Zátoka Halong, neboli zátoka zanořujícího se draka

Tisk Email

Přibližně 150 km na východ od severovietnamské Hanoje leží nový přírodní div světa - Zátoka Halong. Nenazývá se tak kvůli vlastní pýše, ale byl tímto "titulem" poctěn oficiálně na základě celosvětosvětového hlasování. To vyvrcholilo na podzim 2011 a vedle Zátoky Halong se na seznam dostaly i přírodní skvosty v Koreji, na Filipínách, v Brazílii, Indonésii, Jižní Africe a z argentinsko-brazilského pomezí. Mnozí znají tajemnou atmosféru Zátoky z filmu Indočína s Catherine Deneuve v hlavní roli. Dnes ji nevynechá žádný turista, který se vydá na cestu do Vietnamu.alt
Rozloha Zátoky se odhaduje na 1500 km2 a celá její plocha je posetá téměř dvěma tisíci ostrovů a ostrůvků vyrůstajících z vod Tonkinského zálivu. Řadí se k nejkrásnějším místům Vietnamu, což stvrzuje i fakt, že v roce 1994 byla zařazena na prestižní Seznam světového dědictví UNESCO.

Zátoka zanořujícího se draka
Vietnamské jméno se nejčastěji překládá jako Zátoka zanořují- cího se draka. Původ jména nelezneme v legendě o draku, který se cestou z hor řítil směrem k moři a mrskal přitom ocasem tak silně, že celou krajinu přetvořil v tuto úchvatnou scenérii s údolími zalitými vodou a horami přeměněnými v nespočetné ostrovy.

Vysvětlení vzniku Zátoky zní z úst geologů o poznání prozaičtěji. Stejně jako i v dalších oblastech jihovýchodní Asie (např. v čínském Guilinu nebo thajském Krabi) se nejprve usazováním schránek mořských živočichů vytvořily silné vrstvy vápence mocné až jeden kilometr. Tyto vrstvy byly později vyzdviženy nad vodní hladinu a po dva miliony let narušovány erozí. Teprve před 9000 až 5000 lety se „dno“ krajiny opět ponořilo pod vodu, a tak vzniklo panorama, tak jak jej známe dnes.

Vesnice na kůlechalt
Největším ostrovem v zátoce je ostrov Cat Ba (Đảo Cát Ba), který je jako jeden z mála osídlen a na jehož břehu se bydlí rybáři a farmáři, jejichž tradiční život je stále úzce spjatý s vodou. Jejich domy na kůlech tvoří tzv. „plovoucí vesnice“, jež lákají návštěvníky Zátoky k zastávce při plavbě. Celý ostrov je dnes národním parkem s lesy, jezírky a menšími vodopády. Nejvyšší kopec ostrova dosahuje 331 m, a je tak nejvyšším bodem v zátoce.

Tajemné jeskyně
V celé krasové oblasti se nacházejí stovky větších i menších jeskyní. Jedny bezejmenné, jiné nesou poetická jména. Mezi ty nejznámější se řadí Jeskyně zázraků (Hang Sửng Sốt) a Jeskyně dřevěných kůlů (Hang Đầu Gỗ), kde prý byly ve 13. století ukryty okované kůly sloužící na obranu proti mongolské námořní flotile.alt
Lodní výlet Zátokou zpravidla zahrnuje návštěvu jedné z jeskyní, jež jsou pro podtržení jejich krásné "krajkové" výzdoby nasvícené. Někdy je pro střídmý vkus Evropana barevná pestrost světel poněkud kýčovitá, ale i to přece patří k poznávání cizích kultur...

Ochutnat zátoku
Zátoku lze křižovat na různých plavidlech – od honosných výletních lodí po skromné pramice, se kterými se dají objevovat skrytá zákoutí nerušeně v soukromí.

Zpravidla se plavba spojuje s romantickým noclehem v Zátoce a samozřejmě je možné se vykoupat v teplých vodách mělkého moře a relaxovat na jedné z mnoha písečných pláží.

altAby zážitky a vjemy byly úplné, nabízejí se na lodích i další aktivity. Například je možné absolvovat i malý kuchařský kurz, který vás naučí přípravovat lahodné jarní závitky. Jestli vás ale zdokonalování kulinářského umu neláká, můžete rozmanité vietnamské dobroty přímo od kuchařů na palubě alespoň ochutnat.

Silný zážitek z návštěvy zátoky Halong vám zcela jistě přinese západ slunce. Sluneční paprsky se zrcadlí v tyrkysové vodě a spolu s kolmými vápencovými skalami tvoří pohádkovou scenérii, na niž každý návštěvník jistě bude ještě dlouho vzpomínat.

 Zdrojr: CK China Tours

alt

 

 

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři