Výskyt vztekliny u zvířat v oblasti severní Itálie

Tisk Email

Hlavní hygienik ČR MUDr. Michael Vít, Ph.D. informuje: Vzhledem k narůstajícímu počtu případů vztekliny mezi volně žijícími i domácími zvířaty v severní Itálii existuje potenciální riziko nákazy pro osoby zejména v zemědělských oblastech. Pokud dojde k pokousání či přímému kontaktu se zvířetem, je třeba bezodkladně vyhledat lékaře.

Případy se prozatím vyskytly v následujících třech regionech:

1) Friuli Venezia Region
2) Veneto Region - tento region je nejvíce postižen
3) Autonomní provincie Trento

Hlavním rezervoárem onemocnění jsou volně žijící zvířata, zejména lišky, méně pak jezevci, kuny a vysoká zvěř. Případy vztekliny byly v citovaných regionech zjištěny i mezi domácími zvířaty, zejména šlo o psy, ale i kočky a jiná domácí zvířata.

V Itálii byla zavedena řada opatření zaměřených na povinné očkování domácích zvířat v postižených regionech, omezení volného pohybu psů či zavedení orální vakcinace lišek. Byl posílen monitoring volně žijících zvířat v těchto oblastech a byla zahájena informační kampaň o možném riziku cílená na lokální populaci i na osoby cestující do těchto oblastí, především jde o doporučení vyhnout se kontaktu zejména s volně žijícími zvířaty.

Vzteklina je virové onemocnění postihující centrální nervovou soustavu. Virus se přenáší na člověka od nakaženého zvířete slinami, v praxi tedy nejčastěji pokousáním nebo přímým kontaktem. Bez včasného podání postexpoziční profylaxe je vzteklina ve 100% případů smrtelným onemocněním. V případě náhodné expozice se provádí v co možná  nejkratším čase postexpoziční imunizace. Zdroj: MZ

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři