Tryzna v Terezíně letos již po čtyřiasedmdesáté

Tisk Email

Příští neděli se na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně bude konat tradiční Terezínská tryzna. Vzpomínkovou akci organizuje Památník Terezín ve spolupráci s Ústeckým krajem, Terezínskou iniciativou, Federací židovských obcí v ČR a městem Terezín. Záštitu nad konáním Terezínské tryzny převzal ministr kultury ČR Antonín Staněk.

TEREZÍN – Ústřední  vzpomínková slavnost organizovaná Památníkem Terezín - Terezínská tryzna - se jako každý rok bude konat třetí květnovou neděli, tj. 19. 5. 2019 na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně. Po nástupu Čestné stráže a hudby bude tryzna v 10 hodin zahájena kladením věnců a kytic. Po zaznění státní hymny, kterou zazpívá koncertní pěvkyně a sopranistka Irena Troupová, přivítá zúčastněné ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek. Hlavní projev přednese předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera. Na přítomné se následně svými slovy obrátí přímý pamětník událostí z dob nacistické perzekuce. Následovat budou křesťanská a židovská modlitba. Program tryzny bude završen sborem Lacrimosa a Agnus Dei z Requiem Giuseppa Verdiho v podání Děčínského pěveckého sboru. Odchodem Čestné stráže z Národního hřbitova bude pietní akt ukončen.

K účasti na akci jsou, kromě bývalých vězňů, každoročně zváni ústavní a vládní činitelé České republiky a členové zákonodárných institucí, reprezentanti zastupitelských sborů akreditovaných v ČR ze zemí, jejichž příslušníci prošli represivními zařízeními v Terezíně a Litoměřicích, reprezentanti krajů, statutárních měst a zástupci tuzemských i zahraničních martyrologických institucí“, uvádí ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek a dodává, že zatím na letošní tryzně svou účast kromě předsedy Senátu potvrdil také předseda Sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš, ministři Richard Brabec a Vladimír Kremlík, řada velvyslankyň a velvyslanců a dalších veličin politického i veřejného života. Uzávěrka přihlášek však bude teprve v pondělí 13.5.

Ve stejný den v 9 hodin si na neoficiálním pietním aktu kladením věnců na bývalém popravišti v Malé pevnosti připomenou studenti gymnázia v Uherském Hradišti pod vedením Miroslavy Polákové, pedagožky gymnázia a zakladatelky této tradice, výročí poslední a zároveň největší popravy, která se zde konala na samém sklonku války 2. května 1945.

Institut terezínských skladatelů přichystal na půl druhou hodinu odpoledne koncert hudby autorů, kteří jako vězni prošli terezínským ghettem. Koncert se uskuteční v Kulturním domě v Terezíně.

Tryzna v Terezíně se každoročně koná vždy třetí neděli v květnu na závěr Mezinárodních pamětních dní odboje jako odkaz tzv. Buchenwaldské přísahy. Obsahem tohoto dokumentu bylo přání osvobozených vězňů koncentračního tábora Buchenwald v roce 1945 neustávat v připomínání válečných událostí, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu.

Až do skončení tryzny (od rána do cca 11:30 hod.) je pro veřejnost uzavřena Malá pevnost; otevírací doba v ostatních návštěvnických objektech Památníku Terezín zůstává nezměněna. Po celý tento den se v žádném objektu Památníku Terezín nevybírá vstupné.

V Terezíně 10. května 2019

Kontakt pro média:
Tomáš Rieger
pracovník vztahů k veřejnosti
mobil: +420 – 606 333 900
e-mail: press@pamatnik-terezin.cz

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?
SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na info@ackcr.cz

 

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Kontakt

Důležité upozornění: ACK ČR nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří. Ten se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán.

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

 

Veletrhy

Přihlaste se na:

 

Hlavní mediální partneři