věci, které v minulosti zpříjemňovaly život obyvatelům zámeckých sídel. Ať už to byly dvorské slavnosti, lov či divadlo a s nimi spojená garderoba, ale i kulinářské požitky - sladkosti, káva, čaj nebo čokoláda. Instalace výstavy přímo v zámeckých pokojích srozumitelně přiblížila jednotlivá témata i mladším návštěvníkům, pro které byl také připraven speciální výklad a pracovní listy.

V kategorii Péče o kulturní památky získalo nominaci zpřístupnění vyhlídkového ochozu věže Samson na hradě Lipnici nad Sázavou. Vyhlídkový ochoz byl pro veřejnost slavnostně otevřen 4. července 2010 a nabízí nejen výjimečný výhled do okolního kraje, ale také nově instalovanou archeologickou expozici. Další nominaci získalo zpevnění krovu a oprava střechy významné národní kulturní památky, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO, poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na  Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. A v neposlední řadě byla nominována také postupná obnova fasád barokního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Územní pracoviště Národního památkového ústavu v Telči je odbornou institucí, která se zabývá poznáváním, dokumentací a prezentací památkového fondu na území kraje Vysočina, včetně metodického vedení jeho úprav, konzervace a restaurování. Ve správě ústavu se nachází pět významných památkových areálů národních kulturních památek (SZ Telč, SZ Jaroměřice nad Rokytnou, SZ Náměšť nad Oslavou, SH Lipnice nad Sázavou a areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou).

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři