Skopje - Hrdé město

Tisk Email

Každé město má svého ducha, svůj genius loci. To platí i v případě makedonské metropole Skopje. Historie místa byla poznamenána staletími nadvlády různých říší a dozvuky těchto tahanic z minulosti nese město na svých bedrech dodnes. Přesto má neopakovatelnou atmosféru.

Snad v žádném jiném městě v Evropě není tolik znát soužití křesťanského a islámského světa. Město půlí řeka Vardar, a jako je Praha rozdělena na západ a východ, je Skopje rozdělena na sever a jih. Severní část města obývá početná muslimská komunita, jih je ortodoxně křesťanský a je až s podivem, v jakém poklidu plyne zdejší život dvou naprosto odlišných světů.

Skoro by se až chtělo říct, že jde o ticho před bouří a na první pohled neexistující problém doutná někde pod povrchem. Vyskytuje-li se v našich učebnicích termín »sud s prachem« k popsání situace na Balkáně před vypuknutím první světové války, pak ve Skopji lze zbytky tohoto nacionalisticko-náboženského konfliktu cítit dodnes.

Ráno přišla zkáza

Architekturu města poznamenalo velké zemětřesení, k němuž došlo ve středu 26. června 1963 v 5:17 ráno. Dosáhlo síly 6,9 stupně Richterovy škály a zničeno bylo až 80 procent zástavby celé Skopje. Vyžádalo si tehdy 1078 mrtvých, bylo 3383 zraněných a až 200 tisíc lidí se ocitlo bez domova.

Výstavba, jež následovala, se nesla v duchu tehdejšího architektonického stylu a po celém městě tak lze dnes najít brutalistní stavby v podobě syrových betonových monster. Odrazilo se to i na infrastruktuře, kdy byla vybudována nová sídliště dle sovětského vzoru, do kterých vedou šestiproudé dopravní tepny. Samostatnou kapitolou jsou novodobé stavby, tedy ty, jež vyrostly po vyhlášení nezávislosti na sklonku listopadu roku 1991. Patrné je to zejména v centru. Zatímco severní stranu okupuje starý bazar - tradiční tržiště, které kupodivu přežilo ničivé zemětřesení bez vážnější úhony i se starodávným dlážděním, na jižní straně Vardaru se nachází obrovské Náměstí Makedonie, které lemují monstrózní stavby, v nichž se mísí styl antického světa (sloupoví) s klasicistními zdobnými prvky a okázalou mohutností.

Náměstí dominuje socha jezdce na koni, jež se tyčí do výše 22 metrů. A zatímco na severní straně Skopje ční špičaté střechy minaretů, z nichž jsou svoláváni věřící k modlitbám, na jižní straně, konkrétně na vrchu Vodno, byl v roce 2009 vystavěn gigantický křesťanský kříž, který je vysoký 66 metrů a v noci svítí. Paradoxně ho je nejlépe vidět z muslimské části města.

Zkuste si dát fazole

Kuchyně je zde typicky balkánská, mísí se v ní vlivy orientální s panevropskými. Mezi tradiční pokrmy na úrovni naší svíčkové (co do popularity) patří tavče gravče, což jsou zapečené fazole v omáčce servírované v typické kameninové misce, nejčastěji s mixem zeleniny či masa z grilu, nebo mnoha variant čevabčiči. Významných osobností, které se zasloužily o samostatnost Makedonie, má Skopje i jednu světově významnou rodačku. Tou je Agnesë Gonxhe Bojaxhiu, neboli Terezie z Kalkaty, ale nejznámější je pod jménem Svatá Matka Tereza.

Po této katolické řeholnici, misionářce, humanitární pracovnici, zakladatelce kongregace Misionářek milosrdenství a nositelky Nobelovy ceny za mír, se ve městě jmenuje celá řada staveb. Dokonce je zde po ní pojmenovaná ulice. Bývalá státní nemocnice nese vznešený název Klinika Matky Terezy a velkým lákadlem pro poutníky z celého světa je Památný dům Matky Terezy. Ten byl vystavěn na Makedonské ulici, na místě římskokatolického kostela, kde byla kdysi Matka Tereza pokřtěna. Je zde muzeum, které obsahuje sochy Matky Terezy a členů její rodiny, v domě jsou také k vidění exponáty exponáty osobních věcí světice a nechybí bohatá fotografická galerie.

Věděli jste, že:

  • Skopje je v češtině ženského rodu?
  • Taxíky jsou zde velmi levné a bezpečné?
  • Po městě jezdí dvoupatrové autobusy, které známe především z Londýna, ale tyto byly vyrobeny v Číně?
  • Ve Skopji se vyučuje čeština, konkrétně na katedře slavistiky Filologické fakulty Blaže Koneského na Univerzitě sv. Cyrila a Metoděje?
  • V Makedonii se platí denáry a mimochodem platidlo se stejným názvem se u nás používalo v 10. století?
  • Na bývalé železniční stanici ve Skopji jsou dodnes k vidění hodiny, které se při krutém zemětřesení zastavily.

Foto: Václav Nekvapil / CK Blue Style

Hledání členů

VYPLATÍ SE VÁM ČLENSTVÍ V ACK ČR?SPOČÍTEJTE SI TO!

Máte nějaké dotazy nebo zájem o členství?Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Metodiky

Ne x oprávněné podnikání

Péče o kvalitu

Kontakt

Asociace nesmí vstupovat do smluvního vztahu mezi zákazníkem a cestovní kanceláří.  Tj. není oprávněna řešit reklamace a zaujímat k nim stanoviska.

Smluvní vztah se řídí uzavřenou smlouvou o zájezdu. V případě, že nejste spokojeni s postupem cestovní kanceláře, je nutné se obrátit na správní orgán (soud/mimosoudní řešení sporu ADR při ČOI).

ACK ČR
Lípová 15
120 44 Praha 2

E-mail: ackcr@ackcr.cz

Chcete dostávat nabídky na semináře ACK ČR?
Napište nám na ackcr@ackcr.cz

Veletrhy

 

 

 

 

 

Partneři

 

 

Mediální partner